معرفی شماری از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی دنیا

به گزارش مینی ست، شاید همه ما از تماشا جاهایی که طبیعت بی مانند، مکان خاص یا گونه هایی بی مانند داشته باشد، شگفت زده شویم. بشر با تمام دستکاری هایی که در دنیای امروز انجام داده، باز هم نتوانسته زیبایی ها و شگفتی هایی را که پروردگار خلق نموده، بوجود آورد و هنوز هم با تماشا برخی از این زیبایی ها بسیار هیجان زده می شوید و در می مانید که این همه شگفتی چگونه حاصل شده است. با ما در مقاله زیباترین جاذبه های طبیعی دنیا همراه شده تا شما را با شماری از تماشای ترین جاذبه های طبیعی دنیا آشنا نماییم. قطعا، آشنایی با مشهورترین جاذبه های طبیعی دنیا برایتان جالب خواهد بود.

معرفی شماری از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی دنیا

غارهای کرم شب تاب وایتومو

دیدن ستاره ها در آسمان شگفت زده تان می نماید و هر کسی دوست دارد که این چشم انداز را به دیدن بنشیند اما دیدن نورهایی ستاره مانند در غار علاوه بر دوست داشتنی بودن تعجب برانگیز نیز هست. گویی خداوند هنگام خلق آسمان قسمتی از آن را در طبیعت زیر زمین گذارده و ستاره هایش را در دل سنگها جای گذاری نموده است. آبی روان و روح بخش از زیر این آسمان پر ستاره میگذرد و نور این ستاره های زیبا را منعکس می نماید.

Waitomo glowworm یا غار کرم های شب تاب نام غاری در شهر ویتومو نیوزیلند هست. این مورد از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی جهان هر جهانگردی را شگفت زده می نماید. علت جاذبه این غار وجود تعداد بالای کرم های شب تابی بوده که در آن زندگی می نمایند و در تاریکی شب بسیار زیبا نورافشانی نموده و نورهایی سبز و زرد بسیار زیبا را پراکنده می نمایند. در این لحظه در سقف غار جهانیی از ستارگان را خواهید دید و گویی در کویر دراز کشیده اید و با دست ستارگان را لمس می کنید. دیدن شبه آسمانی آنقدر نزدیک به شما تعجب را بر می انگیزد و حتما به شما آرامشی بسیار را هدیه می نماید.

این کرم ها دارای نام علمی Arachonocampa luminosa هستند. این کرم ها فقط در غارهای نیوزیلند دیده شده اند. اندازه تقریبی این کرم ها حدودا به اندازه یک پشه است. کرم شب تاب در گذر چرخه زندگی بعد از لارو شدن و ماندن در پیله ابریشمی در لابه لای سنگها نوری زیبا می افشاند و ما را هیجان زده می نماید. این غار اولین بار در سال 1887 به وسیله مردمان مااوری به سرپرستی Fred mace با انداختن کلکی بر آب و رفتن به داخل غار کشف شد. در آن موقع تاریکی این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان به وسیله آسمانی پر ستاره روشن گشت و همگان را شگفت زده کرد و آنها در این زمان به این راز شگفت برانگیز پی بردند.

این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان از سال 1889 برای بازدید عموم آماده شد. تورهایی بسیار برای گشت داخلی در این غار زیبا در نظر گرفته شده است. جهانگردها در این غار به وسیله قایق ها به دیدن این منظره ها می پردازند. ملاقات از این غار شگفت انگیز در سه مرحله به وسیله متخصصان و قایق ها صورت می گیرد. امروز این غار به وسیله متخصصین و تیم های علمی محافظت می گردد بطوریکه دائما درجه حرارت هوا و رطوبت در آن کنترل شده تا با مدیریت دقیق این متخصصین، جهانگردان همه روزه بتوانند از این غار بی نظیر و زیبا دیدن نمایند. با تمام هیجانی که این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان برای شما ایجاد می نماید و شما را وادار به عکاسی نموده، باید بگویم که عکاسی در این غار ممنوع است، زیرا امنیت شما با عکاسی به خطر می افتد.

فواره آبگرم نوادا

این فواره های بی نظیر به صورت ناخواسته در سال 1960 به دست انسان بنا شده اند. این مورد از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی جهان پس از حفاری های ناموفق در این منطقه به وسیله بیرون زدن با فشار مواد معدنی همراه آب گرم بوجود آمده و با این رنگهای بی نظیر خودنمایی می نمایند. ارتفاع این فواره با احتساب تپه ای که روی آن نهاده شده است، 3 متر و 66 سانتیمتر است. واقعا دیدن چنین زیبایی هایی هر انسانی را شگفت زده می نماید. هنوز هم در مکانهایی خاص فواره هایی در حال شکل گیری هستند. دیدن این طبیعت عجیب با این شگفتی و رنگ برای جهانگردان بسیار جالب توجه است.

اگر به ایالات متحده سفر کردید، حتما سری به این شگفتی بزنید. این فواره ها دارای خاصیت در مانی نیز هستند. این آبگرم دارای ماهی های کوچک، قوها و مرغابی های وحشی است. آب گرم از آبشاری به ارتفاع 4 متر و از دل سنگی بیرون می آید. اگر قصد سفر به این منطقه شگفتی ساز را دارید، زمان ظهر را انتخاب کنید، زیرا بازی خورشید و آب در این زمان دیدنیی جلوه می نماید. قطره های آب که تا 2 متر پاشیده می شوند، خورشید و انوارش و رنگهای بی نظیر این منطقه زیبایی را چندین برابر به رخ همگان می کشند.

این مورد از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی جهان حدود یک مایل از جاده فاصله دارد اما زیبایی آن چنان است که از فاصله های دور قابل رویت هست. این صحنه شگفتی ساز به وسیله حصار بلند و درهای قفل شده محافظت می گردد اما مردم ترجیح می دهند برای دیدن بهتر این منطقه از حصارها بالا بروند.

جزیره سقطرا یا سقطری

دیدن درختانی که هیچ شباهتی به درختانی که هر روز در اطرافمان می بینیم ندارند، حتما شما را به شگفتی وا خواهد داشت. این جزیره درختانی عجیب و غریب دارد که با دیدن آنها چشمانتان گرد خواهد شد. وقتی برای اولین بار این درختان را می بینید، به این گمان می رسید که شاید به سیاره ای دیگر پا گذاشته اید. اما نه، این درختان بی نظیر روی همین کره خاکی و روی همین زمین دوست داشتنی هستند در جزیره سقطرا در کشور یمن و در حاشیه اقیانوس هند. این درختان زیبا و بی نظیر درختانی با نام خون اژدها (dragons blood) تنها در جزیره سقطرا دیده می شوند.

این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان بین 6 تا 7 میلیون سال پیش بخشی از قاره آفریقا قلمداد گشته و به مرور از آن جدا شد. سقطرا در باختر اقیانوس هند، میان دو قاره آسیا و آفریقا و در دهانه خلیج عدن نهاده شده است. سقطرا دارای محیط زیستی با سواحل شنی وسیع، غارهای آهکی و کوههایی سر به فلک کشیده و مرتفع است. دیگر علت معروفیت این جزیره طیف گسترده موجودات زنده آن هست. این جزیره بستر 800 گونه نایاب گیاهی بوده که یک سوم این گونه ها در هیچ نقطه دیگری از زمین یافت نمی شوند. ظاهر عجیب و غریب گیاهان این جزیره به احتمال بسیار زیاد به خاطر آب و هوای گرم و خشک آن است.

مجمع الجزایر سقطرا در برگیرنده جزیره های مرجانی سقطرا، عبدالکوری، سمهه، درسه و چندین جزیره کوچکتر هست. این مجمع الجزایر روی هم رفته 3625 کیلومتر مربع پهناوری دارد. در این جزیره 43000 نفر زندگی می نمایند که بیشتر سامی تبار بوده و گویش آنان به زبان عربی و زبان سقطری است. این منطقه می تواند یکی از زیباترین شگفتی های طبیعت باشد. بر پایه رهنامه دریای اریتره نام سقطرا ریشه یونانی ندارد ولی ممکن است از نام سوکوترا از واژه سانسکریتی دویپا ساخادراوا(dvipa sakhadrava) به معنای جزیره شادکامی گرفته شده باشد. احتمال دیگر این است که از زبان عربی و واژه سوق به معنی بازار و واژه قوطرا به معنای شیره کندر آمده باشد.

این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان در دوران باستان دیوسکوریدس (dioscorides) نامیده میشد. این جزیره در آن دوره برای یونانیان، مصریان و رومیان شناخته شده بوده است. در انجیل نیز از این جزیره نام برده شده که به همین علت مردم جزیره مدتها پیرو آئین مسیحیت نسطوری بودند اما در سده شانزدهم به دین اسلام گرویدند. در قدیم، مسافران سرزمینهای آفریقایی از جزایر سقطرا عبور می کردند و چیزی که مسافران را ترغیب به سکونت در این جزیره میکرد، ماده ای با نام صبر و خون سیاوشان بوده است. این ماده صمغ درختی بود که جز در این جزیره در هیچ جای دیگری نمی روئید.

ارسطو در نامه ای که برای اسکندر مقدونی هنگام ورود به شام فرستاد، نوشت که گروهی از یونانیان را برای بدست آوردن داروی مسهل که همان خون سیاوشان است به جزیره سقطرا بفرست و در آنجا به آنها سکونت بده. سپس وقتی اسکندر به سقطرا رسید، گروهی از مردم شهر استاگیرا (شهر ارسطو) را با کشتی هایی که به دریای قلزم روانه نموده بود، در این جزیره سکنی داد. بعلاوه در زمان چیرگی رم بر دریای سرخ شمار زیادی از رومیان نیز در این جزیره ساکن شدند. آب و هوا در این جزیره گرم و خشک بوده و اندازه بارندگی در آن ناچیز است. به همین سبب کشاورزی در آن صورت نمی گیرد.

دریاچه ناترون

دریاچه ناترون یک دریاچه نمکی و قلیایی بوده که در استان آروشا در شمال تانزانیا واقع هست. این دریاچه و حوضه آن جز منطقه ها کنوانسیون رامسر بوده و به همین علت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در سالهای دور بقایای موجوداتی نمک سود شده در دریاچه ناترون یافت شد و همین موضوع علت نهاده شدن این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان در این لیست هست. این بقایا باعث شد که امروزه شایعات فراوانی حول این دریاچه بوجود آمده باشد. وقتی نام این دریاچه را در وب جستجو کنید، با عکسهای ساختگی فراوان یا تیترهایی که دروغین است مانند دریاچه ای که بلافاصله موجودات را سنگ می نماید و مشابه آن روبرو می شوید.

این مورد از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی جهان قرمز رنگ بوده که خصلت قلیایی بالا بدان خاصیتی متفاوت بخشیده است. سطح تبخیر در این دریاچه بسیار بالا بوده و در نتیجه سدیم کربنات دهیدرات و ترونا در آن باقی می مانند و شوری و درجه قلیایی دریاچه را بسیار بالا برده و این درجه به بالاتر از 12 رسیده است. درجه pH دریاچه به همین علت و به علت فعل و انفعالات آتشفشان نزدیک دریاچه به 10.5 می رسد. این نوع ترکیبات و درجه سوزانندگی باعث شده تا موجوداتی را که به این منطقه می آیند و بومی آنجا نیستند را آزار دهد و باعث سوزش و از بین رفتن پوست و چشمان آنها گردد. اما برخلاف اغراقات دیگر مقالات سوزش به حدی نیست که موجودات را به سنگ تبدیل کند.

با وجود دمای بالای آب و بعلاوه قلیایی بودن موجوداتی هستند که تحمل این شرایط را دارند. در این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان جابکهایی خاص وجود دارند که می توانند این شرایط و دما را تحمل نمایند. همینطور گونه هایی از ماهی ها، بی مهرگان و دالالانی (A. ndalalani) از جمله ماهی هایی هستند که در این دریاچه زندگی می نمایند. فلامینگوها هم با این شرایط جور هستند.

تونل درختی میث

تونل جایی است که هر چند کوتاه اما انتقال دهنده حسی خاص به ما هست و به بعضی حسی خوب و برای بعضی حسی بد را منتقل می نماید. اما تونلی که به وسیله طبیعت ساخته شده باشد هم به انسان آرامش می دهد و هم باعث شگفتی او می گردد. در ایرلند شمالی جاده ای فرعی با سکوتی تمام نشدنی با نام پرچین تیره نهفته است. این مورد از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی جهان در طبیعت جنگل قدیمی دوبلین واقع شد. این تونل به وسیله راشهایی با عمری به طول سه قرن بوجود آمد. راشها در دو طرف جاده وجود دارند و در آسمان میانه جاده دست به دست هم می دهند و طبیعت شگفتی را بوجود می آورند.

این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان با بازی نور و سایه تصویری بی نهایت زیبا را به شما هدیه می دهد که آرامشی بسیار در شما ایجاد می گردد. تا چند سال پیش تنها مردم محلی بوده که از وجود این زیبایی آگاه بودند تا اینکه در سال 1998 انجمن ملی جهانگردی ایرلند شمالی شروع به استفاده از امکانات موجود برای ترویج جهانگردی در این منطقه زیبا نمود. از آن موقع جهانگردان زیادی برای دیدن و عکاسی کردن از این منطقه رهسپار آنجا می شوند و ساعاتی را با آرامش کامل می گذرانند. شاید بعضی نیز با دیدن این طبیعت بترسند، زیرا در نزدیکی آن گورستانی وجود دارد که طبیعت ترسناکی را ساخته است. در نزدیکی تونل درختی میث علاوه بر گورستان، یک قلعه، ایوان و دانشگاه نیز وجود دارد.

جزیره دوون

این طبیعت بی نظیر در جزیره ای با نام دوون در مرزهای کانادا که جزیره ای متروک بوده، وجود دارد. طبیعت، آب و هوای ناملایم و زمین قرمز رنگش این جزیره را به جزیره ای مریخی تبدیل نموده است. زمین جزیره دوون تقریبا در تمام طول سال یخ زده هست. این یخ زدگی باعث شده که قسمتهایی از جزیره همواره پوشیده از کلاه های یخی با قطر 500 تا 700 متر باشد و دما در سایر نواحی جزیره تا حدود 8 درجه بالا رود. باید به عرض برسانم که تنها در دوره کوتاه 45 تا 50 روزه در اوج گرمای تابستان زمین جزیره عاری از برف و یخ است و در دوره های دیگر به شکلی بوده که قبلا شرح داده شد. در کل دمای میانه سالانه زمینهای جزیره 16- درجه سانتیگراد است.

ویژگی خاص آب و هوایی این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان باعث شده تا تنوع گیاهی و جانوری در آن وجود نداشته باشد. این جزیره تنها به صخره های یخی محدود هست. این جزیره مکانی محبوب برای دانشمندان و محققان ناسا بوده و همواره آنها را شگفت زده می نماید و این علاقه به سبب شباهت طبیعت جزیره با طبیعت سیاره مریخ در محققین ناسا ایجاد شده است. در سطح کره مریخ دهانه ها و فرورفتگی هایی وجود دارد که با اندازه های متفاوت دیده می شوند. به همین جهت سطح کره همچون منطقه ای تخریب شده پر از صخره های سنگی متلاشی شده به چشم می خورد. سطح جزیره دوون نیز مخصوصا در دهانه هاتون مشابه مریخ است.

محققان دریافتند که تقریبا 39 میلیون سال پیش یک جرم آسمانی که احتمالا شهاب سنگ باشد با قطر 2 کیلومتر به زمین به این جزیره برخورد نموده و و باعث بوجود آمدن فرورفتگی و دهانه ای با قطر 23 کیلومتر شده است که این دهانه را هاتون می نامند. همانطور که گفته شد، این دهانه شباهت شگفتی با مریخ دارد که محققین را شگفت زده نموده است. جزیره دوون دومین جزیره بزرگ از جزایر ملکه الیزابت، ششمین جزیره بزرگ کشور کانادا هست. درازای جزیره دوون حدود 515 کیلومتر، عرض آن 130 تا 160 کیلومتر و مساحتش 55247 کیلومتر مربع است. بلندترین نقطه جزیره هم 1920 متر ارتفاع دارد.

از سال 1997 گروهی از دانشمندان و محققان هر ساله در تابستان برای کار بر روی پروژه بین المللیHMP که پروژه مریخ هاتون نامیده می گردد، به جزیره دوون رفته و در آنجا ساکن می شوند. محققین به یاری این پروژه در این جزیره زندگی کاوشگران را در دیگر اجرام مورد آنالیز قرار می دهند. ویژگی های این جزیره نظیر بایر بودن زمین جزیره، دمای بسیار پایین جزیره و دور بودن آن از سایر مکانها موقعیتهای تحقیق منحصر بفردی را برای دانشمندان ناسا فراهم نموده است. بعلاوه عواملی مانند چرخه شب و روز قطبی و محدودیت در دسترسی و ارتباطات موقعیت مشابهی را برای خدمه پرواز ایجاد می نماید که طی آن برای پروازهای طولانی مدت به فضا آماده می شوند.

این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان در سال 1616 به وسیله ویلیام بافن و رابرت بویلت کشف شد. در همان زمان بود که ویلیام بافن و بویات با دیدن این جزیره متعجب شده و آن را برای همگان معرفی کردند و شگفتی همه را برانگیختند. هیچ انسانی در این طبیعت مریخی بی نظیر زندگی نمی نماید و تنها اندکی از پژوهشگران به طور فصلی در آن به تحقیق می پردازند. جزیره دوون در منطقه کم ارتفاع ترولاو در قسمت شمال شرقی ساحل جزیره دارای آب و هوا و اقلیمی متفاوت هست. هوا در این ناحیه گرم و مرطوب بوده و در آنجا پوشش گیاهی ناچیزی به چشم می خورد که این خود باعث بوجود آمدن تعداد کمی گونه های جانوری در این ناحیه شده است.

لاس پوزاس (las pozas)

این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان شبیه به خرابه ای باستانی به نظر می رسد. ادوارد جیمز، هنرمند نامتعارف انگلیسی این پارک را در جنگل بارانی واقع در مکزیک ساخته است. مجسمه های سورئال که مانند خرابه های یک عمارت به نظر می رسد با طبیعت زیبای منطقه ترکیب و برداشتی از سرزمینی عجایب را به انسان منتقل می نماید. باغ های لاس پوزاس نوعی تقارن با تاریخ شکوفایی و حتی فرمولی علمی دارند. زمانی در این باغ یک باغچه با گلهای ارکیده بسیار زیبا بوده که طبیعتی بی نظیر را به این مورد از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی جهان بخشیده بود اما یخبندان سال 1962 باعث شد که جیمز تمرکز خود را روی مجسمه های سورئالی خود جمع کند و 36 مجسمه را در این باغ بوجود آورد.

وقتی به این شگفتی و به این طبیعت سفر کردید، حتما در این منطقه چرخی زده و عکسهایی بی نظیر بگیرید و با نشان دادن این طبیعت به دوستانتان آنها را شگفت زده کنید. این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان در تمام طول سال باز است.

پارک ملی ژانگ

صخره های سر به فلک کشیده در این پارک حتما شما را شگفت زده خواهد نمود. این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان با وسعت 130 کیلومتر مربع در 32 کیلومتری حومه شمالی شهر نهاده شده است. کوهستان یوان ژیاژیه به علت کوههای شیب دار فراوانش و ستونهای سنگی عجیب و غریبش و بعلاوه دره های عمیقش بسیار دیدنی بوده و شما را شگفت زده خواهد نمود. این طبیعت بکر و زیبا را از دست ندهید. صحنه هایی از فیلم آواتار به علت خاص بودن این کوهستان در آنجا فیلمبرداری شده است. حدود 800 متر که وارد کوهستان می شویم، یک دنباله زیگزاگ دیده می گردد که به سمت بالا می رود و به سمت سرزمین ارواح سرگردان.

در این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان بسیاری از اشکال و اندازه های مختلف که ممکن است بخشی از آنها در ابرها پنهان شده باشد، دیده می شوند. در این پارک نکته دیگر برای اینکه شما متعجب شوید، وجود دارد. شما در این طبیعت زیبا می توانید مرتفع ترین تله کابین جهان را که در کتاب گینس ثبت شده، مشاهده کنید و با آن به دیدنی این طبیعت زیبا بروید و این شگفتی ها را بهتر به نظاره بنشینید. طول کل تله کابین 7455 متر است. جاده تونتیان یا جاده ای با 99 پیچ یک بزرگراه 11 کیلومتری بوده که در کوهستان یوآن ژیاژیه نهاده شده است. این جاده یکی از شیب دارترین جاده های مارپیچ جهان است. فاصله بین هر دو پیچ در این جاده حداقل 300 متر و حداکثر 1200 متر هست.

رودخانه ای با نام نهر جریان های طلایی زیبایی این طبیعت بی نظیر را دوچندان نموده است. طول این رودخانه تقریبا 8 کیلومتر هست. از این رودخانه با نام بهشت گیاهان نیز یاد می گردد، زیرا تمام مسیر جریان آب پوشیده از گیاهان و گل های متفاوت و زیباست. از نکات جالبی که شما را شگفت زده خواهد نمود، این است که در فصل پائیز می توانید سایه خود را در این رودخانه ببینید که به مرور به چند سایه تقسیم می گردد. علت این نکته را هنوز کسی نمی داند. این رود زیبایی این طبیعت را چندین برابر نموده است. یک بخش 70 متری از مسیر با شیشه ای با ضخامت تنها 6 سانتیمتر وجود دارد. در این قسمت شما می توانید عمق گودال زیر پای خود را ببینید.

اگر شما ترس از ارتفاع دارید، به شما پیشنهاد می کنم که به این بخش از این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان نروید و از دیگر قسمتهای پارک دیدن کنید. طبیعت بی نظیر این پارک نیز شما را شگفت زده خواهد نمود. پوشش گیاهی بی نظیر، صخره هایی که سر در آسمان فرو برده اند و مرتفع ترین تله کابین جهان همه و همه شما را شگفت زده خواهد نمود. معبد عجایب شش گانه که در مرتفع ترین قله کوهستان در دهکده یاوزی نهاده شده است، از دیگر شگفتی های این کوهستان است. گونه های گیاهی و جانوری کمیاب، سنگهای بلند و سر به فلک کشیده اطراف معبد، آب و هوا همه و همه موجب شده تا این معبد با این نام خوانده گردد.

پلی که به صورت طبیعی به وسیله دو تخته سنگ مرتفع در جنوب کوهستان بوجود آمده، حتما موجب شگفتی شما خواهد شد. این پل 50 متر طول و 400 متر درازا دارد و همواره پر ترددترین نقطه پارک هست. عکاسان در حال عکاسی بر روی آن هستند. ستون جنوبی آسمان دیگر شگفتی این طبیعت زیبا و بی نظیر است. این صخره 1074 متر ارتفاع از سطح دریا دارد. این ستون جز بلندترین ستونها بین 3000 ستون این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان هست.

سنتوس

گودالی عمیق با طبیعتی بی نظیر که قابل وصف نیست و شما را شگفت زده خواهد نمود. گودال های طبیعی زیادی در مکزیک وجود دارند که بسیاری از آنها به وسیله مایان ها با عنوان مکانی مقدس استفاده می شوند. امروزه این گودال ها به علت طبیعت زیبا و غیر قابل وصف که موجب شگفتی همگان بوده، باعث جذب جهانگرد هایی فراوان به سمت خود شده اند. گودال سنتوس یکی از گودالها بوده که زیبایی آن همه را شیفته نموده و جهانگرد را شگفت زده می نماید. اگر به مکزیک سفر کردید، حتما به این مورد از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی جهان سفر نموده و از آن لذت ببرید. گودال سنتوس از جمله مکانهایی است که در هر جایی یافت نمی گردد.

غار سون دونگ

غار سون دونگ در پارک ملی فونگ نها که بانگ نهاده شده است. از درون غار رود زیرزمینی و پر شتابی می گذرد. غار سون دونگ به وسیله فردی محلی با نام هو کان در سال 1991 کشف شد. در آن موقع مردمان جنگل نشین منطقه به علت صدای سوت مانندی که از غار شنیده میشد، از آن هراس داشتند. این صدا به علت گذر رود از زیر زمین غار بود. کشف این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان تا سال 2009 مسکوت ماند تا آنکه گروهی از دانشمندان بریتانیایی از انجمن غار پژوهی بریتانیا به رهبری هاوارد و دب لیمبرت از 10 تا 14 آوریل همان سال اقدام به انجام آنالیز هایی در آن نمودند، اما پیشرفت پس از رسیدن به دیوار کلسیتی بزرگ متوقف شد.

بنا به گفته لیمبرت و گروهش، این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان 5 برابر بزرگتر از غار فونگ نهاست که در گذشته بزرگترین غار ویتنام خوانده شده بود. این غار شگفتی محققان را برانگیخت، زیرا بزرگتر از هر غاری است که تا به حال در طبیعت کشف شده و آنها را شگفت زده ساخت. وسعت حفره غار به حدی بوده که یک شهر با تمام ساختمانهایش در آن جای می گیرد.

مسیر مسابقه پلایا

حرکت سنگها در دریاچه ای خشک در دل دره مرگ و قایقرانی سنگها در این برهوت علت معروفیت این مکان است. در این مسیر سنگها به گونه ای شگفتی وار و مرموز به اطراف حرکت می نمایند و حتی رد خود را بر جای می گذارند. شاید دیدن رد آنها در این طبیعت خشک شما را نیز شگفت زده کند. طبق نظریه هایی که بیشتر مورد توجه هستند، این سنگها بر اثر وزش بادهایی شدید و قوی پس از آنکه باران سطح زمین را لغزنده می نماید، به حرکت در می آیند. دیدن این حرکت در سنگها همه را شگفت زده می نماید. سنگهایی که در این دریاچه خشک شده سفر می نمایند و از خود ردی شبیه به مسیر مسابقه بر جای می گذارند، علت نامگذاری مسیر مسابقه پلایا هستند.

دریاچه جوکولسارلون

دریاچه ای یخی با نام جوکولسارلون دریاچه ای با ساحل یخ زده است. این شگفتی یکی از جاذبه های ایسلند بوده که باعث شگفت زده شدن بسیاری شده است. شنهای آتشفشانی سیاه این دریاچه زمینه ای منحصر بفرد را برای قطعه های یخ فراهم ساخته و چشم انداز ای را بوجود آورده که همه را شگفت زده می نماید. این دریاچه در حاشیه پارک واتناجوکول و در جنوب شرقی ایسلند واقع هست. پس از آنکه یک یخچال طبیعی بزرگ از حاشیه اقیانوس اطلس فاصله گرفت، دریاچه جوکولسارلون بوجود آمد که در حال حاضر چون یخ ها هر چه بیشتر و بیشتر در حال آب شدن هستند، دریاچه نیز در حال وسعت گرفتن است.

در حال حاضر این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان 1.5 کیلومتر از حاشیه اقیانوس اطلس فاصله دارد و دارای مساحتی به بزرگی 18 کیلومتر مربع هست. این دریاچه عمیق ترین دریاچه ایسلند است. حتما با دیدن این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان شگفت زده خواهید شد. در میان غارهای یخی نزدیک این دریاچه گشت و گذار کنید و از طبیعت یخی آن لذت ببرید.

کوه برومو

کوه برومو کوهی آتشفشانی و فعال در شرق جاوا در اندونزی هست. هنگام فوران برومو دود گوگردی غلیظی از آن خارج می گردد. هنگام فعالیت برومو امکان بازدید از آن وجود ندارد اما وقتی فعال نیست، با طبیعت بی نظیرش تبدیل به یکی از شگفتی های طبیعت می گردد. قله آن در ارتفاع 2332 متری قرار داشته که به خاطر چشم انداز طلوع بی نظیرش معروفیت دارد. این کوه در میان دشت وسیعی از شن به نام دریای شن نهاده شده است. در این زمینهای بی حاصل حدود 90 هزار Tenger زندگی می نمایند. هر ساله از این کوه دود و آتش برپا می گردد اما با این حال مردم تنگر بنابر فستیوالی که هر ساله بر پا می نمایند و یک ماه به طول می انجامد، اول از خدای خود نعمت فراوان درخواست می نمایند و سپس به طرف دهانه رفته و غذا و سبزیجات و برنج و همینطور دامهای خود را پیشکش و به دهانه پرتاب می نمایند.

بعضی از آنها با وجود تمام خطراتی که وجود دارد، به داخل دهانه می روند تا پیشکش ها را بردارند، زیرا معتقدند که برایشان خوش شانسی می آورد و بقیه آنها را با تور بیرون می کشند. این عمل مردم تنگر و دیدن کوهی آتشفشانی که همواره فعال است، شما را شگفت زده خواهد نمود.

استون هنج

این یادمان به جامانده از دوران عصر برنز و دوران نوسنگی هست. این طبیعت و این شگفتی بی نظیر براساس تاریخ گذاری رادیو کربن 2000 تا 3000 پیش از میلاد قدمت آن تخمین زده شده است. این ناحیه از 9000 سال قبل محل زندگی انسان بوده و این یعنی استون هنج سالها پیش از ساخت منطقه ای مهم محسوب میشد. در 3100 سال پیش اولین مرحله از استون هنج شامل خندق حلقه ای با یک کناره در داخل ساخته شد. یک حلقه از 56 سوراخ که امروزه با نام سوراخ های اوبری خوانده می شوند، در درون کناره ایجاد گشت. همینطور سنگ هیل در شمال شرقی استون هنج بنا شد. 2100 سال پیش مرحله دوم استون هنج ایجاد گشت.

ساختار اولیه به وسیله یک سلسله سنگهای آبی دایره ای شکل معین می گردد. 2000 سال پیش کار ساخت مرحله سوم شروع شد. 1900 سال پیش سنگهای سارسین بزرگ در استون هنج آراسته می گردد. 1500 سال پیش سنگهای آبی در استون هنج کار گذاشته شده و آخرین مرحله استون هنج به انتها می رسد. اینگونه است که این بنای عجیب ساخته شده تا در این دوران مردمان را شگفت زده کند. محوطه امروز استون هنج مثلثی هست به مساحت 46.9 هکتار که از دو ضلع به جاده اصلی می خورد. در شعاع 3 مایلی استون هنج حدود 17 تپه کشیده شده که روزگاری گورهای دسته جمعی بوده اند.

نمای این تپه ها با گچ سفید شد. استون هنج شناخته شده ترین اثر دوران نوسنگی هست اما هیچ اطلاعاتی از چگونه و چرایی ساخت این بنا در دست نیست. تمامی دانشمندان در مجهول و مرموز بودن این بنا اتفاق نظر دارند. این شگفتی همگان را شگفت زده ساخت. بعضی استون هنج را معبد، بعضی سازه ای رومی، بعضی شگفتی ای مرموز، بعضی آن را محل اجتماع، بعضی محل شفا به علت یافتن اجساد در آن و بعضی آن را رصدخانه می دانند اما هنوز هیچ یک تائید نشده است. این مورد از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی جهان هر ساله پذیرای میلیون ها جهانگرد بوده که همه آنها با دیدن قدمت و تاریخ و اینکه اصلا این بنا چرا وجود دارد، شگفت زده می شوند.

اوگاشیما

این شگفتی در ژاپن جای دارد. وسعت جزیره به بزرگی 9 کیلومتر هست. این طبیعت زیبا با صخره هایی شیبدار در زنجیره جزایر ایزو نهاده شد. این جزیره شگفت انگیز تماما از گدازه ساخته شده است. در این طبیعت زیبا تنها یک مدرسه و یک اداره پست ادارات آن را سازمان می دهند. اوگاشیما جزیره ای با آب و هوای گرم و شرجی بوده که متاثر از هوای گرم کوروشیو هست. طبیعت این جزیره را گونه های مختلف پرندگان زیباتر نموده است. لبه آتشفشان بیرونی با نام اوتونبو حدود 432 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و مرتفع ترین بخش این طبیعت بی نظیر بشمار می آید.

جزیره مملو از محفظه های هوایی بوده که بومیان منطقه از این شگفتی استفاده مفید می نمایند. آنها آب دریا را روی این محفظه ها حرارت می دهند و از آن نمک تهیه می نمایند. کوروساکی قدیمی ترین بخش جزیره بود که در جنوب غربی طبیعت جزیره قرار داشت اما حدود 3000 سال پیش با فعالیت این آتشفشان گدازه ها تمام آن را در بر گرفتند. این فعالیت 600 سال طول کشید و جنوب شرقی را هم در برگرفت. این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان با طبیعت زیبا شما را با چشمه های آب گرمش یا قدم زدن در طبیعت زیبایش پذیراست.

دروازه جهنم

این شگفتی در واقع میدانی گازی در کنار روستای دروازه در قره قوم استان آخال ترکمنستان هست. گودالی بزرگ به قطر 70 متر و گودی بیشینه تا 20 متر وجود دارد که در آتش ناشی از تراوش گاز طبیعی بیش از 40 سال است که در حال سوختن هست. شگفتی در دیدن این چشم انداز انسان را فرا می گیرد. بوی گوگرد و ترکیبات آن تا مسافتهای دور همه جا را فرا گرفته است. محدوده حرارت غیر قابل تحمل آن تا حدود 60 متری لبه گودال را فرا گرفت. این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان در پی حفاری محققین اتحاد جماهیر شوروی به ریزش گودال بوجود آمد.

در این حال بود که متان و گاز فراوانی در هوا پخش شد و این شگفتی ساز بوجود آمد و محققین برای اینکه سمیت این گاز طبیعت را نابود نمایند، تصمیم به آتش زدن آن کردند تا گاز تمام گردد اما با سوختن طولانی مدت این گودال با این حجم همگان شگفت زده اند. دروازه جهنم به یکی از منطقه ها جهانگردی ترکمنستان تبدیل شد اما این طبیعت و این شگفتی باعث شعله ور شدن گازهای قابل اشتعال در بعضی منطقه ها شده که از آن دسته میتوان به شعله های آتش موقت و گاه دائم از حیاط خانه ها و کوچه ها اشاره نمود.

روستای درک

روستای درک طبیعتی دارد با عشق دریا و جنگل به هم. نام دریا و جنگل همواره کنار هم آورده شده و دریا را در کنار سرسبزی می خوانند، زیرا آب همواره به ارمغان آورنده طبیعت سبزی هست اما این بار تلاقی دریا و کویر شما را شگفت زده خواهد نمود. ایران مهد زیبایی ها، گهواره این طبیعت زیبا هست. روستای درک دارای بکرترین و زیباترین طبیعت ها است. بودن دریا و کویر در کنار هم انسان را شگفت زده می نماید که چگونه ممکن است در درک آب این بار سبزی را به ارمغان نداشت. شاید باور نکنید که همراهی این دو با هم بسیار زیبا و شگفت انگیز است.

این دو با هم طبیعتی زیبا را رقم می زنند که شما از دیدنشان سیر نخواهید شد. علاوه بر تلاقی این دو شگفتی در درک، می توانید نخلستان ها، تپه های رمل سفید و زیبایی هایی دیگر را ببینید. این طبیعت زیبا و شگفتی ساز برای جهانگردان ایرانی و خارجی ناشناخته به جای مانده و بعید است از طبیعت دوستان این مرزو بوم که از این زیبای بی همتا غافل مانده باشند. برای رفتن به این شگفتی و این طبیعت زیبا می توانید به وسیله دریا و خوشگی به آنجا سفر کنید و از آرامش بدون وصفش لذت ببرید. آسمان پرستاره و صاف کویر در شب همراه با صدای موج های دریا آرامشی به شما اهدا می نماید که مطمئنا در هیچ کجای جهان تجربه نخواهید کرد. تجربه دیدن غروب سرخ رنگ خورشید در ساحل و کویر هم لذت بخش خواهد بود.

چشمه آبگرم گرند پریسماتیک

این شگفتی چشمه آب گرمی بوده که در فصول مختلف حلقه های رنگی خیره نماینده روی آن نقش می بندد که در هر فصل رنگش فرق می نماید. در تابستانها این حلقه ها به رنگهای زرد و قرمز و در زمستانها به رنگ سبز خاصی در می آید. طبیعت در این لحظه ها در این منطقه ها دیدنی تر از هر زمان دیگری هست. دیگر شگفتی این جاذبه راههای پیاده روی مختلف برای رسیدن به طبیعت این چشمه است. چشمه یلواستون جز طبیعت پارک ملی یلواستون در آمریکا نهاده شده است و بزرگترین چشمه آب گرم طبیعی در ایالات متحده به شمار می آید. بعلاوه این طبیعت با شگفتی که دارد جز سه چشمه بزرگ جهان نیز هست. دمای آب در این طبیعت زیبا 71 درجه سانتیگراد است.

موآی Moai، جزیره ایستر

مهمترین مظهر فرهنگی جزیره ایستر موآی ها هستند. 288 موآی از بین همه موآی ها روی سکوهای بزرگی با نام آهو ایستاده اند. فاصله این سکوها از هم 2400 متر است و یک نوار تقریبا سراسری دور تا دور باغ بوجود آورده اند. 600 موآی دیگر که در آستانه تکامل بوده، در سرتاسر جزیره از جمله در معادن، کنار جاده های قدیمی و در ساحل هستند. بسته به اندازه و وزن موآی پیش بینی می گردد که برای حمل هر یک 50 تا 150 نفر همراه غلطک یا سورتمه احتیاج است. بعضی از موآی ها دارای تاج یا کلاه قرمز رنگ هستند که هنوز کسی علتش را نمی داند ولی بعضی معتقدند که این موآی ها برای رسوم خاص آئینی یا برای طائفه یا خانواده بخصوصی مقدس بوده اند.

این مجسمه های بزرگ که باعث شگفتی شده، در طی یک دوره کوتاه خلاقیت و به صورت خرسنگی ساخته شده اند. باستان شناسان حدود 887 مجسمه سنگی در جزیره یافته اند. این شگفتی ها نیم تنه هستند و به سرهای جزیره ایستر معروف هستند. بعضی از این مجسمه ها از زیر خاک بیرون آورده شده اند و زمان ساخت هیچ یک هنوز دقیقا معلوم نیست. تقریبا 95% آنها از سنگ و خاکستر آتشفشانی متراکم ساخته شده اند. در حال حاضر حدود 50 مجسمه دوباره برپا شده و بزرگترین مجسمه برپا شده Paro نام دارد که تقریبا 10 متر ارتفاع و حدود 75 تن وزن دارد. مجسمه ای یافت شده نیم تنه بوده و اگر ساخت آن به اتمام می رسید، 21 متر ارتفاع و 270 تن وزن می داشت.

خطوط نازکا

این خطوط در صحرای نازکا و یک دشت بایر واقع شده است. این خطوط به وسیله مردمی با فرهنگ نازکایی بین 200 تا 700 میلادی خلق شد. در این شگفتی صدها شکل منحصر بفرد وجود دارد، از خطوط ساده تا تصاویری از مرغ های مگس خوار، عنکبوت، میمون، ماهی، کوسه مارمولک. گفته می گردد که این خطوط بجز از هوا قابل تشخیص نیستند و میتوان حدس زد که شگفتی سازهای نازکایی هرگز خلاقیت خود را به صورت منسجم ندیده اند. این شگفتی ها از فراز کوهها و تپه های اطراف قابل رویت هست. با سفر به این طبیعت شگرف خواهید توانست این زیبایی ها را به صورت منسجم ببینید، زیرا کشف این طبیعت زیبا نیز از فراز یکی از کوههای اطراف انجام شد و در آن موقع دیدن این زیبایی ها مردم را بسیار شگفت زده کرد.

این مورد از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی جهان با برداشتن سنگ ریزه هایی با پوشش اکسید آهن بوجود آمد. این سنگها سطح صحرای نازکا را پوشانده اند. با برداشتن این سنگها تضادی با رنگ روشن زیرین بوجود می آمد. مساحتی که این خطوط پوشش می دهند، 500 کیلومتر مربع بوده و بزرگترین شکل ها حدود 270 متر درازا دارد. این شگفتی ها در نازکا به علت طبیعت خشک زیاد، باد کم و شرایط آب و هوایی ثابت تا به حالا به جای مانده اند. از زمان کشف این شگفتی تخیلات زیادی در رابطه با این خطوط بوجود آمده است.

باستان شناسان علت وجود این خطوط را اینگونه بیان می نمایند. خطوط نازکا به وسیله مردم نازکا با استفاده از وسایل ساده و تجهیزات زمین پیمایی و نقشه برداری ایجاد شد اما تیرکهای چوبی که برای آزمایش کربن مورد استفاده واقع می شدند و سفال هایی که در بعضی از منطقه ها نازکا پیدا شده اند، این فرضیه را رد می نمایند. با همه فرضیه های که وجود دارد، انگیزه مردم نازکا برای خلق این خطوط ماندگارترین راز این شگفتی ها هست. محققین عقیده دارند که خلق این شگفتی ها به وسیله مردم نازکا انگیزه مذهبی داشته و آنها معتقدند که فقط خدایان از آسمان قادر به دیدن اشکال این خطوط هستند.

بعضی این اشکال را به عنوان موضوعاتی نمادین برای ستایش خدایان به وسیله مردم نازکا و یاری خواستن آنها از خدایان معرفی نموده اند. این خطوط دارای فرضیه های بسیاری بوده که فرهنگ مذهبی مردم نازکا مورد قبول ترین آنان است.

روستای صخره ای میمند

روستای صخره ای میمند با چند هزار سال قدمت باستانی ترین سکونتگاه های بشر در ایران هست. این شگفتی با قدمت دیرینه اش یادآور ایامی است که انسانها خدایان را در بلندای کوهها جست و جو می کردند. این شگفتی تماما با دست کنده شده است. میمند روستایی هست با 6 تا 12 هزار سال قدمت با اشیایی که نشان از دوره ساسانی دارد و مردمانی که هنوز نشان از گویش قدیم دارند. آب و هوای میمند کوهستانی بوده و دارای زمستانی سرد و تابستانی معتدل است. این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان جز لیست یونسکو هست.

روستای صراخیه

کوچه پس کوچه های روستای صراخیه در میان آبها هستند و مردم برای رفت و آمد از قایق استفاده می نمایند. این خود باعث شگفتی می گردد. حتما به این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان سفر نموده و از آن لذت ببرید.

روستای زرگر

روستای زرگر در 100 کیلومتری تهران واقع گشته و مردمش هم ایرانی اند و هم اروپایی، هم فارسی می دانند و هم ترکی. چهره شان شبیه آریایی هاست و هم گلادیاتورها و وایکینگ ها. قدشان بلند و دلشان مهربان هست. اینها همه دلایلی است که باعث شگفتی شما خواهند شد. چیزی که بیشتر باعث شگفتی شما می گردد، زبان مادری آنها بوده که رومانو است. قدیمی های روستا هم نمی دانند که چرا زبانشان رومانی است و خطشان لاتین، اما به یاد دارند که در زمان قدیم مردی در بازار بوده که حساب آنها را با خط روسی می نوشت اما از زمان مرگ او دیگر خط روسی ور افتاده است.

تحصیلنموده های این مورد از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی جهان سالها پیش در اینترنت چند لغت رومانو را پخش کردند و از سراسر جهان خواستند که اگر این لغت را می شناسند، به این روستا بیایند. چندی بعد چند جهانگرد به روستای زرگر آمدند و شاد بودند که همزبانان خود را در ایران یافته اند. اما آنها شگفت زده بودند از اینکه هم زبانانشان در ایران چرا تشکیلات ندارند و در نشستهای سالانه شرکت نمی نمایند.

صحرای سفید فرافره

صحرایی منحصر بفرد به سپیدی برف که شما را شگفت زده خواهد نمود اما این سپیدی به علت وجود برف نیست. شگفتی دیگر این صحرا صخره های بزرگ قارچ مانند آن است. این طبیعت زیبا 2.5 کیلومتر مساحت دارد و در غربی ترین منطقه مصر نهاده شد. تنها قسمت شمالی آن است که سفید رنگ است. گفته می گردد که در قرون وسطی این منطقه دارای آب بوده که پس از تبخیر آب، رسوبات و بقایای بدن جانوران این صخره ها را بوجود آورده است. طبیعت خشک زیبا برای کویر دوستان بسیار قابل توجه و شگفت انگیز خواهد بود. به این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان سفر نموده و از زیبایی های آن لذت ببرید.

دره ماه

خیلی ها آرزوی سفر به ماه را در سر دارند. برای آنها خبری دارم که شگفت زده شان خواهد نمود. در شیلی دره ای شگرف با طبیعتی زیبا و بی مانند وجود دارد که طبیعت ماه را برای شما به صورت طبیعی شبیه سازی نموده است. قطعه ای از ماه بر روی زمین که گویی خدا این طبیعت را به عمد خلق نموده تا ظاهر ماه را برای ما نمایان سازد. این دره در 13 کیلومتری غرب و شمال سان پدرو نهاده شده است. در این طبیعت زیبا ساختارها و سازه های سنگی متفاوتی به چشم می خورد که بر اثر فرسایش باد و آب بوجود آمد. طیف رنگ و ساختار این سنگها بسیار زیبا است که شباهتی بسیار با سطح ماه دارد. در این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان دریاچه های خشک شده ای که لایه ای سفید و نمکی روی زمین بر جای گذاشته نیز به چشم می خورد.

آتشفشان مائوناکیا

مائوناکیا در زبان محلی به معنای کوه سفید آتشفشانی هست. این شگفتی مسیری طولانی برای لمس خود داشته اما ارزش آن را دارد تا راه زیادی طی کنید و لذت روی ابرها بودن را بچشید. مائوناکیا کوهی آتشفشانی اما خاموش بوده که به علت ارتفاع زیادش معروفیت دارد. این مورد از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی جهان 4207 متر از سطح دریا ارتفاع داشته و از آخرین فوران آن 4600 سال میگذرد. این شگفتی دارای دو نوع اقلیم بوده که این خود به شگفتی آن می افزاید؛ جنگل در دامنه و اقلیم کوهستانی در قله. با توجه به ارتفاع زیاد کوه در آن رصدخانه هایی بنا شده و دیدن ستارگان در آن فاصله بسیار زیبا و شگفت انگیز خواهد بود.

باداب سورت

باداب سورت چشمه هایی پلکانی بوده در شمال ایران با طبیعتی بی نظیر که شما را شگفت زده خواهد نمود. این طبیعت زیبا از جنس تراورتن بوده و در طی هزاران سال بوجود آمد. تراورتن نوعی سنگ آهکی بوده که از رسوب کلسیم موجود در آب بوجود می آید. دو چشمه آب گرم با خواص بی نظیر و طبیعتی بی مانند در این منطقه وجود دارد. رنگ قرمز و نارنجی منحصر بفرد این مورد از زیباترین جاذبه های طبیعی جهان به علت وجود میزان زیاد اکسید آهن در یکی از چشمه ها بوده که زیبایی این طبیعت را بیشتر جلوه گر می نماید. برای دیدن این مورد از مشهورترین جاذبه های طبیعی جهان به شمال ایران سفر کنید و از دیدن این زیبایی لذت ببرید.

منبع: همگردی
انتشار: 17 خرداد 1403 بروزرسانی: 17 خرداد 1403 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2267

به "معرفی شماری از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی شماری از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید