آثار سوء کووید 19 بر خدمات جاری سلامت به ویژه در خدمات افراد مبتلا به HIV

به گزارش مینی ست، تهران (پانا) -رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به آثار سوء کووید 19 بر خدمات جاری سلامت به ویژه در خدمات افراد HIV گفت یکی از تبعات مالی کووید19 بر روی HIV کاهش ذخایر تشخیصی و دارویی در کشور به خصوص کشورهای فقیر است.

آثار سوء کووید 19 بر خدمات جاری سلامت به ویژه در خدمات افراد مبتلا به HIV

به گزارش وبدا، دکتر محمدمهدی گویا در همایش مجازی به مناسبت روز دنیای ایدز، با بیان اینکه هنوز 1.5 درصد مبتلایان به این بیماری از ابتلای خود مطلع نیستند، اظهار کرد: حداقل 1.3 درصد مبتلایان بخصوص بچه ها و نوجوانان در طول پاندمی کووید 19 در مقاطعی پیشگیری و درمان خود را رها نموده اند.

وی با بیان اینکه در سال 2019 حدود 62 درصد مبتلایان جدید از میان جمعیت های کلیدی بوده اند، اضافه نمود: حتی قبل از پاندمی کووید19 هم پیشرفت ها در زمینه این بیماری دچار رکود شده بود و اهداف 90-90-90 (بخصوص 90 درصد اول) پیشرفت چندانی نداشته است و آن نیز دچار رکود شده است.

دکتر گویا همچنین به عوارض سلامتی، مالی و اجتماعی درازمدت کووید 19 در افراد مبتلا به عفونت HIV اشاره نمود و اضافه نمود: گروه های آسیب پذیر در معرض آسیب بیشتری قرار گرفته اند. آثار سوء مالی و اجتماعی کووید 19 بیشتر از همه، افراد آسیب پذیر و جمعیت های کلیدی را هدف قرار داده است و ضروری است آن ها را دریابیم.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت عنوان نمود: کووید19 بر روی خدمات جاری سلامت به خصوص افراد مبتلا به HIV (کاهش دسترسی به خدمات، از هم گسیخته شدن خدمات مراقبت و درمان) آثار سوء داشته است. با توجه به تداوم موج های جدید کووید19، اگر HIV و TB (سل) در طی پاندمی به درستی مدیریت نگردد، مرگ های ناشی از این دو بیماری دو برابر می گردد.

دکتر گویا گفت: در بسیاری از مناطق دنیا خدمات اساسی پیشگیری از HIV مثل PMTCT و کاهش آسیب به شدت کاهش یافته است. تعداد بچه ها مبتلا افزایش یافته است و انجام تست با محدودیت جدی روبرو شده است. خدماتMental health در برخی مناطق دنیا متوقف شده است. در مجموع سقوط کیفیت خدمات یک واقعیت است که باید آن را جدی گرفت.

وی تاکید نمود: همه گیری کووید19 فعلا ادامه داشته و آثار سوء مالی و اجتماعی آن افزایش می یابد. ما احتیاج داریم برای محافظت مالی و اجتماعی از جمعیت های کلیدی در طی این پاندمی ابتکارات جدیدی در پیش بگیریم.

دکتر گویا ادامه داد: یکی از تبعات مالی کووید19 بر روی HIV کاهش ذخایر تشخیصی و دارویی در کشور به خصوص کشورهای فقیر است و این پیامد آثار مخرب فراوانی در پی خواهد داشت. مطالعات مدلسازی نشان داده که شش ماه کمبود ذخایر دارویی HIV میزان مرگ و میر ناشی از عفونت را در برخی کشورها به دو برابر می رساند.

وی ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته علیرغم پیامدهای بسیار سنگین کووید19 بر روی بسیاری از برنامه های سلامت، اجازه ندهد هیچگونه وقفه ای در برنامه ها به خصوص برنامه بسیار مهمی مثل TB-HIV، مالاریا و سایر بیماری ها رخ دهد.

وی با تاکید بر لزوم جهش در پاسخ دهی به موارد بیماری، گفت: اجازه نخواهیم داد هیچ گونه وقفه ای در برنامه پاسخ ما به HIV رخ دهد. سرمایه گذاری خود را برای پاسخ به HIV افزایش خواهیم داد. همچنین ابتکارات جدید پیشگیری، تشخیص و درمان را مورد استفاده قرار خواهیم داد. برای خدمات درمانیMulti months dispensing حق انتخاب را به PLHIV خواهیم داد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت بیان نمود: همچنین بچه ها، زنان، نوجوانان، خانم های باردار و جمعیت های کلیدی اولین اولویت های ما هستند. ابتکارات جدید را در آموزش و اطلاع رسانی و پیشگیری و درمان به کار خواهیم گرفت و همکاری های خود را با سایر سازماهای دولتی، غیردولتی و NGOها و جامعه مدنی گسترش خواهیم داد. هر روز بیشتر از دیروز بر روی پیشگیری سرمایه گذاری می کنیم؛ چراکه عضو ائتلاف پیشگیری دنیای هستیم و کوشش می کنیم برای دیگران الگو باشیم. در این جهت از داروهای جدید پیشگیری استفاده می کنیم، داروهای طولانی اثری که آنالیز ها نشان داده اند تا 9 برابر در کاهش ابتلا به خصوص در زنان موثر بوده اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1307

به "آثار سوء کووید 19 بر خدمات جاری سلامت به ویژه در خدمات افراد مبتلا به HIV" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار سوء کووید 19 بر خدمات جاری سلامت به ویژه در خدمات افراد مبتلا به HIV"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید