دندریمر ها به موفقیت کاشت ایمپلنت ها یاری می نمایند

به گزارش مینی ست، پوششی از جنس دندریمر روی ایمپلنت ها می تواند به اتصال بهتر آن ها به بافت استخوانی یاری کند همچنین استفاده از دارو در دندریمر ها موجب کاهش میزان عفونت در ایمپلنت ها خواهد شد.

دندریمر ها به موفقیت کاشت ایمپلنت ها یاری می نمایند

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، به تازگی پوشش پلیمری برای استفاده روی ایمپلنت های پروتز تیتانیومی ساخته شده که می تواند از ساییدگی توده استخوانی در دندان جلوگیری نموده و همچنین به جلوگیری از پس زدن ایمپلنت در بدن یاری کند.

براساس اطلاعات منتشر شده، ایمپلنت های تیتانیومی با نانوساختار های سه بعدی شاخه دار موسوم به دندریمر پوشش داده شده اند که به عنوان پلی میان تیتانیوم و استخوان عمل می نماید. این پوشش همچنین حاوی مواد است که تشکیل بافت جدید در سطح پروتز را تسهیل می نماید. به گفته محققان، این مولفه موجب تضمین کاشت پیروز پروتز در بدن می گردد که این کار با تسهیل اتصال اجزاء بدن به پروتز صورت می گیرد.

به گفته محققان، پوشش ایمپلنت فلزی با دندریمر موجب بهبود چسبندگی سلول ها به سطح تیتانیوم می گردد و زیست انطباقی ایمپلنت را بهبود می دهد.

از این فناوری می توان برای تجهیزاتی نظیر پروتز کامل فک، لگن، زانو و همچنین کاشت دندان استفاده کرد. به گفته محققان، این فناوری می تواند عمر ایمپلنت های قابل کاشت در بدن را که حدود ده سال عمر دارند، افزایش دهد. در این پروژه محققان دانشگاه مالاگا، مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس و موسسه فناوری جزایر قناری مشارکت دارند.

روشی که محققان در این پروژه به کار بردند موجب بروز ویژگی های منحصر به فردی در ایمپلنت ها می گردد که در نهایت، یک ساختار یکپارچه و زیست سازگار را به وجود می آورد که باعث سایش کمتر می گردد. همچنین امکان کنترل ترکیب شیمیایی داروی مورد استفاده در ایمپلنت فراهم می گردد که با این کار می توان مانع از عفونت و پس زدن ایمپلنت شد.

محققان بخش هایی از پروتئین هایی که بدن به صورت طبیعی برای تشویق اتصال ایمپلنت به استخوان فراوری می نماید، نظیر فیبرونکتین را در این دندریمر ها به کار گرفتند. این مولکول ها موجب ترغیب رشد سلول های استخوانی در اطراف ایمپلنت می گردد. وجود دندریمر که ساختار شاخه ای دارد در این فرآیند بسیار موثر است، شاخه ها می توانند به بافت استخوان قلاب شده و به همین دلیل، اتصال بین بافت و ایمپلنت تقویت می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1124

به "دندریمر ها به موفقیت کاشت ایمپلنت ها یاری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دندریمر ها به موفقیت کاشت ایمپلنت ها یاری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید