خبرنگاران تخت روانچی: از منع گسترش سلاح شیمیایی علیه سوریه سوء استفاده می گردد

به گزارش مینی ست، نیویورک- خبرنگاران- نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، خواهان اجرای متوازن، کامل و بدون تبعیض منع استفاده از سلاح شیمیایی شد و گفت در سال های اخیر با ادعاهای بی پایه از این فرایند علیه دولت سوریه سوء استفاده شده است.

خبرنگاران تخت روانچی: از منع گسترش سلاح شیمیایی علیه سوریه سوء استفاده می گردد

مجید تخت روانچی عصر دوشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که درباره مساله استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه برگزار گردید، اضافه نمود: ایران به عنوان یک قربانی عظیم سلاح های شیمیایی در تاریخ معاصر، استفاده از این سلاح ها را توسط هر کسی، در هر مکان و تحت هر شرایطی به شدت محکوم می نماید.

وی ادامه داد: ایران همچنین درخواست خود را برای اجرای متوازن، کامل و بدون تبعیض پیمان منع استفاده از سلاح شیمیایی و حفظ اقتدار سازمان مربوطه تکرار می نماید. در چند سال گذشته، بر اساس ادعاهای بی پایه، از فرایند منع و سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی و شورای امنیت علیه دولت سوریه سوء استفاده شده است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به گزارش تایید شده مکانیسم مشترک انهدام سلاح شیمیایی سوریه مبنی بر عمل دمشق به تمام تعهدات و امحای کل ذخایر شیمیایی، اظهار کرد: سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی هم نابودی کل ذخایر شیمیایی سوریه و 27 مرکز فراوری آن را تایید کرد.

تخت روانچی اضافه نمود: اکنون این واقعیت ها و همچنین همکاری چشمگیر دولت سوریه با سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی و سازمان ملل، از جمله ارائه بیش از 80 گزارش ماهانه و مقدار زیادی از اطلاعات، نادیده گرفته می شوند.

وی این رفتار را سیاست های غیر سازنده خواند که حلال سوالات نیست و گفت باعث از بین بردن اعتبار شورای امنیت و همچنین اعتبار حرفه ای سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی و تضعیف فرایند تصمیم گیری آن خواهد شد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد این اقدامات را در بردارنده تاثیرات منفی برای تحقق کامل و موثر هدف اصلی منع گسترش سلاح شیمیایی دانست و تاکید نمود: هدف اصلی این فرایند یعنی از بین بردن سلاح های شیمیایی هنوز به دلیل شکست آشکار توسط ایالات متحده به عنوان یکی از طرف های اصلی، محقق نشده است.

تخت روانچی ادامه داد: برای جلوگیری از این شرایط، فرایند فعلی در این شورا و سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی که تنها براساس اهداف بعضی کشورها با انگیزه سیاسی شروع شده است، باید متوقف گردد.

وی اظهار داشت: ما آماده ایم که برای بازگرداندن اقتدار سازمان منع گسترش سلاح شیمیایی و ترویج اجرای کامل و بدون تبعیض منع اشاعه، هر آنچه در توان ما است انجام دهیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1198

به "خبرنگاران تخت روانچی: از منع گسترش سلاح شیمیایی علیه سوریه سوء استفاده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تخت روانچی: از منع گسترش سلاح شیمیایی علیه سوریه سوء استفاده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید