تمرینات هوازی را انتخاب کنیم یا رشته بدنسازی؟

به گزارش مینی ست، در تمرینات ورزشی هدف تمرینی بسیار مهم است، که این هدف بسته به سیستم بدن شما و نتیجه ای که انتظارش را دارید تعیین میشه که در ادامه مفصل در این مورد صحبت خواهیم کرد.

تمرینات هوازی را انتخاب کنیم یا رشته بدنسازی؟

تمرینات ورزشی انواع مختلفی دارد که ورزش های هوازی و تمرینات بدنسازی دو سبک ورزشی متفاوت می باشد.

در هریک از این دو رشته ورزشی مزایای مربوط به خود را دارند. اما باید گفت که هدف تمرینی یا ورزشی در امر ورزش کردن بسیار مهم می باشد.

در ابتدا به صورت مختصر شما را با این دو رشته ورزشی آشنا خواهیم کرد.

ورزش هوازی چه نوع ورزشی است؟

ورزش های هوازی به فعالیت هایی گفته می گردد در حین تمرین شما تمامی اندام ها و سیستم بدنی خود را به طور کامل تحت تاثیر قرار دادهو منجر به افزایش ضربان قلب شما می شوند.

ایروبیک یا همان ورزش های هوازی، فعالیت های ورزشی هستند که بیشتر باعث افزایش استقامت بدن و درگیر کردن سراسری بدن هستند.

ورزش ها و تمرینات هوازی به صورت کلاس های گروهی و حتی تمریناتی قبل از آغاز بدنسازی و عضله سازی انجام میشوند.

گفتنی است که هر ورزشکاری قبل از آغاز تمرینات با وزنه و دستگاه های بدنسازی می بایست بدن خود را گرم نمایند و با تمرینات هوازی این کار را انجام دهند.

5 مورد از فواید ورزش هوازی

1- باعث افزایش متابولیسم بدن تا 24 ساعت

2- تمرینات و ورزش های هوازی بسیار متنوع هستند.

3- ورزش هوازی می تواند به صورت گروهی انجام گردد باعث افزایش روجیه و فعالیت های اجتماعی گردد.

4- تمرینات هوازی در هر مکان و هر زمان قابل انجام است.

5- تمرینات هوازی با بالا بردن سوخت و ساز و سوزاندن قند بدن منجر به کاهش وزن و کالری سوزی می شوند.

آیا ورزش های هوازی لاغرمان می نمایند؟

تمرینات هوازی می توانند به صورت hit هیت انجام می شوند و تاثیرات فوق العاده کالری سوزی رو بدن دارند و بعلاوه استقامت بدن را بسیار بالا میبرند.

تمرینات هوازی با بالا بردن سوخت و ساز و سوزاندن قند، کالری سوزی و کاهش وزن فوق العاده ای را برای شما خواهند داشت.

ورزش های هوازی را می توان هم با تمرینات ایروبیک انجام داد یا با دستگاه های ورزشی هوازی. حالا شاید این سوال برای شما پیش آید که این دستگاه های ورزشی هوازی چه هستند؟

دستگاه هایی که برای ورزش هوازی استفاده می شوند:

دستگاه های ورزشی هوازی همان وسایل باشگاهی هستند که در باشگاه ها و حتی خانه ها مورد استفاده برای گرم کردن و تمریناتی که ضربان قلب را بالا ببرد مورد استفاده قرار می گیرند که شامل موارد زیر می باشند:

دستگاه های تردمیل

انواع تردمیل ها یکی از مهمترین وسایلی هستند که در هر محیط ورزشی وجود دارند.

تردمیل ها به سه دسته: تردمیل های خانگی، تردمیل های باشگاهی و تردمیل های بدون موتور تقسیم می شوند؛ که طبق نام آن ها کارای هایشان نیز تعیین می باشد.

این دستگاه های ورزشی یاری حال بسیاری از افرادی که شرایط باشگاه رفتن و یا محیط های ورزشی را ندارند شده است، به صورتی که شما می توانید با خرید تردمیل خانگی و چند وسیله باشگاهی و بدنسازی دیگر هم شده یک باشگاه خانگی داشته باشید.

دوچرخه ثابت ها و چرخ های اسپینینگ

انواع دوچرخه ثابت ها نیز جزو مهمترین دستگاه های هوازی و باشگاهی هستند که در هر باشگاهی حتما وجود دارند. دوچرخه ثابت ها نیز به دسته های دوچرخه ثابت خانگی، دوچرخه ثابت باشگاهی و دوچرخه ثابت های اسپینینگ تقسیم بندی و میشوند که به منظور تمرینات هوازی و چه به منظور تمرینات بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرند.

چرخ ثابت ها تاثیر مستقیمی روی پایین تنه و ران ها می گذارند که به منظور لاغری، فرم دهی و عضله سازی مورد استفاده عموم ورزشکاران چه با هدف لاغری و چه با هدف عضله سازی قرار می گیرد.

دستگاه های الپتیکال یا اسکی فضایی

اسکی فضایی ها نیز دستگاه های ورزشی هوازی می باشند که بعد از تردمیل ها چه تردمیل های خانگی و باشگاه و مکانیکی و دوچرخه ثابت ها از ملزمات هر مکان ورزشی هستند.

برای استفاده از الپتیکال ها می بایست زانو های سالمی داشته باشید چرا که فشار مستقیم روی زانو های شما بوده و باعث فرم دهی قسمت پایین تنه و بعد بالا تنه می گردد.

قابل ذکر است که برای داشتن هریک از این دستگاه های ورزشی می توانید به سایت ورزشی بنزفیت مراجعه کنید و بعد از مقایسه و تحقیق و مشاوره با کارشناسان فروش این فروشگاه برترین دستگاه باشگاهی مد نظرتان را تهیه و خرید نمایید.

تا این جای مطلب درمورد تمرینات هوازی و تاثیر آن روی لاغری و فرم دهی بدن گفتیم و در ادامه نیز شما را با ورزش بدنسازی و فواید آن صحبت میکنیم.

بدنسازی چه نوع ورزشی است؟

تمرینات بدن سازی، پرورش اندام یا زیبایی اندام به انگلیسی: Bodybuilding تمرینات یا ورزشی هستند که در آن فرد بدن ساز و ورزشکار تمرینات متفاوت و مختلف قدرتی و استقامتی که تاثیر مستقیمی روی عضلات دارند را انجام می دهد و با رعایت رژیم و اصول تغذیه ای بدنسازی بدنی حجیم، کات شده و متناسب را برای خود می سازد.

6 مزیت تمرینات و رشته بدنسازی

1. باعث بالا بردن قدرت و ایمنی بدن می گردد.

2. تمرینات بدنسازی باعث بهبود سلامتی می گردد.

3. بدنسازی نظم و انضباط شخصی را بالا می برد.

4. بدنسازی باعث افزایش تراکم استخوان ها می گردد.

5. با بدنسازی می توانید اندامی عضله ای و بدون چربی برای خود بسازید.

6. این ورزش باعث افزایش روحیه و سلامت قلب می گردد.

حال که به طور مفصل در خصوص هر دو رشته ورزشی صحبت کردیم، کدام بهتر است؟ کدام ورزش را انجام دهم؟ بدنسازی را انتخاب کنم یا ورزش هوازی؟

همانطور که تا اینجا صحبت کردیم در تمرینات بدنسازی عضلات بدن تحت تاثیر قرار می گیرند و تمرینات هوازی چربی ها و کل بدن.

در بدنسازی ابتدا بدن سعی می نماید چربی ها را بسوزاند، با تمرینات بدنسازی شما می توانید عضلات قسمتی از بدن را هدف قرار دهید و روی عضلات آن قسمت کار کنید تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

بدنسازی هم چربی سوزی و هم عضله سازی را انجام می دهد و بیشتر تمرکز آن عضله سازی می باشد و اگر شما میخواهید در کنار کاهش وزن و چربی های خود، عضله سازی نیز داشته باشد بهتر است که بدنسازی را انتخاب نمایید.

در صورتی که ورزش هوازی به کاهش چربی کل بدن منجر می گردد و بیشتر ورزشکاران ابتدا با تمرینات هوازی چربی کل بدنشان را به پایین ترین حد ممکن می رسانند و بعد با تمرینات بدنسازی یاری به رشد و تقویت عضلات بدن خود نموده و فرم ورزشی که می خواهند به بدن خود می دهند.

خوبه که بدانید اگر تمرینات بدنسازی مرتب و اصولی انجام بگیرد، چربی سوزی نسبتا خوبی خواهد داشت و در صورتیکه بدنساز هر روز تمرینات بدنسازی انجام دهد می تواند از آن برای لاغری هم استفاده کند. چرا که در بدنسازی چربی سوزی و تقویت عضله و عضله سازی همزمان اتفاق می افتد.

پس باید بدانید که هدف تمرینی شما برای انتخاب رشته و سبک ورزشی بسیار مهم است.

البته گاهی شرایط نیز در انتخاب شما بسیار ماثر است، مثلا چنانچه شما می خواهید که در خانه نیز ورزش کنید و نمی توانید به باشگاه بروید، یا از سلامت جسمی مناسب برای تمرینات با وزنه برخوردار نیستید و یا و تمرینات ورزشی شما به صورتی باشد که احتیاج تجهیزات ضروری نباشد بهتر است ایروبیک را انتخاب کنید.

شما می توانید با خرید هریک از دستگاه های ورزشی که قبل تر گفتیم از قبیل تردمیل، دوچرخه های ثابت و اسکی فضای و الپتیکال، یک باشگاه خانگی داشته و تمرینات ورزشی خود را به راحتی در خانه با این وسایل انجام بدهید.

منبع: روزیاتو

منبع: فرارو
انتشار: 28 فروردین 1402 بروزرسانی: 28 فروردین 1402 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2189

به "تمرینات هوازی را انتخاب کنیم یا رشته بدنسازی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرینات هوازی را انتخاب کنیم یا رشته بدنسازی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید