تسهیلات حوزه صادرات جوابگوی نیاز مالی صادرکنندگان نیست

به گزارش مینی ست، رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان ازنظر پرداخت تسهیلات بانکی در ردیف آخر شبکه بانکی کشور قرار گرفته است، گفت: در سال 98 فقط نیم درصد تسهیلات استان مربوط به بانک توسعه صادرات بود و امسال این عدد به یک درصد رسیده که با توجه به حجم صادرات بالا و نیاز به تسهیلات صادراتی، این رقم بسیار ناچیز است.

تسهیلات حوزه صادرات جوابگوی نیاز مالی صادرکنندگان نیست

سیدمهدی طبیب زاده، در نشست مجازی آشنایی با خدمات بانک توسعه صادرات ایران و بررسی راهکارهای تأمین مالی صادرات، افزود: استان کرمان درمجموع از گمرکات کشور سالانه دو میلیارد و 500 میلیون دلار صادرات دارد که بانک توسعه صادرات فقط 12 میلیون و 600 هزار دلار تسهیلات ارزی در برابر حجم بالای صادرات پرداخت کرده و جوابگوی نیاز مالی صادرکنندگان نیست.

او با تأکید بر اینکه صادرات استان ازنظر تأمین مالی به هنگام، با مسائلی روبروست، ادامه داد: هرسال بخشی از تسهیلات تلفیقی صندوق توسعه ملی و بانک عامل با بهره 14 درصد به صادرات محصولات استان اختصاص می یافت که سال جاری به دلیل الزامات سازمان توسعه تجارت ایران مبنی بر استفاده از سامانه های پایدار و بهین یاب مسائلی ایجاد شده و استان نتوانسته تا به امروز از این تسهیلات استفاده کند.

طبیب زاده، اظهار کرد: از بانک توسعه صادرات این انتظار وجود دارد که تسهیلات در نظر گرفته شده برای استان کرمان را متناسب با میزان صادرات آن در نظر بگیرد و از علی صالح آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران درخواست می شود به عنوان عضو فعال در مجامع صادراتی کشور از صادرکنندگان دفاع کند.

او گفت: نرخ کارمزد تسهیلات صادرات در کشورهای همسایه و رقبای صادرکنندگان ما بسیار کم و قابل مقایسه با کشور ما نیست که درخواست می شود برای تأمین مالی صادرکنندگان با نرخ بهره پایین چاره ای اندیشیده شود.

رئیس اتاق کرمان شرح داد: به نظر می رسد دلیل فعال نبودن صادرات در کشور، عدم باور به این امر مهم است، اگرچه سخنرانی ها و نشست ها انجام می شود اما اقدامی صورت نمی گیرد.

او با اشاره به وجود مسائل در گمرکات مرزی و نابسامانی مرزها که اتلاف زمان و هزینه هایی را در بر دارد، افزود: نباید این گونه باشد که محموله در حال ترخیص از گمرک با ممنوعیت روبرو و از ترخیص آن جلوگیری شود که این اقدام موجب از دست رفتن بازارها می شود.

طبیب زاده، به ذکر چند پیشنهاد به بانک توسعه صادرات پرداخت و گفت: صادرکنندگان درصورتی که ضمانت نامه های صندوق ضمانت صادرات را داشته باشند آسان تر می توانند تسهیلات را دریافت کنند که در حال حاضر کارگزاری و کنندگی این صندوق در استان وجود ندارد و پیشنهاد می شود بانک توسعه صادرات بخشی از مجموعه خود را به این صندوق اختصاص دهد.

رئیس اتاق کرمان افزود: نرخ کارمزد تسهیلات صندوق ضمانت صادرات نیز بالاست و این هزینه به هزینه های صادرکنندگان می افزاید. وی گفت: تمام تلاش ها برای گشایش جهت توسعه در استان است، که این توسعه بدون صادرات و ورود بخش خصوصی ممکن نیست و باید تحول جدی در تأمین مالی صادرکنندگان ایجاد شود.

حمایت بیشتر بانک توسعه صادرات از صادرکنندگان در شرایط سخت

در ادامه این نشست مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: امروزه با توجه به محدودیت های ارزی و کاهش صادرات نفت، افزایش صادرات غیرنفتی اهمیت بسیاری دارد و وظیفه ما حمایت از شرکت های صادرکننده در این شرایط سخت است.

علی صالح آبادی، گفت: اگرچه ممنوعیت ها و مسائل گمرکی برای صادرکنندگان وجود دارد اما از سوی دیگر نیز برگشت ارز حاصل از صادرات آسان نیست و ریسک هایی برای صادرکنندگان ایجاد کرده، اما صادرکنندگان با جدیت به تلاش خود ادامه می دهند.

او با تأکید بر اینکه بانک توسعه صادرات بیشتر آمادگی سرویس دهی به صادرکنندگان را دارد، اظهار کرد: درخواست می شود همه صادرکنندگان حائز شرایط در استان مشتری بانک توسعه صادرات باشند و در اختیار گذاشتن تسهیلات با نرخ پایین تر از 14 درصد مشروط به تأمین منابع مالی است.

جایگاه ششم بانک توسعه صادرات کرمان در کشور

در ادامه این نشست رئیس بانک توسعه صادرات استان کرمان گفت: ظرفیت صادرات این استان بیانگر ضرورت توسعه خدمات این بانک به صادرکنندگان است و صادرات محصولات استراتژیک استان ازجمله پسته، خرما، محصولات معدنی، فولاد و صنایع خودروسازی می تواند پیشران اقتصاد کشور و محرک سایر بخش ها باشد.

طاهر دارآفرین، با بیان اینکه بانک توسعه صادرات کرمان تا انتها مهرماه سال جاری جایگاه ششم را در بین 38 شعبه این بانک در کشور داشته است، افزود: مصارف این بانک در انتها سال 98 حدود سه هزار و 245 میلیارد ریال بوده که این رقم تا انتها مهرماه 99 به هزار و 750 میلیارد ریال رسیده است.

او ادامه داد: همچنین مصارف شعبه کرمان در سال گذشته دو هزار و 264 میلیارد ریال بوده که سال جاری تا انتها مهرماه 99 به سه هزار و 572 میلیارد ریال رسیده است. دارآفرین، ضمن قدردانی از تلاش های اتاق کرمان و بخش خصوصی این استان اظهار کرد: در سه استان دیگر به جز کرمان خدمت کرده ام اما اتاق کرمان دیدگاه من را نسبت به تسهیلات و صادرات بسیار تغییر داده که امیدواریم بتوانیم بیش از گذشته در خدمت صادرکنندگان باشیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1345

به "تسهیلات حوزه صادرات جوابگوی نیاز مالی صادرکنندگان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیلات حوزه صادرات جوابگوی نیاز مالی صادرکنندگان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید