بسته تشویقی نو برای نوسازی بافت فرسوده ، شرایط نوسازی خانه های کمتر از 50 متر

به گزارش مینی ست، بر اساس بسته نو تشویقی شهرسازانه امکان نوسازی خانه هایی با مساحت کمتر از 50 متر مربع مساحت به شرط رعایت کلیه ضوابط شهرسازی و معماری وجود دارد؛ البته این واحدها از ضوابط تشویقی موضوع این مصوبه برخوردار نخواهند شد.

بسته تشویقی نو برای نوسازی بافت فرسوده ، شرایط نوسازی خانه های کمتر از 50 متر

به گزارش خبرنگاران آنلاین، اوایل آبان ماه سال جاری شورای عالی معماری و شهرسازی سیاست ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله ای در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری را به تصویب رساند. این مصوبه چهار گروه واقع در منطقه ها هدف بازآفرینی شهری را شامل می گردد. بر این اساس هرکس هر خانه ای با هر متراژی داشته باشد چنانچه امکان تجمیع نباشد برای نوسازی پروانه ساختمانی صادر خواهد شد.

پیش از آن هم برای نوسازی و بهسازی واحدهای واقع در بافت های فرسوده تسهیلاتی شامل تخفیف حداقل 50 درصد عوارض صدور پروانه از سوی شهرداری ها و وام تا سقف 450 میلیون تومان (در اطراف حرم های مطهر چهار شهر مشهد، تهران، قم و شیراز 600 میلیون تومان) در دستور کار قرار داشت که به قوت خود باقی است.

آنطور که محمد آیینی ـ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران - گفته است مصوبه تشویقات ویژه نوسازی قطعات غیرقابل تجمیع که پلاک های مسکونی با مساحت کمتر از حد نصاب تفکیک و حداقل مساحت 50 مترمربع (پس از اصلاحی) و غیرقابل تجمیع (مجاورت با معبر یا کاربری های عمومی و ساختمان نوساز) را شامل می گردد. در این مصوبه تبصره ای در نظر گرفته شده و قطعات مسکونی با مساحت کمتر از 50 مترمربع که امکان تجمیع نداشته باشند، به شرط رعایت کلیه ضوابط شهرسازی، معماری و ساختمان، بدون برخورداری از ضوابط تشویقی موضوع این مصوبه، امکان دریافت پروانه ساختمانی را خواهند داشت.

آیینی، شرط بهره مندی از بسته تشویقی شهرسازانه در نظر گرفته برای نوسازی تجمیعی در عمق بافت فرسوده را شده دارا بودن حدنصاب تفکیک (موجود یا حاصل از تجمیع) طبق طرح مصوب و مجاورت قطعه با یک معبر دارای عرض حداقل 6 متر مطرح کرد و گفت: اعطای حداکثر یک طبقه تشویقی نسبت به تراکم مجاز طرح مصوب و کاهش ضریب تامین پارکینگ مورد احتیاج به 0.75 برای هر واحد و عدم احتساب مساحت بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی از جمله مشوق های در نظر گرفته شده و بخشی از این مشوق ها هستند.

از سوی دیگر طبق اعلام بانک مسکن از ابتدای اجرای طرح نوسازی در بافت های فرسوده (سال 1398) تا به امروز تعداد 70 هزار و 321 نفر برای دریافت تسهیلات به بانک مسکن معرفی شده اند که بانک با تعداد 39 هزار و 56 واحد قرارداد به مقدار 6 هزار و 246 میلیاردتومان منعقد نموده است. 15 هزار و 670 واحد از این تعداد در دولت سیزدهم محقق شده است.

بنابراین گزارش، دولت سیزدهم نوسازی و بهسازی سالیانه 150 هزار واحد مسکونی واقع در منطقه ها هدف بازآفرینی شهری را در دستور کار قرار داده و اعلام نموده می خواهد نسبت به قبل کار 10 برابری انجام دهد. با این حال آنالیز ها نشان می دهد نوسازی منطقه ها هدف بازآفرینی شهری شامل بافت های فرسوده، حاشیه ای و سکونتگاه های غیررسمی دست کم با پنج چالش شامل عدم همکاری بعضی بانک ها در پرداخت تسهیلات، طولانی بودن مدت زمان صدور پروانه، تجمیع پلاک ها، افزایش قیمت نهاده های ساختمانی و پایین بودن تمایل به سرمایه گذاری در این منطقه ها روبرو است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 آذر 1401 بروزرسانی: 14 آذر 1401 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2128

به "بسته تشویقی نو برای نوسازی بافت فرسوده ، شرایط نوسازی خانه های کمتر از 50 متر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته تشویقی نو برای نوسازی بافت فرسوده ، شرایط نوسازی خانه های کمتر از 50 متر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید