جزئیات زلزله های امروز فیروزکوه تهران ، گسل فیروزکوه با توان لرزه زایی بالای 6 ریشتر ، احتمال وقوع فوج لرزه ها

به گزارش مینی ست، استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله و مهندسی زلزله، زلزله های امروز 11 مهر ماه در فیروزکوه استان تهران را در پهنه گسل فیروزکوه دانست و گفت: این ناحیه از دید خطر زمین لرزه، توان لرزه زایی برای زلزله شدیدی با بزرگای بیش از 6 را دارد و احتمال وقوع تعداد زیادی زلزله به صورت فوج گونه و متوالی در این منطقه وجود دارد.

جزئیات زلزله های امروز فیروزکوه تهران ، گسل فیروزکوه با توان لرزه زایی بالای 6 ریشتر ، احتمال وقوع فوج لرزه ها

ایسنا نوشت: بامداد امروز پنج شنبه 11 مهرماه بعد از یک زلزله کوچک با بزرگای 2.6، زلزله دیگری با بزرگای 3.8 رخ داد که به اعتقاد محققان این زلزله در پهنه گسل فیروز کوه رخ داد است.

دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله و عضو وابسته فرهنگستان علوم در گفت وگو با ایسنا، در مورد جزئیات دو زلزله فیروزکوه استان تهران شرح داد: در ساعت 2 و 21 دقیقه بامداد امروز پنج شنبه 11 مهرماه زلزله ای با بزرگای 2.6 در حدود 20 کیلومتری فیروزکوه در پهنه گسله فیروزکوه و در فاصله حدود 145 کیلومتری منطقه شرقی تهران رخ داد.

وی با بیان اینکه این پهنه، کانون زمین لرزه های متعددی در 9 سال گذشته بوده است، خاطر نشان کرد: زلزله 4.6 ریشتری 3 شهریور 96 در فیروزکوه واقع در شمال شرقی تهران را حتی اهالی غرب پایتخت هم احساس کردند. این در حالی است که کانون زلزله بیش از 100 کیلومتر با تهران فاصله داشت.

وی زلزله 3 شهریورماه سال 1394 با بزرگای 4.6 را از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه دانست و اضافه نمود: این زمین لرزه در نزدیکی فیروزکوه در تهران توسط تعداد بیشتری از مردم احساس و گزارش شد؛ چرا که محل مهمترین تمرکز جمعیت در استان (و کشور) است.

زارع اضافه نمود: علاوه بر آن در 14 خرداد ماه سال 1395 نیز 6 زلزله با بزرگای بین 1.9 تا 2.4 از ساعت 14 و 10 دقیقه تا ساعت 19 و 58 دقیقه در منطقه جنوب غربی فیروزکوه در منطقه تلاقی مهم ساختاری در جنوب البرز اتفاق افتاده است.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با تاکید بر اینکه این منطقه، محل تغییر روند گسل مشاء (شمال غرب - جنوب شرق) به پهنه گسل فیروز کوه (شمال شرق- جنوب غرب) در حدود 25 کیلومتری جنوب غربی فیروز کوه و 100 کیلومتری شمال سمنان است، یادآور شد: این ناحیه از دید خطر زمین لرزه دارای توان لرزه زایی برای زلزله شدیدی با بزرگای بیش از 6 است. پس از زلزله های کوچک بامداد امروز 11 مهرماه فیروزکوه ممکن است تعداد زیادی زلزله به صورت فوج گونه و متوالی رخ دهد.

به گفته این عضو وابسته فرهنگستان بر اساس اندازه و تعداد رخداد زمین لرزه ها تاکنون، جمع بندی مشخصی مبنی بر زمان احتمال رخداد زلزله شدید با بزرگای 6 و بیشتر بر پایه این داده نمی توان ارائه کرد؛ ولی احتمال وقوع زلزله های شدید وجود دارد؛ چراکه هم گسل های مهم در این منطقه با توان لرزه زایی بالا وجود دارد ضمن آنکه در جنوب البرز نیز از سال 1389 تاکنون رخداد زلزله های کوچک فراوانی را شاهد بودیم.

زارع ادامه داد: اینکه کاندید رخداد زلزله مهم بعدی کدام یک از پهنه گسل های فیروزکوه، عطاری یا گسل مشا است، دقیقا نمی دانیم؛ ولی لازم است همه پهنه های گسل عطاری، آستانه، گرمسار، فیروزکوه و مشاء به طور خاص با دستگاه های لرزه نگاری و شتابنگاری موجود رصد شوند.

وی گسل مشا را با طولی بیش از 180 کیلومتر از ناحیه شمال شرقی تهران توصیف کرد که از شمال کوه های توچال می گذرد و در غرب به گسل طالقان می پیوندد.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی در عین حال اظهارکرد: وجود محل تلاقی دو گسل مشاء و شمال تهران در روستای کلان در شمال شرق سد لتیان از نکات بسیار مهم در مشخص محدود با خطر بالا از دید لرزه زمین ساختی است.

وی با بیان اینکه به نظر می رسد که زمین لرزه 1830 دماوند، شمیرانات که در انتها زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار رخ داد آخرین رخداد لرزه با بزرگای بیش از 7 مرتبط با این گسل باشد، خاطر نشان کرد: نزدیکترین فاصله این گسل با شمال شرق تهران، محل روستای کلان است (در حدود 35 کیلومتری تهران پارس) که در همین محل تلاقی گسل مشاء با گسل شمال تهران هم رخ می دهد، و به واسطه همین تلاقی یک پتانسیل خطر مهم برای شمال تهران محسوب می گردد از این رو لازم است تعداد ایستگاه های لرزه نگاری در جنوب البرز برای رصد این گسل ها به ویژه گسل های آستانه، فیروزکوه، عطاری و گرمسار و مشا افزایش یابد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 431

به "جزئیات زلزله های امروز فیروزکوه تهران ، گسل فیروزکوه با توان لرزه زایی بالای 6 ریشتر ، احتمال وقوع فوج لرزه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات زلزله های امروز فیروزکوه تهران ، گسل فیروزکوه با توان لرزه زایی بالای 6 ریشتر ، احتمال وقوع فوج لرزه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید