تداوم رشد منفی اقتصاد عربستان

به گزارش مینی ست، خبرنگاران- رشد نهایی سه ماهه پایانی سال 2020 زمنفی 3.9 درصد اعلام شد.

تداوم رشد منفی اقتصاد عربستان

به گزارش خبرنگاران، به نقل از تریدینگ اکونومیکس، با کاهش قیمت نفت و گسترش شیوع کرونا، اکنون رشد اقتصادی دومین صادرکننده بزرگ نفت در جهان به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است؛ به گونه ای که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه پایانی سال به منفی 3.9 درصد رسید که یکی از ضعیف ترین رشدهای اقتصادی ثبت شده عربستان در طول سه سال اخیر محسوب می شود. آمار نهایی رشد 0.1 درصد کمتر از چیزی است که پیشتر اعلام شده بود.

این رشد اقتصادی که ششمین رشد فصلی منفی متوالی این کشور بوده است و بیش از همه تحت تاثیر کاهش رشد بخش خرده فروشی قرار گرفته که رشد آن منفی 9.8 درصد بوده است. از سوی دیگر رشد بخش غیر نفتی به منفی 6.2 درصد رسیده است. بهترین عملکرد مربوط به بخش رستوران و هتلداری بوده که رشد سه ماهه چهارم آن منفی 1.2 درصد اندازه گیری شده است.

در طول یک سال اخیر قیمت نفت تقریبا 40 درصد کاهش پیدا کرده و این مساله منجر به کاهش 45 درصدی غول نفتی سعودی آرامکو شده است. دولت عربستان در ماه های اخیر دست به برخی سیاست های ریاضتی نظیر کاهش حقوق کارمندان، کاهش سرمایه گذاری ها و افزایش اقتصادیات ها برای کاستن از تبعات اقتصادی وضع موجود زده است. بسیاری از شهروندان عربستانی از شرایط موجود ناراضی هستند و صحبت های اخیر وزیر دارایی برای لزوم افزایش اقتصادیات ها با انتقاداتی در این کشور روبرو شده بود.

در سال 2020 نسبت کسری بودجه این کشور به 13 درصد تولید ناخالص داخلی رسید که در یک دهه اخیر بی سابقه بوده است. دولت عربستان تا به امروز مجبور به استفاده از بخش قابل توجهی از ذخایر ارزی خود شده و اوراق بدهی زیادی را منتشر کرده است.

ایسنا نوشت: متوسط رشد اقتصادی عربستان در بازه زمانی 1969 تا 2020 معادل 3.17 درصد بوده است که بیشترین رشد ثبت شده مربوط به رشد 24.2 درصدی سه ماهه چهارم سال 1973 و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه چهارم سال 1982 با منفی 20.7 درصد بوده است.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1502

به "تداوم رشد منفی اقتصاد عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم رشد منفی اقتصاد عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید