ضوابط بافت تاریخی شهر قم تدوین می شود

به گزارش مینی ست، مدیرکل میراث فرهنگی قم گفت: در دوازدهمین جلسه شورای فنی میراث فرهنگی قم بررسی ضوابط اختصاصی بافت تاریخی این شهر مورد بررسی قرار گرفت.

ضوابط بافت تاریخی شهر قم تدوین می شود

به گزارش مینی ست به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، حمید یزدانی با اعلام این خبر گفت: ساخت وسازها در بافت تاریخی قم تحت نظارت معاونت میراث فرهنگی قم واقع شده است اما تدوین ضوابط اختصاصی برای رسیدن به وضعیت پایدار بسیار با اهمیت است.

مدیرکل میراث فرهنگی قم ادامه داد: محدوده بافت تاریخی قم حدود 315 هکتار است و از سال گذشته با تخصیص اعتبار ویژه در این حوزه، اقدام های اساسی به منظور معین ضوابط و مقررات حفظ و مرمت بافت تاریخی این شهر اجرا شده است.

یزدانی با اشاره به تعامل اداره میراث فرهنگی با ادارات و سازمانهای مرتبط گفت: مسئولان شهر قم می دانندکه حفظ و احیاء این بافت تاریخی گامی مؤثر جهت حفظ هویت مذهبی این شهر خواهد بود.

او گفت: موضوع بعدی که در جلسه این هفته شورای فنی در دستور کار قرار گرفت: بررسی طرح محتوایی سایت موزه قلی درویش بود که بر اساس این طرح قرار است در آینده موزه باز قلی درویش ایجاد و راه اندازی شود.

یزدانی ادامه داد: اکتشافات باستانی در محوطه قلی درویش قم، بیانگر پیشینه 7 هزار ساله این شهر است که باید در جهت معرفی غنای فرهنگی این شهر از آن صیانت کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم گفت: به همین دلیل یکی از برنامه های این اداره احداث سایت موزه قلی درویش است تا بتوانیم با ایجاد فضایی مناسب برای گردشگران و علاقمندان به آثار باستانی، تاریخ چند هزار ساله قم را روایت کنیم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 مرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 229

به "ضوابط بافت تاریخی شهر قم تدوین می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضوابط بافت تاریخی شهر قم تدوین می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید