واکنش وزارت خارجه آمریکا به گام جدید کاهش تعهدات ایران در برجام

به گزارش مینی ست به نقل از رویترز، وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اعلام گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، مدعی شد که این اقدام گامی بزرگ در راستا اشتباه است.

واکنش وزارت خارجه آمریکا به گام جدید کاهش تعهدات ایران در برجام

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده به اعمال فشار حداکثری بر ایران تا زمان دست برداشتن از آنچه رفتار بی ثبات کننده نامید ادامه خواهد داد.

وی همچنین مدعی شد: ایران دلیل معقولی برای توسعه برنامه غنی سازی اورانیوم در تاسیسات فردو یا هیچ مکان دیگری ندارد مگر در راستای تلاش برای باج خواهی هسته ای که تنها به عمیق تر شدن انزوای سیاسی و اقتصادی آن منجر خواهد شد.

گفتنی است که حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز سه شنبه با اعلام اینکه از چهارشنبه گام چهارم کاهش تعهدات برجام را بر می داریم، گفت: از فردا گازدهی را در فردو آغاز می کنیم.

روحانی شرح داد: گامی که از فردا آغاز خواهیم کرد در فردو خواهد بود. در فردو طبق برجام 1044 سانتریفیوژ داریم اما قرار بود این سانتریفیوژها بچرخند اما گاز به آنها تزریق نشود. گامی که از فردا بر می داریم و همین امروز به سازمان انرژی اتمی دستور می دهم، این است که از فردا گازدهی را در فردو آغاز می کنیم و این گام ممکن است سرو صدا به پا کند و آنها اعتراض کنند که چرا در فردو می خواهید این کار را انجام دهید. ما حساسیت شان نسبت به فردو و سانتریفیوژها را می دانیم اما هرگاه به تعهدات خود عمل کردند مجدد گاز را قطع می کنیم و دیگر گاز به سانتریفوژها تزریق نخواهد شد، پس قابل بازگشت است.

گفتنی است، تصمیمات برجامی ایران در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از این توافق بین المللی و انفعال اروپا بر اساس مادتین 26 و 37 برجام بوده است.

تصمیم جدید ایران در ارتباط با عملیات گازدهی ماشین های سانتریفیوژ پیشرفته نسل جدی IR6 در آستانه اعلام گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای ایران اجرا شده است.

ایران اعلام کرده با توجه به عدم پایبندی کشورهای امضا کننده برجام، کاهش تعهدات خود را تا متوازن شدن مشارکت طرف های متقابل در این توافق بین المللی ادامه خواهد داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 554

به "واکنش وزارت خارجه آمریکا به گام جدید کاهش تعهدات ایران در برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش وزارت خارجه آمریکا به گام جدید کاهش تعهدات ایران در برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید