خطاهای شناختی - استدلال احساسی یا هیجانی

به گزارش مینی ست، خطای شناختی استدلال احساسی یا هیجانی موجب می شود فرد با توجه به احساس خود نتیجه گیری کند، برای مثال احساس می کنم نادان هستم، پس نادان هستم.

خطاهای شناختی - استدلال احساسی یا هیجانی

همیشه با نگاه کردن به اطرافمان واقعیت را نمی بینیم. در واقع آنچه که از وقایع اطرافمان درک می کنیم تحت تاثیر خطاهای شناختی قرار می گیرند که در اثر مرور زمان و تجربیات گذشته در ذهن ما شکل گرفته اند. گویی عینکی نامرئی به چشم داریم که مانع انعکاس واقعیت در ذهن ما می شود. یکی از این تحریف های شناختی خطای شناختی استدلال احساسی نام دارد. این زمانی است که تفسیر و برداشت ما از واقعیت تحت تاثیر احساساتمان قرار می گیرد. احساسات منفی ما می تواند نتیجه گیری ها و انگیزه های رفتاری ما را تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه در مورد این خطای شناختی و مثال های آن بیشتر بخوانید.

تعریف تحریفات یا خطاهای شناختی

انسان در طی سالهای رشد خود بنا بر تجربه ها و گاه یادگیری های زیانبار قواعدی وضع می کند که ممکن است انعطاف ناپذیر بوده و در بسیاری از موارد به داده هایی که ذهن از دنیای اطرافش دریافت می کند فرم داده و آنها را باب میل خود تغییر می دهند. خطاهای شناختی مثل آینه و یا دوربینی هستند که اشکال را به همانگونه که هستند باز نمایی نمی کنند، بلکه شکلهای عجیب و غریبی از اشیاء را نشان می دهند. به عبارت دیگر خطاهای شناختی، الگوهای تفکر اغراق شده یا غیر منطقی هستند که برای فرد نهادینه شده اند و باعث شرایط ناخوشایند روانی فرد مخصوصا افسردگی، اضطراب و .. می شوند. تحریفات شناختی باعث می شوند که فرد درک درست و منطقی از مسائل نداشته باشد. این الگوهای تفکر اغلب افکار و احساسات منفی را تقویت کرده و مداومت در داشتن این نگرش منفی نسبت به خود، آینده و دنیا باعث اضطراب و افسردگی و بیماری های روانی می شود.

خطای شناختی استدلال احساسی

افرادی که دارای استدلال هیجانی هستند فکر می کنند که احساسات منفی ما لزوما منعکس کننده واقعیت ها هستند. این نوع استدلال احساسی ما را از بسیاری از واقعیت ها دور نگه می دارد. به طور مثال: از سوار شدن در هواپیما وحشت دارم، چون پرواز با هواپیما بسیار خطرناک است، احساس گناه می کنم پس باید آدم بدی باشم، خشمگین هستم، پس معلوم می شود با من منصفانه برخورد نشده است، چون احساس حقارت می کنم، معنایش این است که فرد درجه دومی هستم، احساس افسردگی می کنم؛ بنابراین ازدواج خوبی نخواهم داشت، احساس نومیدی می کنم، پس حتما باید نومید باشم. در واقع شما اجازه می دهید تفسیرتان از واقعیت تحت تاثیر احساستان قرار بگیرد.

خطای شناختی استدلال احساسی می تواند در مواقعی حتی منجر به خرافه گرایی شود. فرد بیشتر تصمصیم گیری های خود را به احساسی که در موقع تصمیم گیری دارد وابسته می کند. هر احساس منفی نتیجه گیری منفی را پیش بینی کرده و زوایای منطقی مسئله مورد بررسی قرار نمی گیرد.

مثال خطای شناختی استدلال احساسی

زمانی را تصور کنید که کارهای عقب افتاده ای دارید ولی از انجامش طفره می روید. وقتی به کاری که از انجامش طفره رفته اید فکر می کنید احتمالا ناراحت می شوید و ترجیح می دهید که کار دیگری بکنید. علتش این است که به خود پیام های منفی می دهید و در اثر آن خود را گناهکار و شکست خورده می بینید.

فرض کنید قرار است به اشخاصی نامه بنویسید و از آنها تشکر کنید. ممکن است به خود بگوید این همه نامه را باید بنویسم اصلا حوصله اش را ندارم و احتمالا نامه ها خوب نخواهند شد. بهتر است اینکار را به وقتی موکول کنم که حال و حوصله بیشتری داشته باشم. کار خسته کننده ای است. به جای نوشتن نامه ها اگر کمی تلویزیون تماشا کنم بهتر است.

این اندیشه منفی که می توانم این کار را به روزی که حال و حوصله بهتری داشتم موکول کنم خطای شناختی استدلال احساسی است زیرا به امید حال و حوصله بهتر نوشتن نامه ها را به تعویق می اندازید. در واقع همان ضرب المثل گاری را به جلو اسبها بستن است. اما معمولا عمل مقدم بر انگیزه است. وقتی شروع می کنید انگیزه خود به خود پیدا می شود. بنابراین برای مقابله با این تحریف شناختی می توانید بگویید لزومی به سرحال بودن نیست وقتی شروع کنم احتمالا حال و حوصله پیدا می کنم.

شما چه استدلال منطقی دیگری می توانید بیاورید تا انگیزه کار شما بالا برود و تحت تاثیر استدلال هیجانی خود قرار نگیرید؟ برای آشنایی با سایر خطاهای شناختی و نیز چگونگی اصلاح آن برای داشتن احساس بهتر به مقاله زیر مراجعه نمایید:

خطاهای شناختی چه هستند و چگونه اصلاح می شوند؟

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1284

به "خطاهای شناختی - استدلال احساسی یا هیجانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطاهای شناختی - استدلال احساسی یا هیجانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید