صادرات دستگاه ایرانی شبیه ساز آموزشی عمل جراحی چشم به چین

به گزارش مینی ست، شرکت دانش بنیان آتیه پردازان شریف پیروز به صادرات شبیه ساز های پزشکی با نام تجاری سیمدیکس SiMedix® به کشور چین شد.

صادرات دستگاه ایرانی شبیه ساز آموزشی عمل جراحی چشم به چین

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، شرکت دانش بنیان آتیه پردازان شریف پیروز به صادرات شبیه ساز های پزشکی با نام تجاری سیمدیکس SiMedix® به کشور چین شد.

بهبود کیفیت در آموزش عالی، از رویکرد هایی است که در دهه اخیر در بسیاری از نظام های آموزش عالی، مورد توجه قرارگرفته است. از سویی، آموزش پزشکی برای آنکه بتواند جوابگوی تغییر و تحولات سریع پزشکی باشد، ناگزیر از تغییر است و باید از روش های نوین آموزشی بهره گیرد که یکی از ا ین روش ها، آموزش مبتنی بر شبیه سازی است. در مراقبت بهداشتی، تأکید بر ارائه مراقبت صحیح و ایمن بوده است و شبیه سازی و شبیه ساز ها با کمترین تهدید محیطی، اجازه تمرین را به فراگیران، برای حصول این هدف فراهم می کنند. بنابراین، آموزش و ارزیابی بر پایه شبیه سازی، نقش مهمی در تأمین ایمنی بیمار ایفا می کند. ضمن اینکه در این روش، فراگیران برای عملکردی مطمئن و موثر در آینده آماده می شوند.

شبیه سازی پزشکی، یک رویکرد نوین برای آموزش حرفه ای در حوزه سلامت است که به متخصصان یاری می کند تا شرایط واقعی را به وسیله مدل های فیزیکی یا واقعیت مجازی (VR) در شرایطی کاملا کنترل شده، تجربه کنند و بر مهارت خود بیفزایند. امروزه در صنعت سلامت، شبیه سازی، پلی میان کلاس های درس و اتاق های عمل، تلقی می گردد.

تا کنون شبیه ساز های آموزشی پزشکی زیادی در جهان توسعه یافته است. از پیچیده ترین این شبیه سازها، شبیه ساز های مورد استفاده در حوزه چشم پزشکی است. اغلب عمل های جراحی موجود در چشم پزشکی؛ همچون عمل فیکو برای آب مروارید (کاتاراکت) چشم، از نوع عمل های جراحی در مقیاس میکرو هستند. این عمل های جراحی، در عین ساده بودن، احتیاج به مهارت بالایی دارند. چراکه احتیاج است تا هماهنگی میان دست و چشم جراح جهت کار با ابزار و میکروسکوپ مربوطه بسیار بالا باشد و جراحی با بیشترین دقت ممکن انجام گردد. اشتباه کوچکی در این عمل جراحی، ممکن است به نابینا شدن بیمار یا عوارضی جبران ناپذیر منجر گردد.

شرکت دانش بنیان آتیه پردازان شریف، یکی از شرکت های ایرانی فعال در حوزه شبیه ساز های پزشکی مبتنی بر واقعیت مجازی است که محصولات خود را با نام تجاری SiMedix (سیمِدیکس) عرضه می کند. این شرکت توانسته است محصول شبیه ساز آموزشی عمل جراحی چشم را با نام تجاری OpSim با دو ماژول عمل جراحی آب مروارید چشم و عمل جراحی جراحی ویتره - رتین روانه بازار کشور نماید و باعث گردد تا جمهوری اسلامی ایران، در بین دو کشور دارنده این فن آوری قرار گیرد (در کنار کشور آلمان). شایان ذکر است که قیمت این دستگاه شبیه ساز ایرانی، تقریبا نصف قیمت نمونه مشابه آلمانی خود است.

OpSim از ایده ساخت تا صادرات

ایده ساخت محصول OpSim در سال 1392 مطرح شد و در همان ابتدای امر، مورد تحسین رئیس وقت دانشگاه صنعتی شریف (رضا روستا آزاد) نهاده شد.

شرکت آتیه پردازان شریف با یک سرمایه گذاری مناسب و به کارگیری حدود 30 تا 50 نفر از مهندسان و متخصصان جوان و با تجریه (در حوزه مکانیک، برق، مهندسی صنایع، مهندسی پزشکی و …) دانشگاه صنعتی شریف و استفاده از مشاورین چشم پزشک قهار به خصوص در داشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در همان سال 1392شروع به ساخت محصول OpSim نمود و با توجه به سطح بالا بودن فن آوری این محصول، بازه زمانی 3 ساله را برای ساخت این محصول، هدف گذاری نمود.

در سال 1395، نسخه اولیه محصول OpSim در چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران (2016) معرفی گردید و با توجه به دانش بنیان بودن آن، محصول OpSim توسط جناب آقای دکتر سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری) رونمایی شد.

نسخه دوم محصول OpSim نیز در پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران (2017 - 1396)، 27اُمین کنگره چشم پزشکی ایران و چندین نمایشگاه متنوع دیگر، در معرض دید افراد و متخصصان فعال در حوزه آموزش در صنعت سلامت نهاده شد و بسیار مورد توجه واقع شد.

تقریبا تمامی اساتید و روسای مراکز آموزش چشم پزشکی موجود در کشور از تجهیز OpSim بازدید کرده و کارایی و موارد فنی آن را تائید کرده اند. دانشگاه های علوم پزشکی شهید پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اولین خریداران این محصول بودند و در هنگام انتشار این خبر، دانشگاه عای علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تبریز و چند دانشگاه دیگر از این دستگاه در آموزش های خود استفاده می کنند.

در اوخر سال 1397 و همزمان با رونمایی از نسخه سوم دستگاه، باتوجه آنالیز های تیم تحقیق و توسعه شرکت آتیه پردازان شریف، این شرکت تصمیم گرفت تا با توجه به به جذابیت بازار بین المللی محصول OpSim، در کنار فروش در بازار داخلی، صادرات محصول OpSim را برای سال 1397 در دستور کار خود قرار دهد. بدین منظور، یک کارگروه برای صادرات این محصول و اخذ استاندارد های بین المللی لازم جهت این موضوع ایجاد شد.

کشور های چین، هند، روسیه، سنگاپور و ترکیه از اولین بازار های هدف بین المللی برای صادرات نهاده شدند. حضور در نمایشگاه های بین المللی و مذاکرات مستقیم با طرف های خارجی با قدرت در پیش گرفته شد. نمایشگاه های Medical Fair Asia 2018 سنگاپور، CIMIF 2018 چین، APAO 2019 تایلند از جمله نمایشگاه های مهم و تخصصی بودند که دستگاه OpSim در آن ها رو نمایی شد.

در نهایت، در ابتدای سال جدید میلادی (2021)، اولین دستگاه شبیه ساز عمل جراحی چشم ایرانی به کشور چین صادر شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1389

به "صادرات دستگاه ایرانی شبیه ساز آموزشی عمل جراحی چشم به چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات دستگاه ایرانی شبیه ساز آموزشی عمل جراحی چشم به چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید