دستگاه اندازه گیر تشعشعات هسته ای در کشور ساخته شد

به گزارش مینی ست، محققان یک شرکت دانش بنیان پیروز به فراوری دستگاه اندازه گیری تشعشعات هسته ای شدند.

دستگاه اندازه گیر تشعشعات هسته ای در کشور ساخته شد

تجهیزات بسیاری در عرصه پزشکی هستند که از تجهیزات دارای پرتوهای رادیواکتیو کارآمدی می گیرند. تشعشعات نشر یافته از این تجهیزات می تواند در طولانی مدت آسیب زا و حتی مرگ بار باشد. کارکنان بخش سلامت و درمان که به طور پیوسته با چنین تجهیزاتی سرو کار دارند باید به طور مداوم و دقیق، از حیث تماس و دریافت این تابش ها پایش و آنالیز گردد.

تا پیش از این سنجش میزان پرتوهای رادیواکتیو با صرف زمان طولانی و دقتی نه چندان بالا انجام می شد، اما فناوری به یاری حل این چالش آمد و تجهیزات اندازه گیری تشعشعات پیشرفته که پاسخ را با دقتی بالا و در لحظه نمایش دهند به بازار آمد. این محصول اکنون توسط یک شرکت دانش بنیان با دقتی بالا و ویژگی قابل حمل بودن عرضه شده است.

ایمان حضرت حسینی مدیرعامل این شرکت با اشاره به کارایی دوزیمترها در سنجش تشعشعات هسته ای گفت: این محصول در صنایع و به ویژه پزشکی کاربردهای بسیار زیادی دارد. بسیاری از تجهیزات پزشکی که به کار می رود تشعشعاتی دارند که برای حفظ سلامت پزشکان و کادر درمان ضروری است میزان این تشعشعات به طور مداوم اندازه گیری و پایش گردد.

این فعال فناور با بیان این که دستگاه دوزیمتر ارائه شده توسط این شرکت قابل حمل است و می تواند هر لحظه میزان تشعشعات را اندازه گیری کند، ادامه داد: دستگاه ها دوزیمتر به دو دسته فعال (Active) و غیرفعال (passive) تقسیم می شوند. دوزیمترهای اکتیو در همان لحظه میزان تشعشعات را به نمایش می گذارد. در حالی که دوزیمترهای پسیو با استفاده از عناصر حساس به تشعشع، واکنش نشان می دهند و دریافت میزان آن نیازمند صرف زمان است.

مدیرعامل شرکت با بیان این که حداقل بیش از 4هزار دوزیمتر از انواع قدیمی تر یعنی منفعل و گازی مورد استفاده قرار گرفته است که ظرفیت را برای ارتقا به اندازه گیرهای نوع جدید فراهم می نماید اضافه کرد: در گام نخست باید برای توسعه استفاده از این محصول، زیرساخت ها و زمینه های استفاده فراهم گردد. به طوری که مصرف کنندگان با کارایی و دقت بالای نوع جدید به خوبی آشنا شوند.

وی با اشاره به استفاده از حسگرهای دیودی ساخت داخل در این دستگاه گفت: دستگاه های دوزیمتر از حیث حسگرهای به کار رفته، به دو دسته گازی و دیودی تقسیم بندی می گردد. حسگرهای دیودی نسبت به نوع گازی حسگرها، کارایی و دقت بیش تری دارند. در ساخت و تجاری سازی این دستگاه و حسگرهای دیودی که مقاومت، عمر طولانی تر، دقت بالاتر و فناوری پیشرفته تری دارند پیشگام هستیم.

حضرت حسینی با اشاره به این که نسل جدیدتری از این اندازه گیرها که ترانزیستوری و بسیار پیشرفته تر هستند در این شرکت در مرحله ساخت قرار گرفته است ادامه داد: با استفاده از محصول فعلی که از حسگر دیودی بهره می برد، فرد می تواند در لحظه، متوجه میزان دوز دریافت شده گردد. همچنین تمامی این دستگاه ها قابل حمل و نگهداری شارژ برای مدت نسبتاً طولانی هستند.

وی با بیان این که تولیدات این شرکت با فعالیت 6 نیروی انسانی دانش آموخته در حوزه های هسته ای، الکترونیک و مکانیک به صنعت ارائه می گردد، گفت: این محصول از لحاظ قیمتی به مراتب به صرف تر است و زمینه ساز جلوگیری از خروج ارز می گردد زیرا با قیمتی حدود یک سوم قیمت خارجی در اختیار مشتری قرار می گیرد.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1280

به "دستگاه اندازه گیر تشعشعات هسته ای در کشور ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه اندازه گیر تشعشعات هسته ای در کشور ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید