چگونگی مصرف داروهای قلبی در اپیدمی کرونا

به گزارش مینی ست، دانشیار قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تشریح چگونگی مصرف داروهای قلبی در دوران اپیدمی کرونا، گفت: توصیه می گردد بیماران، داروهای قلبی را بواسطه احتمال ابتلای بیشتر و یا افزایش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا قطع نکنند و همه داروها طبق روال قبل مصرف گردد.

چگونگی مصرف داروهای قلبی در اپیدمی کرونا

به گزارش مینی ست، دکتر سعید علیپور پارسا در تبادل نظر با ایسنا با بیان اینکه بیماری کووید 19 تظاهرات بالینی متغیری دارد، اظهار کرد: ممکن است فرد مبتلا کاملا بدون علامت بوده، علایم خفیف داشته و یا کاملا بدحال باشد. به همین دلیل یکی از تظاهرات این بیماران افزایش انعقادپذیری در عروق است که ممکن است در عروق مغزی، کرونر، اندام ها و یا حتی عروق ریوی اتفاق افتاده و بسته به مورد موجب سکته مغزی، قلبی، ایسکمی حاد اندام و یا آمبولی ریه گردد. بنابراین در اغلب بیماران بدحال نیازمند بستری، توصیه آغاز درمان پیشگیرانه با داروهای ضد انعقاد است.

کدام دسته از بیماران قلبی ریسک بالاتری برای ابتلا دارند؟

وی با تاکید بر اینکه به طور کلی احتمال ابتلای افراد دارای بیماری زمینه ای مزمن، به ویروس کووید 19 نسبت به سایر افراد جامعه بالاتر است، گفت: در این راستا از بین بیماران قلبی، افراد مبتلا به نارسایی قلب مزمن و افرادی که پیوند قلب شده اند، بیشترین ریسک ابتلا را داشته و مرگ و میر بالاتری دارند.

وی ادامه داد: در درجه بعدی بیماران با سابقه جراحی قلب باز بویژه اگر سکته قلبی نموده، استنت های متعدد داشته و همچنین داروهای متعدد قلبی عروقی استفاده می نمایند، مقداری ریسک افزایش ابتلا نسبت به سایر افراد جامعه دارند.

وی با اشاره به بیمارانی که به واسطه ابتلا به کووید 19 دچار حمله قلبی شده اند، گفت: این دسته از افراد شاید از نظر زمینه ژنتیک استعداد بیشتری داشته و بدون بیماری زمینه ای هم ممکن بود دچار این مسایل و عوارض شوند.

چگونگی مصرف داروهای قلبی در اپیدمی کرونا

این عضو هیات علمی دانشگاه در مورد افرادی که داروی قلبی استفاده می نمایند، گفت: از آنجاکه این ویروس جهت اتصال به سلول های بدن از یک سری گیرنده ها استفاده می نماید که ممکن است در درمان فشار خون و بیماری نارسایی قلبی نقش داشته باشند، ابتدا نگرانی هایی درباره استفاده از داروهای ACEI و ARB ها و افزایش ریسک ابتلا به کووید 19 مطرح بود، ولی بعد از آن معین شد که برعکس حتی ممکن است مصرف این داروها جنبه پیشگیری هم داشته باشد.

وی تاکید نمود: براین اساس توصیه می گردد بیماران، داروهای قلبی را بواسطه احتمال ابتلای بیشتر و یا افزایش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا قطع ننمایند و همه داروها طبق روال قبل مصرف گردد. همچنین داروها تنها بر اساس شرایط بالینی بیمار تغییر کند نه براساس شرایط اپیدمی بیماری کرونا.

علیپور پارسا همچنین با اشاره به مساله تداخل داروهای قلبی بویژه داروهای افزایش دهنده ریسک آریتمی با داروهای درمان بیماری کووید، توضیح داد: داروهایی مانند هیدروکسی کلروکین و آزیترومایسین که بر اساس پروتکل های درمانی برای درمان کووید استفاده می شد، داروهایی بودند که می توانستند ریسک آریتمی را افزایش دهند. بنابراین افرادی که سابقه مصرف این داروها را داشتند، باید در زمینه تداخل دارویی مدنظر قرار می گرفتند.

این فوق تخصص اینترونشنال کاردیولوژی در انتها با بیان اینکه گاهی برای بعضی بیماران سکته حاد قلبی داروهای آنتی پلاکت قویتری مانند تیکاگرلور استفاده می گردد، گفت: در زمان اپیدمی در این موارد نیز به واسطه تداخلات دارویی، توصیه بر عدم استفاده از این داروهاست، بویژه اگر بیمار قلبی مبتلا به کووید 19 هم شده باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1021

به "چگونگی مصرف داروهای قلبی در اپیدمی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی مصرف داروهای قلبی در اپیدمی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید