نگرانی ها درباره انتخابات افغانستان؛ دستگاه های مشکل دار به ولایت ها منتقل می شوند

نهادهای ناظر انتخاباتی در افغانستان با ابراز نگرانی از عدم شفافیت انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کردند که دستگاه های ثبت بیومتریک مشکل دارند و بدون آزمایش های لازم در حال انتقال به ولایت ها هستند.

نگرانی ها درباره انتخابات افغانستان؛ دستگاه های مشکل دار به ولایت ها منتقل می شوند

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، کمیسیون انتخابات روند انتقال محموله های انتخاباتی شامل دستگاه های بیومتریک به ولایت ها را از روز گذشته در حالی شروع نموده است که نهادهای ناظر انتخاباتی در این کشور از چنین عملکردی انتقاد می نمایند.

احزاب سیاسی و نهادهای ناظر بر روند انتخابات افغانستان اظهارداشتند که دستگاه های بیومتریک در آزمون ابتدایی کارکرد قانع نماینده ای نداشتند بنابراین ضروری است که پیش از انتقال آنها مورد آنالیز قرار گیرند.

یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) به هشت صبح گفت که پس از شناسایی مشکل فنی در دستگاه های بیومتریک، شرکت درمالوگ آلمانی متعهد شد که آن را برطرف کند اما کمیسیون انتخابات فرصت آنالیز مجدد این دستگاه ها را فراهم ننموده است.

از سوی دیگر، محمد ناطقی، عضو کمیته سیاسی احزاب نیز اظهارداشت که تا کنون تغییرات به وجود آمده در نرم افزار دستگاه های بیومتریک به تایید احزاب سیاسی نرسیده است.

این در حالی است که قانون انتخابات افغانستان استفاده از فناوری بیومتریک در انتخابات ریاست جمهوری یان کشور را وظیفه کمیسیون انتخابات معین نموده است.

با این حال، کمیسیون انتخابات افغانستان تنها اعلام نموده است که روند انتقال مواد حساس انتخاباتی به شمول دستگاه های بیومتریک از دفتر مرکزی به دفترهای ولایتی این کمیسیون شروع شده است.

حبیب رحمان ننگ، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات گفته است که روند انتقال این دستگاه ها بر اساس توافق سه جانبه این کمیسیون با احزاب سیاسی و نماینده شرکت درمالوگ آلمان صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نرم افزار دستگاه های انگشت نگاری به روز آپدیت شده است.

مواد حساس انتخاباتی شامل برگه های اخذ رای، رنگ، دستگاه های بیومتریک، جدول نتایج آرا، فهرست رای دهندگان و برگه های شکایت می باشند.

قرار است در انتخابات ششم مهر سالجاری 39 هزار و 544 دستگاه بیومتریک استفاده گردد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 319

به "نگرانی ها درباره انتخابات افغانستان؛ دستگاه های مشکل دار به ولایت ها منتقل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی ها درباره انتخابات افغانستان؛ دستگاه های مشکل دار به ولایت ها منتقل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید