باستان شناسان در ترکیه بیش از 2000 مهر رومی را کشف کردند

به گزارش مینی ست، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های واصله، باستان شناسان در ترکیه بیش از 2000 مهر رومی را کشف کردند.

باستان شناسان در ترکیه بیش از 2000 مهر رومی را کشف کردند

باستان شناسان در ترکیه بیش از 2000 مهر و لاک مهر سفالین را کشف کردند که مقام های روم باستان زمانی برای مهر و موم کردن اسناد دولتی از آنها استفاده می کردند.

محققان این مجموعه مهر را در جریان کاوش در یکی از شهرهای روم باستان به نام Doliche واقع در جنوب ترکیه کشف کردند.

ابعاد این مهرها و لاک مهرهای سفالین از 5 تا 20 میلیمتر است و برای مهر و موم کردن اسنادی از جنس پاپیروس و کاغذ پوست مورد استفاده قرار می گرفتند. روی هر یک از این مهر و موم ها تصویر یکی از اساطیر رومی یا نماد مذهبی نقش بسته است.

مایکل بلومر استاد رشته باستان شناسی دانشگاه مونستر واقع در آلمان که در کشف این آثار تاریخی شرکت داشت، درباره این اکتشاف شرح داد: این مهرها علامت های سفالین کوچکی هستند که با فشار دادن آنها داخل یک تکه گل برای بستن اسناد مورد استفاده قرار می گرفتند.

به گفته این کارشناس، آنالیز تصاویر روی این مهر و موم ها می تواند به جمع آوری اطلاعات درباره فرهنگ مردم شهر باستانی Doliche یاری کند.

این شهر در مقطعی از تاریخ یک مرکز مهم مذهبی بود که به عنوان یک مکان مقدس برای علاقمندان به ژوپیتر دولیچنوس ایزد رومی کاربرد داشت.

باستان شناسان این آثار تاریخی را درون ویرانه های یکی از ساختمان های این شهر پیدا کردند که در فاصله اواسط قرن دوم تا اواسط قرن سوم میلادی مورد استفاده قرار می گرفت.

این نخستین باری نیست که بلومر و اعضای گروهش با کاوش در Doliche چنین آثار تاریخی کشف می نمایند. آنها در نتیجه کاوش های قبلی تقریباً 4000 مهر و موم مشابه را در این مکان کشف کردند.

منبع: همگردی
انتشار: 1 آذر 1402 بروزرسانی: 1 آذر 1402 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2256

به "باستان شناسان در ترکیه بیش از 2000 مهر رومی را کشف کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باستان شناسان در ترکیه بیش از 2000 مهر رومی را کشف کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید