جانشین موقت بولتون؛ از اقدامات ضداسلامی تا تشکیل بنیادی برای حمله به توافق با ایران

به گزارش مینی ست، در سال 2015 میلادی چارلز کوپرمن و جان بولتون بنیاد آمریکایی امنیت و آزادی را پایه گذاری کردند که هدف اصلی از تشکیل این بنیاد تشدید جنگ روانی و تبلیغاتی برای حمله به توافق هسته ای با ایران بود.

جانشین موقت بولتون؛ از اقدامات ضداسلامی تا تشکیل بنیادی برای حمله به توافق با ایران

به گزارش گروه بین الملل مینی ست، کاخ سفید در حالی روز سه شنبه چارلز کوپرمن معاون جان بولتون را به عنوان مشاور موقت امنیت ملی معرفی نموده است که به نظر می رسد سیاست ها و دیدگاه های وی شباهت زیادی با مشاور امنیت ملی برکنارشده کاخ سفید دارد.

روز سه شنبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با انتشار توئیتی موجب شگفتی بسیاری شد و اظهار داشت که به خاطر اختلاف نظر با بولتون در بسیاری از زمینه ها، تصمیم گرفته است تا او را برکنار کند.

رئیس جمهور آمریکا اعلام نموده است که هفته آینده مشاور جدید امنیت ملی را معرفی خواهد نمود ولی با این حال سخنگوی کاخ سفید گفته است که چارلز کوپرمن معاون مشاور امنیت ملی آمریکا به عنوان مشاور موقت امنیت ملی انتخاب شده است.

بولتون حامی اصلی تغییر نظام و سیاست های مداخله جویانه آمریکا در ونزوئلا، ایران، کوبا و سایر کشورهای دنیا بوده که سیاست های آنها هیچ گونه مطابقت و همخوانی با منافع آمریکا را ندارد. به نظر می رسد با انتخاب کوپرمن، یک تندروی دیگر شبیه بولتون در این سمت فعالیت خواهد نمود.

پولتیکو 11 ژانویه در گزارشی پس از آنکه ترامپ وی را به عنوان معاون مشاور امنیت ملی آمریکا معرفی کرد، نوشت: او متحد دیرینه بولتون است. کوپرمن و متیو فریدمن دیگر متحد بولتون، به وی یاری زیادی کردند تا پست ها و مناصب شورای امنیت ملی آمریکا را تنظیم کند آن هم در شرایطی که وی در بهار گذشته برای احراز این سمت آماده می شد.

کوپرمن 68ساله یک مدیر باسابقه و پیمانکار دفاعی و یک کنشگر سیاسی نئومحافظه کار به شمار می رود. علی رغم حضور بی سروصدایش، کوپرمن از دهه 1970 میلادی فعالیت خود را بین تندروها در واشنگتن شروع نموده است. وی به عنوان مشاور سیاسی کمیته موسوم به پرزنت دنجر یک گروه مخالف با اتحاد جماهیر شوروی، خدمت نموده است.

در 1980 میلادی وی برای تیم انتخاباتی ریگان بوش کار نموده و بخشی از گروه موسوم به اکتبر سورپرایز گروپ بوده است، گروهی که هدف اصلی از تشکیل آن اتخاذ سیاست های خارجی در آخرین دقیقه یا رویدادهای دفاعی بوده است، از جمله آزادی گروگان ها که می توانست نقش مثبتی برای کارتر در انتخابات نوامبر داشته باشد.

به نوشته وبگاه آی پی اس رایت، این گروه یک ابزار بوده تا بحران گروگانگیری ایران را به یک مسئله مهم در انتخابات تبدیل کند تا از این راه ریاست جمهوری آمریکا و کمپین انتخاباتی جیمی کارتر را لکه دار کند.

پس از آنکه رونالد ریگان نامزد راستگرای افراطی انتخاب شد، کوپرمن یکی از جمهوریخواهان جوان محافظه کار بود که پستی در دولت به او داده شد. مهمترین مسئولیت وی در دولت ریگان غیر از سایر پست هایی که داشته، مدیر کمیته مشورتی در مورد کنترل تسلیحات و خلع سلاح بوده است. پس از آنکه دوره ریاست جمهوری ریگان به خاتمه رسید، وی به بخش خصوصی نظامی بازگشت.

کوپرمن به عنوان معاون بخش موشکی شرکت لاکهید مارتین فعالیت کرد و سپس معاون عملیات راهبردی و عملیات دفاع موشکی شرکت بوئینگ شد، سمتی که در سال 2006 از آن بازنشسته شده است.

به خلاف این سال ها، وی هنوز مواضع محافظه کار و راست گرای افراطی را حفظ نموده است، همان طور که اخیراً از سال های 2001 تا 2010 در هیئت مدیره مرکز سیاست امنیتی فعالیت نموده است، یک اندیشکده ضد مسلمانان که از سوی فرانک گافنی اداره می گردد، اندیشکده ای که برنامه های تهاجمی موشکی و سیاست های نظامی را ترویج می دهد.

مرکز حقوقی موسوم به فقر جنوبی اس پی ال سی یک نهاد ناظر مستقر در آلاباما، اندیشکده سیاست امنیتی را یک گروه ضد مسلمانان ارزیابی نموده است، با اشاره به فعالیت ها و تبلیغات این گروه ضد اسلامی و توطئه های آن برای طرح این ادعا که مسلمانان به دولت آمریکا نفوذ نموده و قصد استقرار قوانین اسلامی را در این کشور دارند.

مرکز سیاست امنیتی همچنین توطئه های مختلفی را علیه مسلمانان طراحی و اجرا نموده است، از جمله طرح این ادعا که باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا به طور مخفیانه مسلمان است و اینکه هما عابدین مشاور ارشد هیلاری کلینتون برای اخوان المسلمین کار می نماید.

کوپرمن و فریدمن پیش از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا نیز همکاری نزدیکی با بولتون داشته اند. در سال 2015 میلادی این 3 نفر بنیاد موسوم به امنیت و آزادی آمریکا را پایه گذاری کردند، یک نهاد غیرانتفاعی با هدف تشدید تبلیغات و حمله به توافق هسته ای با ایران.

در مارس 2018 یعنی همان روزی که بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا معرفی گردید، این 3 نفر یک نهاد غیرانتفاعی دیگر را موسوم به مؤسسه برای تأمین امنیت آمریکا تأسیس کردند.

بولتون در بیانیه ژانویه در کاخ سفید اظهار داشت: چارلی کوپرمن بیش از 30 سال مشاور من بوده است از جمله در دوران مسئولیت من به عنوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ترامپ.

بنابراین گرچه فعلاً بولتون ساکت و خاموش است ولی یک نئومحافظه کار شبیه وی مشغول به فعالیت است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 358

به "جانشین موقت بولتون؛ از اقدامات ضداسلامی تا تشکیل بنیادی برای حمله به توافق با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانشین موقت بولتون؛ از اقدامات ضداسلامی تا تشکیل بنیادی برای حمله به توافق با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید