ماجرای سهمیه بندی کارت سوخت شخصی چه بود؟

به گزارش مینی ست، چندی پیش خبری مبنی بر سهمیه بندی کارت سوخت شخصی منتشر و با واکنش مسوولان نفتی روبرو شد و آن طور که به نظر می رسد فعلا خبری از سهمیه بندی کارت سوخت شخصی نیست اما کم وبیش زمزمه های آن به گوش می رسد و باید دید که انتها پرونده بنزین و کارت سوخت چطور بسته خواهد شد.

ماجرای سهمیه بندی کارت سوخت شخصی چه بود؟

ایسنا نوشت: چندین ماه است که تنور بحث بنزین و کارت سوخت داغ است و برنامه های متعددی برای ترویج استفاده از کارت سوخت شخصی در نظر گرفته می گردد که از جمله آن می توان به کاهش سهمیه کارت سوخت صندلی داران به 20 لیتر اشاره نمود که البته آن طور که گفته شده بعید نیست که این عدد بازهم کاهش یابد.

اما ماجرای سهمیه بندی کارت سوخت شخصی افراد چیست؟ سقف دریافت ماهانه بنزین با کارت سوخت شخصی، 250 لیتر است. سامانه هوشمند سوخت به گونه ای طراحی شده که عددی با عنوان سقف سوخت گیری ماهانه، ثبت می گردد و این عدد فعلا براساس سابقه 250 لیتر است.

آن طور که شهرام رضایی - مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران - اعلام نموده، بعضی افراد شاید دفعه های متعدد با کارت سوخت هوشمند شخصی سوخت گیری کردند و به این سقف رسیدند، اما از جمع 22 میلیون کارتی که سوخت گیری می نمایند، کمتر از 1000 کارت به این مقدار سقف از سوخت گیری رسیدند. این مقدار برای کارت سوخت شخصی عدد بزرگی به شمار می آید، اما باز هم اگر به این مقدار رسیدند کماکان کارت هوشمند سوخت صندلی دار وجود دارد و مسئله ای برای سوخت گیری پیش نمی آید.

در این باره هم چنین حسین آقایان - کارشناس حوزه انرژی - به ایسنا گفت: در شرایط فعلی ضروری است که سهمیه بندی بنزین صورت گیرد، چرا که این مساله نه تنها میزان مصرف را کنترل می نماید بلکه می تواند دولت را در رسیدن به اهداف خود کمک رساند.

وی با بیان این که در گذشته که سهمیه بندی بنزین وجود داشت، میزان مصرف تا حد قابل توجهی کاهش یافته بود، اظهار کرد: به اعتقاد من برداشتن سهمیه بندی بنزین کار بسیار نادرستی بود که در گذشته صورت گرفت و اکنون باید به روال سابق بازگردیم.

این کارشناس حوزه انرژی با تاکید بر این مساله که مردم ایران نسبت به مصرف بنزین حساسیت ندارند، ادامه داد: باید برای میزان مصرف بنزین سقف معین گردد و به نظر من بهترین گزینه در شرایط فعلی سهمیه بندی بنزین است. علاوه بر این با توجه به قیمت بنزین در ایران بسیار پایین است، باید به این مساله نیز سروسامان داده گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 495

به "ماجرای سهمیه بندی کارت سوخت شخصی چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای سهمیه بندی کارت سوخت شخصی چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید