خبرنگاران کارمندان بازنشسته مشمول تامین اجتماعی به هم پیوستند

به گزارش مینی ست، تهران- خبرنگاران- خاتمه پس از سالها، کارمندان دولتی بازنشسته مشمول قانون تامین اجتماعی گرد هم آمدند و با راه اندازی یک کانون عالی، به دنبال احقاق حقوق میلیون ها کارمند بازنشسته هستند.

خبرنگاران کارمندان بازنشسته مشمول تامین اجتماعی به هم پیوستند

به گزارش خبرنگاران، طی ماه های اخیر، پیگیری های گسترده کنندگان بازنشستگان مشمول قانون تامین اجتماعی از مسوولان دولت، مجلس و سازمان تامین اجتماعی، توفیقات خوبی در احقاق حقوق بازنشستگان و متناسب سازی حقوق آنان داشته است؛ موضوعی که باعث شد برای تداوم فرایند پیگیری حقوق بازنشستگان در مقاطع آینده، کانونی راه اندازی گردد.

با گذشت بیش از 70 سال از زمان تأسیس سازمان تأمین اجتماعی، تعداد کارمندان و کارکنان شاغل در دستگاه های اجرایی با عالی ترین درجات تحصیلی و مسئولیتهای دولتی و حکومتی، به حدود 8 میلیون نفر اعم از شاغل و بازنشسته بیمه پرداز اجباری صندوق و سازمان تامین اجتماعی بالغ شده است که بیشترین میزان بیمه پرداز پایدار در این سازمان را تشکیل می دهند. با این حال در مواردی، افرادی فاقد صندلی قانونی و خارج از بدنه سازمان تامین اجتماعی، درباره حقوق قانونی این بازنشستگان تصمیم گیری می نمودند، بدون اینکه نظرات این جامعه بزرگ را جویا شوند.

از همین رو چندین سال کوشش شد تا تشکلی فراگیر برای احیای حقوق و استیفای صندلی اجتماعی این قشر بزرگ بنیان گذاشته گردد که البته به علت نبود همراهی کانون های دستگاه ها، شرکت ها و مؤسسات دولتی و غیردولتی به نتیجه نرسید. لیکن از حدود 4 سال پیش، همکاری جمعی از بازنشستگان نخبه، بادرایت و آینده نگر، ثمر داد و به تدریج هیأت مؤسس کانون عالی کارمندان دولتی بازنشسته مشمول قانون تامین اجتماعی برای استیفای حقوق قانونی و اجتماعی کارمندان دولتی بازنشسته مشمول قانون تامین اجتماعی شکل گرفت و در روزهای پایانی سال 1399 خورشیدی، این کانون ثبت رسمی شد.

هیأت مدیره کانون عالی کارمندان دولتی بازنشسته مشمول قانون تأمین اجتماعی مطابق با اساسنامه و برابر با وظایف قانونی خود در نظر دارد با تهیه و تدوین دستورالعمل انتخاباتی و انجام انتخابات نسبت به تشکیل شعب کانون استانی، متشکل از کانون های بازنشستگان در 30 استان و مشخص کننده کانون هر استان و همچنین انتخاب کنندگان کانون های 17 گانه استان تهران (که دارای عملکرد کشوری باشند) اقدام نماید و هم اکنون در حال تدوین این دستورالعمل و برنامه ریزی برای اقدامات بعدی است تا به تدریج مجمع عمومی کانون عالی شکل بگیرد.

طبق اساسنامه این کانون، مدیران، کارمندان و کارکنان دولتی بازنشسته ای که در دوران خدمت تابع قوانین استخدامی دولتی (نظام هماهنگ) و بیمه گزار سازمان تامین اجتماعی و هنگام بازنشستگی، مستمری بگیر این سازمان می باشند و در یکی از وزارتخانه ها، ارگانها، نهادها، مؤسسات و شرکتهای دولتی و عمومی خدمت نموده و سپس بازنشسته یا مستمری بگیر شده اند، امکان عضویت در کانون عالی را دارند و با پذیرش در کانون عالی، حق رای خود را به کانونهای بازنشستگی خودشان تفویض می کنند که در مجامع عمومی به کنندگی از آنها حضور خواهند داشت.

کانون عالی کارمندی اعلام نموده اهدافی چون صیانت از حقوق مادی و معنوی، ارتقای بهداشت، افزایش منزلت و صندلی اجتماعی، جلب مساعدت و پشتیبانی نهادهای دولتی و عمومی، تامین تسهیلات رفاهی و فرهنگی، هماهنگی بین کانونهای مرتبط و صیانت از کیان و ارکان سازمان تامین اجتماعی را پیگیری می کند.

کوشش در جهت حفظ و افزایش منزلت اجتماعی بازنشستگان عضو کانون با خِرد و مشارکت جمعی، سعی در بهبود معیشت و رفاه خانواده و بازماندگان اعضاء، فراهم آوردن زمینه لازم برای بهره وری از دانش، تجربیات و تخصص بازنشستگان عضو به منظور ارائه خدمات و نظرات حقوقی، فنی، مالی و اجتماعی به سازمان تامین اجتماعی و کوشش برای استفاده اعضای کانون و خانواده آنان از امکانات، تسهیلات، فضاها و امکانات فرهنگی و رفاهی قانونی از دیگر اهداف این کانون ذکر شده و همچنین این کانون به دنبال تعامل و همکاری دوجانبه با سازمان تامین اجتماعی به منظور رشد و ارتقای صندلی سازمان و کانون است.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1584

به "خبرنگاران کارمندان بازنشسته مشمول تامین اجتماعی به هم پیوستند" امتیاز دهید

1 کاربر به "خبرنگاران کارمندان بازنشسته مشمول تامین اجتماعی به هم پیوستند" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کارمندان بازنشسته مشمول تامین اجتماعی به هم پیوستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید