روحیات مردم هلند، سرزمین گل ها و آسیاب های بادی

به گزارش مینی ست، حکومت هلند پادشاهی مشروطه است که در آن شاه یا ملکه به عنوان رئیس حکومت، نقش چندانی در سیاست ندارد. هلند در پرورش و تجارت گل مقام اول را در دنیا داراست. دامداری و کشاورزی نیز از پایه های اقتصاد هلند محسوب می گردد. هلندی ها علیرغم کوچکی کشورشان سهم بزرگی در تجارت و بانکداری دنیای دارند. ایالات متحده آمریکا یکی از بازارهای اصلی هلند است و کشورهای اتحادیه اروپا مهم ترین شرکای تجاری آن هستند. هلند یکی از کشورهای اروپای غربی است که به کشور آسیاب های بادی، دوچرخه، پنیر و گل لاله مشهور است. هلند کشور هنرمندان است بسیاری از هنرمندان مشهور دنیا در این کشور زندگی می کردند.

روحیات مردم هلند، سرزمین گل ها و آسیاب های بادی

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

این کشور کوچک با شانزده میلیون نفر جمعیت در شمال غربی اروپا واقع شده است که بیشتر آن ها مسیحی پروتستان می باشند. آمستردام پایتخت کشور سلطنتی هلند است که امروزه به همراه رتردام و لاهه، یکی از سه شهر اصلی این کشور به شمار می آید. فضاهای سبز میان واحدهای مسکونی قرار گرفته و ورود اتومبیل به آن ها ممنوع است. شهر آمستردام بهترین نمونه فرم خاص شهرهای هلند است. در این شهر پلی روی رودخانه زده شده و جریان رود از راه کانال هایی به دریا متصل شده است. بخش پایینی رودخانه به صورت یک لنگر گاه داخلی، و بخش بالای رود در حد فاصل میان سد و کانال های ارتباطی، به صورت بندری خارجی عمل می نماید. هلند کشوری کاملاً پیشرفته است که از سنت های گذشته خود نیز پیروی می نماید و بنا به قولی هلندی ها مردمان مدرنی هستند که درموزه زندگی می کنند این سرزمین در نقاشی سنتی دیرینه دارد و هلندی ها در پرتو عشق بسیار به هنر خاص نقاشی، موسیقی و ادبیات، با دنیا خارج از خود ارتباطی تنگاتنگ یافته اند. شماری از نقاشان بنام دنیا، از این خطه برخاسته اند. در قرن هفدهم میلادی که عصر طلایی هلند نام یافت، بازرگانی هلند با دنیای خارج شروع گشت. در این دوره دانشمندان، صنعتگران و مبتکران بی شماری که بی رحمانه از دیگر سرزمین ها رانده شده بودند با بهره مند شدن از میهمان نوازی هلندی ها در آنجا اقامت گزیدند و آن را از حیث هنری و صنعتی غنی تر و ثروتمند تر ساختند. به منظور تمرکز زدایی بسکمک از وزارتخانه های این کشور در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده اند. بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله هایی که دارد، بزرگترین بندر اروپا نیز به شمار می رود. زبان رسمی هلند، هلندی است. این زبان شاخه ای از زبان های ژرمنی محسوب می گردد و به آلمانی شباهت هایی دارد. بعضی واژگان فرانسوی نیز از دوره های تسلط فرانسویان بر این منطقه در زبان هلندی جذب شده اند. گستره جغرافیایی زبان هلندی به جز کشور هلند، استان های شمالی بلژیک را نیز در بر می گیرد. هلند کوه ندارد و ارتفاع بلندترین تپه در جنوب این کشور 322 متر بیشتر نیست. خاک هلند بیشتر ماسه ای است. بخش های وسیعی از سرزمین هلند را کشتزارها و چراگاه های سرسبز تشکیل می دهند.

پرورش گل به خصوص پروش گل لاله و پیاز گل ها در هلند بسیار رایج است. هلندی ها هر بهار فستیوال های گل مخصوصی برپا می کنند و محل های عبور و خانه ها نیز با گل های رنگارنگ بسیار تزیین می شوند. بانوان هلندی در میان جعبه هایی که در آستانه در خانه قرار می دهند گل های گوناگون پرورش می دهند و کسانی که خوشبخت ترند و باغچه ای دارند با گل ها همان گونه رفتار می کنند که نقاش هلندی با قلم نقاشی بازی می نماید. کانال هایی که از میان شهرهای هلند می گذرد محل یکی از معروف ترین و مشهور ترین ورزش هایی است که اسکیت روی یخ نام دارد. اما از آنجا که هلند زمستان معتدلی دارد و یخ ضخیم مورد علاقه اسکی بازان وجود ندارد هنگامی که آب ها در کانال ها به مقدار کافی یخ می بندد، مدرسه ها تعطیل می شوند تا بچه ها بتوانند اسکیت بازی کنند. حتی بسکمک از تجار و مردان شاغل کارها را رها نموده و به این ورزش دلپذیر می پردازند. یکی از موارد جالب توجه در هلند این است که از بچه ها پنج ساله تا پیر مردان و پیر زنان هشتاد ساله سوار دوچرخه می شوند. راهروی خانه ها عموماً مملو از دوچرخه است. به محض این که صرف صبحانه انتها می پذیرد، دانش آموزان و دانشجویان و سایر اعضای خانواده با دوچرخه راهی کار یا محل تحصیل می شوند.

روابط اجتماعی و فرهنگی مردم هلند

هر کشوری آداب و رسوم خاص خود را دارند و مردم کشور هلند هم از این قاعده مستثنی نیستند. هلندی ها به طور کلی مردمی شکیبا و انعطاف پذیر هستند اما در عین حال بسیار تابع می باشند. آنان برای رفتار درست چه در موارد رسمی و چه در موارد غیر رسمی ارج و منزلت بسیار قائلند.

بهترین آئینه افکار و روحیه هر ملتی را نخست زبان و پس از آن بیان هنری (نقاشی، شعر، موسیقی) معین می نماید. در زبان و آثار هنری نقاشان هلندی بیش از هر چیزی موشکافی و نکته بینی شگفت انگیز آن ها جلب نظر می نماید. بدین اعتبار مردمان این سرزمین، بسیار باریک بین و دقیق شناخته شده اند. آنان بیشتر، به موارد اختلاف که دو چیز را از هم جدا می نماید می نگرند تا مواردی که آن دو چیز را به هم پیوند می دهد در حقیقت، جزء برای آنان بر کل ارجحیت دارد.

مردم هلند به پاکیزگی اهمیت بسیار می دهند و نزدیکی بسکمک بین واژه پاکیزگی و زیبایی در زبان هلندی به چشم می خورد. لاف و گزاف در اجتماع هلند، محلی از اعراب ندارد. آنان خود ستایی و لاف زدن را با سکوتی تمسخر آمیز و ریشخند پاسخ می گویند. یکی از ویژگی های شاخص این ملت شوخ طبعی آن هاست که حکایت ها بر جای گذاشته است. آن ها عموماً خودشان را دست می اندازند و برای میهمانانشان که علاقه بسیار به آن دارند. داستان های خنده آور نقل می کنند. با آنکه حس میهن پرستی در هلند بسیار نیرومند است، اما از بروز آن خودداری می کنند زیرا بر این عقیده اند که میهن پرستی وظیفه فطری هر فرد است و تظاهر و نمایش از جلال و شکوه آن می کاهد. آنان علاقه چندانی به زندگی در دیگر کشورها ندارند. اما در فرصت های مناسب به ویژه در تابستان به کشورهایی چون سوئیس روی می آورند و از کوه های آلپ بالا می فرایند.

صلح دوستی، آزادی خواهی، سخت کوشی، میهمان نوازی، و تجارت پیشگی از خصوصیات شناخته شده این ملت است که همه فلاسفه، ستمدیدگان، مبتکران و صنعتگران بی شماری را به خود جلب نموده و از این راه کشور را در غنی تر ساختن و ثروتمند تر کردن کمک داده است. نشانه های آزادی خواهی هلندی را در زبان هلندی نیز می توان سراغ گرفت. در زبان هلندی کلمه جشن به پا کردن ویرن است. یکی نفر هلندی تنها خودش جشن نمی گیرد و عید برپا نمی سازد. اگر دربیابان باشد وسایل ماهیگیری اش را آزاد می گذارد، اگر درشکه چی باشد اسب ها را آزاد می نماید، چون کلمه ویرن به معنای آزاد گذاشتن و آزادی بخشیدن هم به کار می رود. ویرن لذت بردن از آزادی و رهایی یافتن از قیود است. از دیگر نشانه های آزاد اندیشی هلندی، زندگی مسالمت آمیز فرقه ها و گروه های مذهبی بسیار در جوار یکدیگر است .

الف) مردمانی صادق و صریح

هلندی ها مردمانی صادق و صریح هستند آن ها به طور صریح و روشن مخالفت خود را نشان می دهند و از دیگران هم انتظار متقابل دارند. اگر شما در مقابل سوالی، بله جواب دادید آن به معنای بله هم تلقی خواهد شد. آنان با مفهوم تعارف آشنایی ندارند و این که نظر شما به علت تعارفات اولیه لحظه ای بعد عوض گردد برای آنان حرکتی نامفهوم و عجیب جلوه خواهد نمود.

ب) شکوه و شکایت، مسخره کردن و شوخ طبعی

خیلی مواقع در محاورات روزمره خواه در محافل رسمی و خواه غیر رسمی سر صحبت با هوا باز می گردد. در خصوص شرایط آب و هوا شکایت بسیار می کنند آنان از مسخره کردن یکدیگر لذت می برند و این بیشتر به قصد شوخی است و به نظرشان جالب است که دیگران هم با آنان همراهی کنند. البته باید مواظب بود که شوخی ها از حد خارج نشوند.

ج) هلند آسان گیری و تساهل

نژاد هلندی و آلمانی تقریباً یکی است، زبان هلندی بسیار به زبان آلمانی شبیه است. مردم نژادهای دیگر در هلند، مراکشی ها، ترک ها و غیره هستند. زیست بوم هلند پرآب و مستعد برای پرورش گل است. بزرگترین باغ گل دنیا در آمستردام، نزدیک لاهه است. روزی که لاله از ایران به عثمانی و از آنجا به هلند رفت تبدیل به یکی از جشن های آن ها شده است. کارناوال گل هلند در اردیبهشت ماه، سالانه هزاران گردشگر را به سوی خود جلب می نماید. آن ها خود را عادل می دانند و به حقوق فردی احترام می گذارند. شاید به این علت دادگاه لاهه را برای منازعات بین المللی در نظر گرفته اند. اما وجه مشخصه هلندی ها این است که آسان گیر هستند، اما پیش گیری صرف را هم در نظر دارند، تا از آسان گیری لطمه نخورند.

فرهنگ غذا خوردن

صبحانه هلندی ها ساده تر از انگلیسی هاست، نیمرو و گوشت نمی خورند بلکه بیشتر کره و پنیر یا عسل و مربا یا روکلیز می خورند. روکلیز یک گوشت مخصوص هلندی است که بسیار لذیذ است. گوشت گاو را می برند و دود می دهند و بیشتر با آن ساندویچ درست می کنند. صبحانه، چای، شیر یا سر شیر می خورند. آنان به چای علاقه فراوانی دارند، قهوه فقط به هنگام ناهار مصرف می گردد و نوشیدن قهوه چنان عادت دیرینه ای در میان این مردمان است که نام هلندی ناهار قهوه است.

دعوت به صرف غذا به صورت رسمی

وقتی شما به یک ناهار رسمی از طرف اداره دعوت شده اید انتظاری بیشتر از یک ساندویچ پنیر در اداره نداشته باشید. جلسه به طور حتم طولانی خواهد شد و احتمالا ًساندویچ ها در پشت میز کار خورده خواهند شد. انواع نوشیدنی ها سرو نخواهد شد فقط اگر برای ناهار به رستوران رفته باشید امکان سفارش نوشیدنی وجود دارد. شام های رسمی همواره در رستوران برگزار می شوند. کار محور اصلی صحبت ها است اما در خصوص مسائل شخصی و یا حتی خصوصی هم ممکن است صحبت گردد. در هلند به طور معمول کادو در حین شام یا ناهار رسمی داده نمی گردد اما در صورت دریافت کادو، آن را در همان لحظه باز می کنند. قیمت کادو نباید بیش از پنجاه یورو باشد و گرنه حالتی از رشوه دادن به خود می گیرد. اگر کسی شما را به طور رسمی یا محبت آمیز دعوت به نوشیدن قهوه کرد در حقیقت شما به یک نوشیدنی دعوت شده اید و می توانید هنگام نوشیدن در خواست چای یا نوشیدنی خنک نمایید.

منبع: الی گشت
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 685

به "روحیات مردم هلند، سرزمین گل ها و آسیاب های بادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحیات مردم هلند، سرزمین گل ها و آسیاب های بادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید