حضور سفیر عراق در تهران در وزارت خارجه، محکومیت تعرض به سرکنسولگری ایران در کربلا

به گزارش مینی ست، در پی تعرض به سرکنسولگری ایران در کربلا، سفیر عراق با حضور در محل وزارت خارجه با مدیرکل تشریفات ملاقات کرد و در این ملاقات بر اتخاذ تدابیر امنیتی از سوی دولت عراق برای محافظت از اماکن دیپلماتیک ایران در این کشور تأکید شد.

حضور سفیر عراق در تهران در وزارت خارجه، محکومیت تعرض به سرکنسولگری ایران در کربلا

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، در پی اقدام شب گذشته عده ای آشوبگر در تعرض به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا و در ادامه مجموعه اقدامات انجام شده از سوی وزارت امور خارجه، مدیرکل تشریفات وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ملاقات سفیر عراق ضمن محکوم کردن این اقدام، خواهان حفظ تدابیر و تمهیدات امنیتی از سوی جهات ذیربط دولت عراق برای محافظت از اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران براساس کنوانسیون 1963 وین شد.

سفیر عراق نیز در این ملاقات گفت: دولت عراق به عنوان دولت پذیرنده در مورد تضمین امنیت و ایمنی اماکن نمایندگی های خارجی متعهد است.

به گزارش فارس، شب گذشته عده ای آشوبگر با حضور در مقابل ساختمان سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا اقدام به آتش زدن دیوار سرکنسولگری کردند. پایگاه خبری صابرین نیوز اطلاع داد که نیروهای امنیتی در کربلا، به مقابله با آشوبگران پرداخته و تعدادی از دو طرف نیز مجروح شده اند. (اینجا بخوانید)

گفتنی است، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره اقدام شب گذشته در تعرض به سرکنسولگری ایران در کربلا اعلام کرد: متاسفانه دیشب عده ای تعرضی به سرکنسولگری ایران در کربلا داشتند که از همان ابتدا با مراجع ذیربط در عراق توسط سرکنسولگری و همچنین سفارت ایران در بغداد ارتباط گرفته شد و نیروهای امنیتی و پلیس با عده ای که به صورت ناشناس تعرض نموده بودند، برخورد کردند.

این دیپلمات ارشد ایرانی اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران تعرض به اماکن دیپلماتیک خود در عراق را شدیدا محکوم می نماید و در چارچوب کنوانسیون 1961 امیدوار است دولت عراق به تعهداتش در حفاظت و صیانت از اماکن دیپلماتیک ایران با کمال دقت عمل کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: وزارت امور خارجه دیشب یادداشت اعتراضی را به سفارت عراق در تهران تسلیم کرد و انتظار ما از دولت عراق این است که به وظایفش به احسن وجه عمل کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1645

به "حضور سفیر عراق در تهران در وزارت خارجه، محکومیت تعرض به سرکنسولگری ایران در کربلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور سفیر عراق در تهران در وزارت خارجه، محکومیت تعرض به سرکنسولگری ایران در کربلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید