دلمیکرون سویه تازه نیست

به گزارش مینی ست، دلمیکرون که به عنوان یک واریانت ویروس کرونا هنوز از سوی نهاد های رسمی و بهداشتیِ دنیا واکنشی نسبت به آن صورت نگرفته در واقع سویه جدیدی از کروناویروس نیست بلکه طبق بعضی از اخبار و گزارش های اخیر که در نشریه های محلی هند منتشر شده، وضعیتی احتمالی از اوج گیری شیوع دو سویه دلتا و امیکرون است که در غرب در حال شدت گرفتن است.

دلمیکرون سویه تازه نیست

به گزارش ایسنا، نشریه آنلاینِ هندی فرست پُست در مطلبی در این باره آورده است: عنوان دلمیکرون از ترکیب نام سویه های دلتا و اُمیکرون کروناویروس گرفته شده است.

یکی از مقامات بهداشتی هند اخیرا دلمیکرون را به عنوان ترکیبی از اوج گیری همزمان سویه های دلتا و امیکرون نامگذاری نموده که اروپا و ایالات متحده را در برگرفته است.

کدام سازمان بهداشتی درباره دلمیکرون اظهارنظر نموده است؟

نه تنها سازمان جهانی بهداشت (WHO) بلکه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده نیز تا اکنون در خصوص ادعا هایی مبنی بر شکل گیری سویه تازهی از کروناویروس موسوم به دلمیکرون اظهارنظری ننموده اند.

بعلاوه تا به امروز کارگروه ملی کووید-19 در هند و شورای تحقیقات پزشکی هند (ICMR) نیز از واژه دلمیکرون استفاده ننموده اند.

واژه دلمیکرون از کجا منشا گرفته است؟

تمام گزارش های اخیر که در آن ها از کلمه دلمیکرون استفاده شده بر اساس نقل قولی از دکتر شاشانک جوشی، یکی از اعضای کارگروه کووید19 در مهاراشترای هند بوده است.

بنابر گزارش ها، دکتر جوشی در اظهارات اخیر خود گفته است: دلمیکرون، شرایطی از ترکیب سویه های امیکرون و دلتای کروناویروس است که در اروپا و ایالات متحده باعث افزایش موارد ابتلا به کووید 19 شده است.

در حال حاضر، در حالی که بعضی گزارش ها در خصوص سویه ای تازه از کروناویروس با نام دلمیکرون صحبت می نمایند، اما این چیزی نیست که دکتر جوشی در خصوص آن صحبت نموده است. به نظر می رسد دکتر جوشی در واقع در خصوص شرایطی صحبت می نماید که اوج گیری هر دو سویه دلتا و امیکرون، باعث افزایش موارد ابتلا به کووید19 در یک منطقه خاص می گردد.

بنابراین، دلمیکرون سویه تازهی از کروناویروس نیست و اساساً به شرایطی گفته می گردد که هر دو سویه دلتا و امیکرون، 1) یا همزمان در یک بیمار مبتلا به کووید19 شناسایی شوند و 2) یا در یک منطقه به سرعت شیوع پیدا نمایند.

ترکیب دو سویه دلتا و امیکرون (دلمیکرون) علائم خاصی دارد؟

تا به امروز علائم متفاوتی ناشی از قرار گرفتن در شرایط دلمیکرون گزارش نشده است.

دلمیکرون علائمی مشابه با علائم ابتلا به سویه های امیکرون و دلتا را دارد که بعضی از آن ها به توضیح زیر است:

* دمای بالا بدن

* سرفه مداوم

* از دست دادن یا تغییر در حس بویایی یا چشایی

* سردرد

* آبریزش بینی

* گلو درد

داده های مطالعات تازه نشان داده است که هر دو سویه دلتا و امیکرون کروناویروس به سرعت منتقل می شوند با این حال محققان انگلیسی در دو مطالعه اخیر اعلام کردند افرادی که به سویه امیکرون کروناویروس مبتلا می شوند نسبت به افرادی که به سویه دلتای این ویروس مبتلا می شوند، کمتر محتمل است که درگیر نوع شدید این بیماری شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1906

به "دلمیکرون سویه تازه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلمیکرون سویه تازه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید