نرخ رشد مالی در دولت روحانی صفر بوده است

به گزارش مینی ست، مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی اعلام نموده است که متوسط رشد مالی کشور از سال 1391 تا 1398 نزدیک به صفر درصد بوده است.

نرخ رشد مالی در دولت روحانی صفر بوده است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران، معاونت پژوهش های مالی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی تصویری از شرایط مالی کشور؛ چالش ها و راهکارهای آن را ارائه کرد.

طی این گزارش، چهارچوب تحلیل اقتصاد ایران تشریح و همچنین نرخ اقتصاد کاهنده نوسانات رشد مالی همچنین رشد وابسته به نفت پرداخته شده است.

در این گزارش همچنین عنوان شده است که در حالی که نرخ رشد مالی هدف برنامه های پنجم و ششم توسعه 8 درصد مشخص شده است، متوسط رشد مالی کشور از سال 1391 تا 1398 نزدیک به صفر درصد بوده است. بر این اساس متوسط رشد مالی پایین کشور در سال های اخیر پرنوسان بودن رشد مورد توجه است. همچنین طی این گزارش تأکید شده است رشد مالی کشور طی این سال ها بین منفی 8.3 تا مثبت 14 درصد در نوسان بوده است.

البته در بخش دیگری از این گزارش، به موضوع تشکیل سرمایه در ماشین آلات و ساختمان و به صورت کلی تشکیل سرمایه ثابت پرداخته شده است که طی آن عنوان شده، تشکیل سرمایه ثابت از سال 1390 به بعد همیشه روندی نزولی داشته است. این موضوع به خصوص از منظر پتانسیل رشد مالی سال های آینده بسیار هشدار دهنده خواهد بود.

در ادامه گزارش تشریح شده است که انباشت سرمایه در بخش نفت و گاز، صنعت، معدن، ساختمان و ارتباطات از سال 1391 به بعد منفی شده است، به گونه ای که در 7 سال 1390 تا 1396، به طور متوسط سالانه حدود 2.2 درصد از میزان سرمایه انباشت شده در این بخش ها کاسته شده، این در حالی است که رشد سالانه این بخش ها برای هفت سال قبل از 90 به طور متوسط 5.3 درصد بوده است.

4082/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1180

به "نرخ رشد مالی در دولت روحانی صفر بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ رشد مالی در دولت روحانی صفر بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید