تصویر روز ناسا: شبیه سازی تصادف دو سیاهچاله ، فیلم

به گزارش مینی ست، این هفته، هفته سیاهچاله در ناسا است و تصاویر روز ناسا به سیاهچاله ها اختصاص دارد. تصویر امروز به نمایش شبیه سازی برخورد و ادغام دو سیاهچاله ستاره ای می پردازد که نخستین امواج گرانشی کشف شده در تاریخ را پدید آوردند.

تصویر روز ناسا: شبیه سازی تصادف دو سیاهچاله ، فیلم

به گزارش خبرنگاران ، این شبیه سازی با الهام از جزئیات رویداد اولین مشاهده مستقیم امواج گرانشی در سال 2015 ساخته شده و با سرعت آهسته اجرا می گردد؛ اما اگر قرار بود در زمان واقعی اجرا گردد، حدود یک سوم ثانیه بیشتر طول نمی کشید.

این دو سیاهچاله در مقابل پس زمینه ای از ستارگان و توده های گاز و غبار قرار گرفته اند. گرانش شدید آن ها با تاب دادن فضازمان، سبب می گردد که پرتوهای نور اجرام دورتر به شکل حلقه های اینشتین خم بردارند. این دو سیاهچاله در گردش مارپیچ وار به دور هم، نزدیک و نزدیک تر می شوند و درنهایت به هم می پیوندند. امواج گرانشی حاصل از ادغام سریع این اجرام که در شرایط معمول نامرئی است، در اینجا اثر مشاهده پذیری دارد و باعث می گردد تصاویر مرئی، هم در داخل و هم در خارج از حلقه های اینشتین، حتی پس از ادغام سیاهچاله ها، موج بردارد.

ویژگی های نخستین امواج گرانشی شناسایی شده به وسیله رصدخانهLIGO که به رویداد GW150914 معروف شد، با ادغام دو سیاهچاله به جرم های 36 و 31 برابر جرم خورشید در فاصله 1.3 میلیارد سال نوری از زمین مطابقت دارد. جالب اینجاست که پس از ادغام، سیاهچاله ای بزرگ تر برجا ماند که فقط 63 برابر خورشید جرم داشت و معادل 3 جرم خورشید به شکل انرژی امواج گرانشی به سراسر عالم تابیده شد.

اعتبار ویدیو: پروژه شبیه سازی eXtreme Spacetimes

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1403 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2262

به "تصویر روز ناسا: شبیه سازی تصادف دو سیاهچاله ، فیلم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: شبیه سازی تصادف دو سیاهچاله ، فیلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید