به جای ونیز پر از گردشگر به کجا سفر کنیم؟

به گزارش مینی ست، ونیز با پدیده اورتوریسم یا همان ازدحام بیش از حد گردشگران روبرو است و این امر از جذابیت های آن می کاهد. به جای این شهر شلوغ می توانید مقاصد مشابه دیگری را انتخاب کنید و به دور از همهمه گردشگران، از زیبایی های آن لدت ببرید.

به جای ونیز پر از گردشگر به کجا سفر کنیم؟

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

صدها سال است که ونیز گردشگران را عاشق خود می نماید. این شهر که شاهکاری هنری و معماری است، روی آب قرار گرفته است و میزبان جاذبه هایی همچون پل ریالتو (Rialto)، کانال بزرگ و میدان سنت مارک (Saint Marks Square) است. اما چه اتفاقی می افتد وقتی که سیل مردم سریع تر از آب در کانال ها جریان پیدا می نماید؟ هر ساله حدود 30 میلیون گردشگر از ونیز دیدن می نمایند و اورتوریسم (overtourism) فضای رمانتیک شهر را برهم زده است. ترافیکی از آدم ها، قایق ها و کشتی های کوچک مسافربری کانال های شهر را آلوده نموده و مردم محلی در حال ترک شهر هستند، چون تعداد گردشگران به شدت در حال افزایش است؛ اگر سیل ونیز را نابود نکند، گردشگران حتما این کار را انجام خواهند داد!

در حالی که ونیز همیشه جواهر دریای آدریاتیک محسوب می گردد، گردشگران می توانند با انتخاب مقاصد جایگزینی که زیبایی های بصری شان کمتر از ونیز نیست، از روبروه با ازدحام گردشگران و سفر به شهری پرگردشگر و بدون آرامش، اجتناب نمایند.

انسی، فرانسه (Annecy)

انسی که لقب ونیز آلپ فرانسوی را به دوش می کشد، ترکیبی از قلعه های قرون وسطایی، دسته های قو و پل های پیاده روی جذاب است. آب کانال های آبی شفاف و تمیز آن توسط رودخانه Thiou و دریاچه انسی تغذیه می گردد؛ این دریاچه یکی از تمیزترین دریاچه های اروپا به شمار می رود.

در این شهر از بازاری که هفته ای سه روز برپا می گردد، خرمالوی محلی، نان تازه و راکلت (نوعی خوراکی سوئیسی که از پنیر و گوجه فرنگی تهیه می گردد) بخرید، یا قایقی اجاره کنید و در قصر قرون وسطایی Palais de lIle پارو بزنید.

در ماه مارس به انسی سفر کنید تا شانس تماشای رژه با لباس های خاص را در فستیوال Venetian از دست ندهید؛ یا اینکه برای دیدن بزرگ ترین نمایش آتش بازی اروپا در فستیوال سالنه دریاچه انسی، در ماه آگوست راهی این شهر شوید.

چند توصیه در خصوص سفر به انسی: دریاچه انسی را برای سمورهای دریایی که در آن زندگی می نمایند، تمیز نگه دارید؛ هنگام شنا در سواحل محلی، از کرم های ضدآفتاب سازگار با محیط زیست بهره ببرید.

سوژو، چین

شهر باستانی سوژوی چین که در 1.5 ساعتی غرب شانگهای قرار گرفته است، دارای شبکه گسترده ای از کانال ها، باغ های آبی و محله های شناوری است که فقط می توان با قایق در آن رفت و آمد کرد. کانال Jing-Hang Grand که در میراث دنیای یونسکو به ثبت رسیده است، بیش از 2 هزار سال قدمت دارد و در به طول 1200 مایل، در امتداد رودخانه Yangtze کشیده شده و این کانال را به طولانی ترین و قدیمی ترین کانال آبی دنیا تبدیل نموده است. در پل های سنگی باستانی تا معبد قرن ششمی Hanshan قدم بزنید، با قایق در باغ های مودو (Mudu) بگردید یا از 49 پل نمادین Tongli عبور کنید.

توصیه ای در خصوص سفر به سوژو: با رفتن به چای خانه های کنار آب از اقتصاد جامعه محلی حمایت کنید.

استکهلم، سوئد

پایتخت سوئد که یکی از سبزترین شهرهای اتحادیه اروپا است، از 14 جزیره متصل به هم تشکیل شده است. با کشتی های کوچک مسافربری، کایاک و قایق های بادابانی خورشیدی در استکهلم به گشت و گذار بپردازید. کاخ سلطنتی (Royal Palace)، شهر قدیمی، موزه فوتوگرافیسکا (Fotografiska museum، ساختمان شهرداری و جزیره Sodermalm همگی از آب دیده می شوند. تعجبی ندارد که سوئد در هر زمان از سال مقصد مناسبی برای سفر است. به استکهلم لقب ونیز شمال (اروپا) داده اند و در ایام سرد سال در کانال های آبی آن (برخلاف همتای ایتالیایی اش)، می توان اسکی روی یخ انجام داد.

چند توصیه برای سفر به استکهلم: در این شهر برای تردد می توانید از تاکسی های سازگار با محیط زیست، اتوبوس های زیست سوخت، قطارهای سریع السیر و بیش از 400 مایل جهت دوچرخه سواری بهره ببرید. اگر می خواهید در اولین و تنها نمایشگاه سوئد، یعنی Vintagemassa شرکت کنید، باید در ماه آوریل به استکهلم سفر کنید.

بروژ، بلژیک

جهتهای آبی رمانتیک بروژ که توسط وایکینگ ها تاسیس و سپس به مرکز قرون وسطایی تجارت پارچه بدل شد، قرن ها محل تردد کشتی های حامل پارچه های توری و لباس های فلاندرزی بوده است. از جمله مهم ترین جاهای دیدنی این شهر که در کنار کانال های آبی قرار دارند، می توان به کلیسای خون مقدس (Holy Blood) و موزه Groeningemuseum اشاره نمود. هر سه سال یک بار بروژ میزبان جشنوراه پایکوبی، موسیقی و هنر است که در جهتهای آبی و خیابان های سنگ فرش شهر برگزار می گردد.

توصیه ای برای سفر به بروژ: در جشنواره سال 2018، یک وال پنج تنی از پلاستیک هایی که از اقیانوس جمع شده بود، ساخته شد. یاد بگیرید بدون استفاده از پلاستیک سفر کنید.

اودایپور، هند

اودایپور، این شهر غربی هند، توسط رشته کوه آراوالی (Aravalli) مه گرفته احاطه شده است. در این شهر کاخ های سلطنتی سفید، پلکان هایی که به رودخانه منتهی می گردد و مردم در آن ها حمام می نمایند و همچنین دریاچه های مصنوعی وجود دارد؛ قدیمی ترین دریاچه مصنوعی اودایپور دریاچه پیچولا (Lake Pichola) است که در سال 1362 میلادی ساخته شده است. در سفر به این شهر بازدید از کاخ باشکوه شهر، کاخ Jag Mandir و موزه باستان شناسی Ahar را از دست ندهید. در اودایپور برای اقاکت گزینه های مختلفی پیش رو دارید، از خانه های قدیمی اسکله ای محلی گرفته تا کاخ دریاچه تاج لوکس، هتل 5 ستاره شناور و اقامتگاه سلطنتی.

توصیه ای در خصوص سفر به اودایپور: مسئولان اودایپور تاکید زیادی برا استفاده از انرژی های تجدیدپذیر دارند؛ سعی کنید از قایق های خورشیدی بهره ببرید.

تیگره، آرژانتین

تیگره که بین بوئنوس آیرس و دومین رودخانه بزرگ دلتا در آمریکای جنوبی قرار گرفته است، در سال 1678 به عنوان شهر کوچک کلیسایی تاسیس شد و اکنون به شهری بزرگ با قایق های تفریحی و پارویی تبدیل شده است. در تیگره بچه ها با قایق به مدرسه می روند و پیک ها با قایق خریدها را تحویل می دهند. در Paseo Victorica دوچرخه سواری کنید، از موزه نیروی دریایی و موزه موزه هنر تیگره دیدن کنید.

توصیه ای در خصوص سفر به تیگره: استفاده از قایق های کایاک برای تماشای سمورهای دریایی و توکاهای سیاه منطقه محافظت شده دلتا ترا (Delta Terra Natural Reserve) یکی از روش هایی است که کمترین ضرر را به محیط زیست و این موجودات می رساند.

گیتورن، هلند

مرداب هایی که گیتورن را احاطه نموده است، زمانی منبع مهمی برای تورب ساخته شده از خزه پوسیده و نی بود و سیستم کانال آن در ابتدا برای حمل و نقل کشاورزان محلی و محصولات آن ها استفاده می شد. این روستا که به آن ونیز هلندی می گویند، سعی در حفظ جذابیت افسانه ای خود دارد. گیتون روستای بدون خودرو است و کلبه های کاهگلی، رستوران هایی در کنار اسکله و موزه هایی در اطراف کانال های آبی دارد که باید از آن ها دیدن کنید. در سفر به این روستا به بازدید کلکسیون صدف حلزون موزه گلوریا ماریس (Gloria Maris) بروید.

توصیه هایی در خصوص سفر به گیتورن: به جای استفاده از قایق های موتوری گازی، سوار قایق های پارویی یا قایق های برقی بدون صدا شوید و از مناظر زیبای کانال های گیتون محافظت کنید. برای اینکه با ازدحام گردشگران روبرو نشوید، از ماه آوریل تا سپتامبر به گیتورن سفر کنید؛ در این ایام هم هوا ملایم و مطلوب است و هم خبری از انبوه گردشگران نیست.

گلدکست، استرالیا

گلدکست که بین جزیره استرادبورک جنوبی و ساحل شنی اقیانوس آرام قرار گرفته است، علاوه بر داشتن رودخانه ها، دریاچه ها و سواحل مناسب موج سواری، با بیش از 240 مایل کانال آبی، ونیز را خجالت زده و شرمنده نموده است. در Currumbin Creek Estuary استندآپ پدال بوردینگ را تجربه کنید و از ساحل شنی زیبا و چشم انداز بی بدیلی از اقیانوس آرام لذت ببرید. در Easy House Vegetarian واقع در Mermaid Waters صبحانه تان را صرف کنید و سپس سوار قایق شوید و به ساحل Mermaid بروید تا در کلاس های پلاتس یا مینی گلف شرکت کنید. در ماه سپتامبر برای شرکت در فستیوال Beach Rugby استرالیا به گلدکست سفر کنید.

توصیه ای در خصوص سفر به گلدکست: Free Gold Coast (گلدکست بدون پلاستیک) فعالیت های جمع آوری پلاستیک از سواحل محلی را سازمان دهی می نماید و کسب و کارهای سازگار با محیط زیست را حمایت و تبلیغ می نماید. شما هم می توانید در این فعالیت ها شرکت کنید.

منبع: کجارو / cntraveler.com / nationalgeographic.com
انتشار: 9 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 562

به "به جای ونیز پر از گردشگر به کجا سفر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به جای ونیز پر از گردشگر به کجا سفر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید