ظریف: خط آهن ترانزیتی شرق دریای خزر، ایران را به چین متصل می نماید

به گزارش مینی ست، خبرنگاران: وزیر امور خارجه کشورمان گفت: خط آهن ترانزیتی شرق دریای خزر، ایران را به وسیله قزاقستان به چین و روسیه متصل می نماید.

ظریف: خط آهن ترانزیتی شرق دریای خزر، ایران را به چین متصل می نماید

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران از گرگان، محمدجواد ظریف دقایقی پیش در جمع خبرنگاران، گفت: ارتباط راه آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان یک راستا طولانی برای هر سه کشور باز می نماید و سبب توسعه استان گلستان می گردد.

وی اضافه نمود: این خط آهن سبب می گردد ایران به وسیله قزاقستان به چین و روسیه و قزاقستان نیز به خلیج فارس متصل گردد.

ظریف توضیح داد: سالانه میلیون ها تن کالا می تواند از این راه آهن مبادله گردد که آغازی برای توسعه استان های مرزی و توسعه هر سه کشور است.

به گفته وزیر امور خارجه کشورمان، ایران، ترکمنستان و قزاقستان دارای رسوم، فرهنگ، دین و تاریخ مشترکی هستند و امروز این راه آهن پیوندها را گسترده تر نموده است.

به گزارش خبرنگاران، خط آهن ایران- ترکمنستان - قزاقستان به طول 920 کیلومتر است که 85 کیلومتر آن در خاک ایران واقع شده است.

این خط آهن 920 کیلومتری به عنوان کریدور ریلی شمال به جنوب از شهر اوزن در قزاقستان تا شهر گرگان در استان گلستان ساخته شده که از این میزان حدود 85 کیلومتر در خاک جمهوری اسلامی ایران، 700 کیلومتر در خاک ترکمنستان و 140 کیلومتر نیز در خاک قزاقستان واقع شده است.

آ

منبع: تسنیم
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 543

به "ظریف: خط آهن ترانزیتی شرق دریای خزر، ایران را به چین متصل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: خط آهن ترانزیتی شرق دریای خزر، ایران را به چین متصل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید