افزایش سزارین با گسترش آپارتمان نشینی؛ مصرف دخانیات و الکل سلامت بانوان را تهدید می نماید

به گزارش مینی ست، در نشست خبری هفته سلامت، راهکارهای جلوگیری از بروز بیماری های زنان و اهمیت سلامتی بانوان در استحکام زندگی خانوادگی توضیح داده شد.

افزایش سزارین با گسترش آپارتمان نشینی؛ مصرف دخانیات و الکل سلامت بانوان را تهدید می نماید

جهت دریافت خدمات مهندسی ساختمانی با گروه ساختمانی ابان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای ساخت، بازسازی، معماری، محوطه سازی و خرید مصالح ساختمانی را از ما بخواهید.

به گزارش مینی ست از اصفهان، رئیس انجمن متخصصان زنان و زایمان اصفهان ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اهمیت ورزش در سلامت خانواده ها، گفت: ورزش در سلامت خانواده به ویژه بانوان بسیار قابل اهمیت است و از بروز بیماری های زیادی می توان جلوگیری کرد.

سید مهدی احمدی اضافه نمود: ورزش باید به عنوان شاخص سلامت فرد در نظر گرفته شود تا بیماری هایی را درمان کند.

وی با بیان اینکه بیماری هایی را می توان با ورزش درمان کرد، گفت: تخمدان پلی کیستیک از جمله بیماری هایی است که ورزش در بهبود آن نقش به سزایی دارد.

رئیس انجمن متخصصان زنان و زایمان اصفهان توضیح داد: شیوع بیماری پلی کیستیک تخمدان در کشورهای اروپایی 5 تا 10 درصد است ولی در ایران این میزان 20 درصد دیده می شود که بانوان کشور را درگیر نموده است.

وی ادامه داد: این بیماری دارای علائم مختلفی از جمله چاقی، افزایش موی زائد بدن، اختلالات قاعدگی و نازایی است، درمان اولیه این بیماران کاهش وزن با ورود ورزش به زندگی است.

احمدی با اشاره به انواع ورزش در کاهش وزن و سلامت بانوان، گفت: ورزش های مختلفی از جمله پیلاتس، ایروبیک و حتی پیاده روی و دویدن سطح هورمون های مردانه را در زنان کاهش می دهد و نقش بسیار مهمی در درمان بیماری دارد.

وی اضافه نمود: یکی دیگر از بیماران شایع بانوان آندومتریوز است، در این بیماری مخاط رحم در خارج از رحم رشد می نماید و باعث بروز کیست، درد، چسبندگی، نازایی، اختلالات قاعدگی و بیماری های مثانه می شود.

رئیس انجمن متخصصان زنان و زایمان اصفهان اعلام نمود: میزان زایمان های سزارین در ایران بالا رفته که می توان زندگی آپارتمان نشینی و تغییرات اسکلتی لگن بانوان را از جمله علت های آن عنوان نمود که شخص قادر به زایمان طبیعی نباشد.

وی با بیان اینکه خانم های باردار هم باید ورزش های مناسب را انجام دهند، گفت: این دسته از خانم ها با انجام ورزش می توانند فرایند زایمان خود را تسهیل نموده و از مسائل کمر درد و پا درد جلوگیری نمایند.

احمدی ادامه داد: خانم ها بعد از زایمان هم نباید ورزش را کنار بگذارند بلکه با انجام ورزش های خاص عضلات لگن سفت شده و زودتر به حالت عادی برمی شود.

وی از اهمیت نقش ورزش در سندرم های پیش از قاعدگی صحبت کرد و گفت: دو هفته پیش از شروع قاعدگی افزایش وزن، افسردگی و دردهای شکمی باعث آزار خانم ها می شود که انجام ورزش های مناسب می تواند از بروز این مسائل جلوگیری کند.

رئیس انجمن متخصصان زنان و زایمان اصفهان اعلام نمود: ورزش در دوران قبل و بعد یائسگی در سلامت بانوان نیز حائز اهمیت است و مسائلی چون پوکی استخوان، شکستگی های استخوان و عوارض آن را کاهش می دهد.

هر شخصی هر ورزشی را نباید انجام بدهد

مریم طباطبائیان از جراحان اصفهان نیز در ادامه نشست با اشاره به تعریف واژه سلامت، گفت: سلامت مجموعه ای از تعادل ها در روح و جسم یک شخص را شامل می شود که باید همه چیز در صندلی خودش قرار گیرد.

این جراح پستان اضافه نمود: بانوان امروزی در عین حال که وظایف سنتی خودشان را در خانواده حفظ نموده اند در جامعه هم نقش پر رنگی دارند و باید سلامت آنان مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه سلامت دارای ارکانی است، گفت: وقتی از سلامت حرف می زنیم همه ابعاد آن از جمله سلامت جسم، روح و معنایی هویت یک زن باید در نظر گرفته شود.

این جراح ادامه داد: زن ستون خانه و مرد سقف خانه است، اگر زن به عنوان ستون خانه از سلامت جسم و روان بهره مند نباشد، سقف خانه نمی تواند برپا باشد، در نتیجه بانوان باید به سلامتی خودشان توجه نمایند تا بتوانند زندگی همسر و فرزندانشان را حفظ نمایند.

وی توضیح داد: زمانی که زن از نظر جسم و روح در شرایط سالم و مطلوبی قرار نداشته باشد، کل خانواده تحت تاثیر قرار می گیرد و شادی در آن خانه جایی ندارد.

طباطبائیان با اشاره به نقش فعالیت های فیزیکی مناسب در پیشگیری از بعضی بیماری ها، گفت: ورزش و فعالیت های مناسب فیزیکی تاثیر به سزایی در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت، فشار خون، چربی، بیماری های قلبی و عروقی دارد.

وی اضافه نمود: تغذیه سالم و مفید در کنار انجام فعالیت های ورزشی در سلامت بدن موثر است و با فعال شدن سلول های دفاعی، سلول های سرطانی از بدن خارج می شوند و همچنین از بروز سکته های قلبی جلوگیری می نماید.

این جراح اعلام نمود: نوع ورزش بسیار مساله مهمی است و هر شخصی توان و امکان انجام هر ورزشی را ندارد و با توجه به شرایط جسمانی و شرایط بدنی شخص باید نوع ورزش را انتخاب کند.

وی با بیان اینکه امروزه دخانیات و الکل، سلامت بانوان کشور را نیز تهدید می نماید، گفت: متاسفانه سلامت بانوان با ورود به موضوع دخانیات و الکل به خطر افتاده و باید در این زمینه فرهنگ سازی شود.

طباطبائیان ادامه داد: چاقی از دیگر فاکتورهایی است که سلامت بانوان را مورد تهدید قرار داده و زنان چاق به درمان دیرتر جواب می دهند و فرایند درمان آنان بسیار سخت است.

وی بیان نمود: نقش رسانه ها در افزایش سطح سلامت بانوان بسیار مهم است، چرا که آنان می توانند افراد را آگاه نمایند تا فریب تبلیغات نادرست بعضی مجلات و سایت ها را نخورند و سلامت خود را به خطر نیندازند.

این جراح زنان با اشاره به اینکه ارائه آمار از میزان بیماری ها یا مکان شیوع یک بیماری در یک منطقه کمکی به حل مساله نمی نماید، گفت: اصحاب رسانه باید مردم را از بیماری ها آگاه نمایند ولی اطلاع رسانی نباید منجر به ترس مردم از بیماری بشود.

وی اضافه نمود: ارائه آمار نه تنها تاثیرگذار نیست بلکه خروجی به جز ناراحتی و ایجاد استرس برای مردم نخواهد داشت.

چاقی از جمله ریزفاکتورهای بیماری های زنان است

نایب رئیس انجمن متخصصان زنان و زایمان اصفهان در ادامه جلسه با بیان اینکه نقش ورزش در زندگی مردم به ویژه بانوان ایرانی کمرنگ است، گفت: ورزش در کشورهای دیگر به عنوان بخشی از زندگی اشخاص به شمار می رود در حالیکه در ایران بسیاری از زنان تا به حال ورزش ننموده اند.

فرشته دانشمند اعلام نمود: دهم الی شانزدهم آبانماه امسال هفته سلامت نامگذاری شده و شعار این هفته هم ورزش شادابی سلامت است.

وی اضافه نمود: اولین روز این هفته آدینه دهم آبان با عنوان فعالیت جسمانی در اوقات فراغت خانواده، شنبه 11 آبان فعالیت جسمانی در محیط کار و تحصیل، یکشنبه 12 آبان فعالیت جسمانی و پیشگیری از بیماری ها، دوشنبه 13 آبان شهر دوستدار فعالیت جسمانی، سه شنبه 14 آبان ایمنی و استانداردهای ورزش، چهارشنبه 15 آبان ورزش همگانی و نشاط اجتماعی و پنجشنبه 16 آبان سیاستگذاری در ورزش زنان نام گذاری شده است.

نایب رئیس انجمن متخصصان زنان و زایمان اصفهان توضیح داد: چاقی و بافت چربی یکی از ریزفاکتورهای بیماری های زنان است که عوارض بسیاری را برجای می گذارد که ورزش و فعالیت های فیزیکی در کاهش این عوارض نقش به سزایی دارد.

ش

منبع: تسنیم
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 864

به "افزایش سزارین با گسترش آپارتمان نشینی؛ مصرف دخانیات و الکل سلامت بانوان را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سزارین با گسترش آپارتمان نشینی؛ مصرف دخانیات و الکل سلامت بانوان را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید