واکنش کشورهای آمریکای لاتین به استعفای مورالس

به گزارش مینی ست به نقل از رویترز، استعفای ایوو مورالس رئیس جمهوری بولیوی در پی بالا دریافت اعتراضات مردمی، با واکنش کشورهای آمریکای لاتین همراه بود.

واکنش کشورهای آمریکای لاتین به استعفای مورالس

بیش از همه، مارسلو ابرارد وزیر خارجه مکزیک ضمن احترام به خواست مورالس مبنی بر عدم تقابل جویی با مردم، از تمایل این کشور برای اعطای پناهندگی به رئیس جمهوری سابق بولیوی خبر داد.

دولت نیکاراگوئه نیز آنچه مورالس را به استعفا واداشت، کودتا و مغایر با قانون اساسی بولیوی توصیف کرد.

حکومت راستگرای شیلی نیز که این روزها با اعتراضات مردمی دست و پنجه نرم می کند، در واکنش به استعفای رئیس جمهوری چپ گرای بولیوی، از وقفه در فرایند انتخاباتی این کشور ابراز نگرانی کرد و خواستار اتخاذ راه حلی صلح آمیز برای حل موضوع شد.

کشور پرو نیز برقراری صلح در بولیوی را خواستار شد و طی بیانیه ای از لزوم برگزاری انتخابات شفاف در بولیوی با کمک سازمان کشورهای آمریکایی شد.

اما آلبرتو فرناندز رئیس جمهور تازه منتخب آرژانتین که به احزاب چپ تعلق دارد، آنچه را در بولیوی در جریان است، کودتا توصیف کرد.

وی در صفحه توئیتر خود نوشت: شکست قانون در بولیوی غیرقابل پذیرش است و مردم این کشور باید هرچه زودتر در انتخاباتی آزاد دولت آینده خود را انتخاب کنند.

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا نیز که با جنگ اقتصادی- سیاسی واشنگتن روبرو است، موضعی مشابه با سایر کشورهای چپ گرای آمریکای لاتین اتخاذ کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 569

به "واکنش کشورهای آمریکای لاتین به استعفای مورالس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش کشورهای آمریکای لاتین به استعفای مورالس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید