آنچه درباره کارآفرینان مشهور جهان نمی دانید

به گزارش مینی ست، خبرنگاران: راستا موفقیت همیشه طولانی و سخت است. در نتیجه صبر و کوشش بسیاری می طلبد. لیستی که در ادامه می خوانید، حقایقی در خصوص چند تن از کارآفرینان بزرگ و مشهور جهان است. امیدوارم بتوانید از هر کدام آن ها الهام بگیرید و در راستا کاری خود پیشرفت کنید.

آنچه درباره کارآفرینان مشهور جهان نمی دانید

Bill Gates

همه ما بیل گیتس، موسس شرکت مایکروسافت را می شناسیم. او یکی از ثروتمندترین کارآفرینان مشهور جهان است و با ثروت حدود 79 میلیارد دلار، عنوان ثروتمندترین مرد کره زمین را یدک می کشد. اما چقدر درباره او می دانیم؟

یکی از داستان های کمتر شنیده شده از بیل گیتس این است که او اولین بار با بازی ساده پنجه تیک تک (tic-tac-toe) به کامپیوتر علاقمند شد و وقتی دبیرستانی بود؛ اولین برنامه کامپیوتری خود را ساخت.

همه ما باید از یک جایی آغاز کنیم. مگر نه؟

بیل گیتس برای تاسیس شرکت مایکروسافت از دانشگاه هاروارد انصراف داد. هرچند بسیاری از اطرافیانش اصرار کردند در دانشگاه بماند و درسش را تمام کند. او بعد ها گفت: من تاثیر بدی بر دیگران می گذارم.

اوایل دهه هشتاد میلادی شرکت آی بی ام (IBM) و مایکروسافت، هردو، به شدت احتیاجمند یک سیستم پردازش کامپیوتر (OS) بودند. بیل گیتس با مبلغ ناچیزِ 10000دلار شرکت مایکروسافت را مجهز به سیستم پردازش کرد و برای هر شرکت دیگری که از آن سیستم استفاده کند، مبلغ 15000دلار در نظر گرفت. آی بی ام برای همان نرم افزار حدود 430000دلار هزینه کرد. در حالی که مایکروسافت توانست نرم افزار جدید خود را به سایر کارخانه های کامپیوترسازی بفروشد. این یعنی سود!

بیل گیتس به جوان ترین میلیاردر تاریخ تبدیل شد. البته این هرگز باعث نشد به خود مغرور گردد و خود واقعی اش را فراموش کند.

Oprah Winfrey

اپرا را به عنوان مجری برنامه تلویزیونی و یکی از ثروتمند ترین زنان کره زمین می شناسیم. اما اکثر ما نمی دانیم که او در فقر بزرگ شده و دوران کودکی و نوجوانی سختی را گذرانده است.

خانواده اپرا آنقدر فقیر بودند که او اغلب مجبور بود به جای لباس، گونی سیب زمینی بپوشد. اولین بار در سن 6 سالگی کفش خرید و در 13 سالگی خانه را ترک کرد.

اسم واقعی او Orpah است که پدر و مادرش آن را از روی شخصیتی در کتاب مقدس انتخاب کردند. جالب است بدانید که ارپای کتاب مقدس هم زندگی سختی داشته. اکثر مردم اسم او را به اشتباه، Oprah تلفظ می نمایند که به همین نام شهرت یافته است.

به هر حال مسائل زندگی، او را از کوشش برای رسیدن به پیروزیت بازنداشت. او به مدرسه رفت و مهارت های تبادل نظر و مصاحبه را فرا گرفت. توانست لقب دانش آموز نمونه را کسب کند و در 17 سالگی برنده عنوان بانوی زیبای سیاهپوست در ایالت تنسی شد. این عناوین به او یاری کرد در دانشگاه بورسیه گردد و بتواند به شبکه اخبار محلی راه پیدا کند. البته اولین شغلش در تلویزیون خوب پیش نرفت و اخراج شد. به او گفتند: به درد تلویزیون نمی خورد!

نکته ماجرا همین است که همواره به حرف دلتان گوش دهید و به نظرات منفی دیگران توجه نکنید. اپرا این جمله را زیاد می گوید. آن اتفاق باعث نشد او دست از کوشش کردن بردارد. به شیکاگو رفت و مجری یک میزگرد کوچک تلویزیونی شد. همان برنامه کوچک به مرور بزرگ و بزرگ تر شد تا جایی که توجه مردم را در سطح بین المللی جلب کرد و تا دهه ها ادامه یافت.

Mark Zuckerberg

بیشتر مردم ماجرای مارک زاکربرگ و اختراع معروفش، فیس بوک را می دانند. هم چنین اکثریت می دانند وقتی مشغول تحصیل در دانشگاه بود؛ نوعی پرتال ارتباطی میان دانشجویان ساخت که به یاری آن همدیگر را بشناسند و با هم معاشرت نمایند.

مارک بعد ها که برنامه اش وسیع و همه گیر شد، از دانشگاه انصراف داد. آن موقع دانشگاه هاروارد از دستاورد هایش تقدیری نکرد. حتی روزنامه ها هم نسخه اول برنامه او را کاملاً نامناسب خواندند.

امروزه مارک زاکربرگ را به عنوان جوان ترین میلیاردر جهان در سن 23 سالگی می شناسیم. او حتی در سال 2008 جایزه ای تحت این عنوان برنده شد.

زاکربرگ تا به الآن، اینستاگرام را نیز خریده است تا زیرِ مجموعه فیس بوک به فعالیت های خود ادامه دهد و این فقط یکی از صد ها معامله پیروز اوست.

در سال 2017 برنامه های مارک 3 صندلی از 5 برنامه پردانلود گوشی های آیفون را به خود اختصاص دادند. البته در تمام این سال ها سلطه و اقتدار فیس بوک بدون لغزش نبوده است. وقتی گوشی های هوشمند به بازار آمدند، فیس بوک فقط 50 میلیون کاربر داشت. برنامه های که توسط فیس بوک برای تسلط بر جهان ساخته می شدند، خطردار بودند، ولی خطری که مارک کرد جواب داد.

Walt Disney

والت دیزنی را به عنوان تهیه نماینده، کارتون ساز، صداپیشه و یکی از پیروز ترین کارآفرینان آمریکا می شناسند. راحت بگویم والت دیزنی همان نامی است که هر کودک 6 ساله ای می داند.

والت همواره به تصویرسازی کارتونی علاقه داشت و همین باعث شد در تصویرسازی تجاری به عنوان اولین شغل خود مشغول گردد. او تاکنون به پاس آثارش پیروز شده است جوایز زیادی از جمله چندین گلدن گلابز و اسکار و جایزه امی کسب کند.

احتمالاً گمان می کنید اولین پیروزیت بزرگ او با کارتون میکی موس بوده است. اما قضیه از این قرار است که استودیوی دیزنی با شراکت استودیوی یونیورسال، شخصیتی به نام اسوالد، خرگوش خوش شان خلق می نمایند. ابتدا دیزنی تقاضا می نماید سهمش از فروش هر فیلم افزایش پیدا کند، اما یونیورسال نظر دیگری دارد.

او برای شریک خود سهم 20درصدی پیشنهاد می نماید و ادعا می نماید مالک و خالق اصلی اسوالد است. سپس تعداد زیادی از اعضای تیم دیزنی را می خرد تا شخصیت های فیلم را کامل کند. در واقع میکی موس زمانی خلق می گردد که والت تصمیم می گیرد به این شرایط پاسخ دهد و از نو آغاز کند.

والت در آن موقع بسیار کم رو و خجالتی بود و اعتراف نموده است ترجیح می داد والت باشد تا والتر .

طبق گفته او، والت اهل گشت وگذار و مشهور بود و زیاد سیگار می کشید. از طرف دیگر والتر درون گرا بود و نمی توانست با مردم خوب ارتباط برقرار کند.

Cher Wang

چر وانگ با ثروت هنگفت بالای 6/1 میلیارد دلار، یکی از کسانی است که در لیست کارآفرینان مشهور جهان پادشاهی می نماید. او ثروتش را از راه تکنولوژی و گوشی های هوشمند به دست آورده و موسس یکی از بزرگترین شرکت های ساخت گوشی همراه یعنی اچ تی سی (HTC) است.

اولین بار وقتی داشت جای یک کامپیوتر رومیزی را تغییر می داد؛ به این فکر کرد که اگر کامپیوتر ها سبک تر بودند، چه می شد. این فکر در نهایت، باعث ابداع اچ تی سی و ساخت 1000 نسخه اولیه از هر محصول شد. در واقع اچ تی سی اولین شرکتی بود که از سیستم عامل اندروید استفاده کرد و بر بازار چیره شد.

نکته جالب در خصوص وانگ این است که وقتی پدرش از جهان رفت، دومین مرد ثروتمند تایوان بود؛ بنابراین وانگ حتی قبل از راه اندازی شرکت خود با پول و ثروت آشنا بود. پدرش موسس یک شرکت بزرگ پلاستیک سازی بود و چر به عنوان یکی از سردمداران تکنولوژی موبایل های هوشمند شناخته شده است. این طور که پیدا است، خانواده وانگ ژن کارآفرینی خوبی دارند!

شما هم می توانید

در قدم اول دنبال تقاضا هایی بگردید که در جامعه به خوبی برآورده نشدند. سپس در خصوص راه های خلاقانه حل آن مشکل یا تقاضا ایده پردازی کنید. همه جوانب را بسنجید و بهترین ایده را انتخاب کنید. در مرحله بعد سعی کنید نظر سرمایه گذاران و شرکای توانمند را جلب کنید و با یاری آن ها منابع اقتصادی و نیروی انسانی مورد احتیاج را تهیه کنید.

بعد از تامین منابع لازم، نوبت به مرحله اجرا می رسد. این مرحله احتیاجمند کار و کوشش مضاعف است. یادتان نرود کارآفرینان ممتاز، متمرکز و سخت کوش اند. خطرپذیرند و هوشمندانه تصمیم می گیرند. خلاقیت بالایی دارند و مردم جامعه خود را می شناسند. بار ها شکست می خورند، اما ناامید و تسلیم نمی شوند.

منبع: cubicleninjas

منبع: برترین ها
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 363

به "آنچه درباره کارآفرینان مشهور جهان نمی دانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه درباره کارآفرینان مشهور جهان نمی دانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید