ترکیه کنترل یک نیروگاه برق را در حسکه به ارتش سوریه داد

به گزارش مینی ست، مرکز موسوم به دیدبان حقوق بشر سوریه مدعی توافقی بین ترکیه و روسیه شد که بر اساس آن، نظامیان وابسته به ترکیه از نیروگاه برق مبروکه خارج شدند تا ارتش سوریه کنترل آن را به دست گیرد.

ترکیه کنترل یک نیروگاه برق را در حسکه به ارتش سوریه داد

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مرکز موسوم به دیدبان حقوق بشر سوریه -نزدیک به معارضان- اطلاع داد که عناصر تروریستی وابسته به ترکیه از نیروگاه مهم و راهبردی مبروکه عقب نشینی نموده اند.

دیدبان به نقل از آنچه آنان را منابع موثق می نامد، گزارش داد که قرار است نیرو های ارتش سوریه، وارد این نیروگاه شوند.

به گزارش این مرکز، روسیه نیز به فرماندهان شبه نظامیان کُرد موسوم به نیرو های دموکراتیک سوریه وعده داده است که امنیت راستا بین المللی حلب-حسکه را تأمین کند. این راستا معروف به ام-4 است.

دیدبان چهارشنبه هفته جاری مدعی شد که توافقی بین روسیه و ترکیه حاصل شده که بر اساس آن، مقرر شد عناصر وابسته به ترکیه از نیروگاه المبروکه خارج شوند و آن را تحویل نیرو های سوریه و روسی دهند، و در مقابل، این نیروگاه نیز برق شهر رأس العین را تأمین کند.

در همین ارتباط، خبرگزاری اسپوتنیک هم گزارش داد که این نیروگاه تخلیه شده و مهندسان شرکت دولتی برق حسکه به همراه پلیس نظامی روسیه، وارد آن شدند و تعمیر آن را شروع کردند.

منابع میدانی به اسپوتنیک گفتند که عناصر وابسته به ترکیه، نیرو های ترکمن بودند که از این نیروگاه خارج شدند. در حال حاضر نیز، نیرو های ارتش سوریه در پنج کیلومتری بخش جنوبی این نیروگاه و 300 متری راستا حلب-حسکه مستقر شده اند.

بنا بر این گزارش، این تحولات میدانی پس از چند نشست بین افسران روس، نیرو های ترکیه ای و فرماندهان نیرو های دموکراتیک حاصل شده که به حصول یک توافق منجر شد. البته منابع رسمی سوریه، هنوز، حصول چنین توافقی را تأیید ننموده اند.

به گزارش اسپوتنیک، بر اساس این توافق، شهرک تل تمر در غرب حسکه، شهر عامودا در شمال حسکه و شهر عین عیسی در ریف رقه به نیرو های سوری و روس تحویل داده شد. نیرو های دموکراتیک هم باید از راستا بین منطقه العالیه در غرب حسکه تا عین عیسی خارج شوند و تأمین امنیت این راستا بر عهده ارتش سوریه و پلیس نظامی روسیه باشد. ارتش ترکیه نیز باید دو کیلومتر به سمت شمال عقب نشینی نمایند.

در همین ارتباط، خبرنگار اسپوتنیک اطلاع داد که ارتش سوریه وارد روستای ام الخیر شد. این روستا، چسبیده به راستا ام-4 و غرب تل تمر است.

پس از توافق بین روسیه و ترکیه، نیرو های ارتش سوریه در طول نوار مرزی این کشور با ترکیه مستقر شدند تا ترکیه، بهانه ای برای تجاوز به خاک این کشور نداشته باشد.

ترکیه طی چندین عملیات و به بهانه دور کردن خطر شبه نظامیان کُرد از نوار مرزی جنوبی خود با سوریه، دست به تجاوز نظامی به خاک سوریه زده است؛ مسئله ای که مسئولان سوری بار ها تأکید نموده اند که مناطق تحت اشغال ترکیه را آزاد خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 593

به "ترکیه کنترل یک نیروگاه برق را در حسکه به ارتش سوریه داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه کنترل یک نیروگاه برق را در حسکه به ارتش سوریه داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید