کمبود خون در 9 استان در پی شیوع کرونا ، احتیاج شدید به خون AB مثبت

به گزارش مینی ست، سخنگوی سازمان انتقال خون کشور از کمبود خون در 9 استان کشور در پی شیوع کرونا اطلاع داد.

کمبود خون در 9 استان در پی شیوع کرونا ، احتیاج شدید به خون AB مثبت

به گزارش مینی ست به نقل از ایلنا، بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون کشور در تشریح شرایط ذخیره خونی کشور برای بیماران خاص در شرایط اپیدمی کرونا گفت: مردم باید بدانند که اهدای خون یک اقدام و احتیاج ضروری و روزانه است. در حال حاضر در استان های سیستان و بلوچستان، مازندران، گیلان، فارس، خوزستان، کرمان، تهران، هرمزگان و بوشهر برای بیماران خاص و تالاسمی کمبود خون داریم. توصیه ما به مردم این است که به خاطر شرایط ایجاد شده به دلیل ویروس کرونا، برای کارهای غیرضروری از منزل خارج نشوند، اما بدانند که اهدای خون یک کار لازم است.

وی اعلام کرد: نزدیک به 20 درصد از خون اهدائی به بیماران تالاسمی و بیماران خاص می رسد که احتیاج روزانه به خون دارند، از آنجایی که نمی توانیم خون لازم برای این افراد را پس از 48 ساعت فرآوری کنیم، معین می نماید که احتیاج به اهدای خون روزانه برای این بیماران تا چه اندازه حیاتی تلقی می گردد.

حاجی بیگی گفت: در سالی که گذشت 2 میلیون و 553 هزار بیمار برای دریافت خون به سازمان مراجعه کردند و از این تعداد به 2 میلیون و 406 هزار نفر خون اهدا شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور گفت: تهران جزو کلان شهرهایی است که با داشتن 160 بیمارستان و مرکز درمانی، پرمصرف ترین شهر از نظر مصرف خون است. فعلا برای تامین خون در بیمارستان های تهران هیچ مسئله ای نداریم.

وی اضافه کرد: در حالی که 25 درصد خون اهدائی کشور در تهران مصرف می گردد، اما 16 درصد مردم تهران خون اهدا می نمایند. رتبه چهارم اهدای خون برای سیستان و بلوچستان است که اکنون جزو استان هایی است که با کمبود روبرو شده است.

حاجی بیگی گفت: یک درصدد از اهدانمایندگان خون در کشور، AB مثبت هستند که از نایاب ترین گروه های خونی کشور به حساب می آید. در بعضی از بیمارستان های کشور احتیاج به خون برای بیماران خاص و تالاسمی بیشتر است.

وی اشاره نمود: در سال 98 مشارکت کم رنگ بانوان را برای اهدای خون داشته ایم. تمام افرادی که بالای 50 کیلوگرم و جوان هستند، می توانند خون اهدا نمایند. سهم بانوان در اهدای خون 4.3 درصد است، در حالی که 20 میلیون زن وجود دارد که از شرایط اهدای خون برخوردار هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 912

به "کمبود خون در 9 استان در پی شیوع کرونا ، احتیاج شدید به خون AB مثبت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمبود خون در 9 استان در پی شیوع کرونا ، احتیاج شدید به خون AB مثبت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید