انفجار دو دکل انتقال برق ایران به عراق

به گزارش مینی ست، منابع خبری از انفجار دو دکل انتقال برق مرصاد به دیالی در منطقه المقالع نزدیک دریاچه حمرین خبر می دهند.

انفجار دو دکل انتقال برق ایران به عراق

به گزارش ایرنا، در خصوص این حمله نو جزئیات بیشتری منتشر نشده است.

احمد موسی سخنگوی وزارت برق عراق چند روز پیش با اشاره به اینکه خطوط انتقال برق از ایران به ویژه در استان دیالی هدف حملات خرابکارانه مکرر قرار می گیرد خبر داد که روز یکشنبه هم (هفته گذشته) خط انتقال برق ایران در میرساد-دیالی مورد حمله خرابکاران قرار گرفت و از شبکه خارج شد.

براساس اعلام وزارت برق عراق حملات تروریستی به دکل های برق عراق تا به امروز بیش از 70 دکل را تخریب و تنها در 10 روز با تخریب 15 دکل بالغ بر 400 میلیون دینار عراقی (نزدیک به 300 هزار دلار) خسارت مادی بر جای گذاشته است.

هفته گذشته، شبکه الاعلام المقاوم منعکس کننده اخبار گروه های مقاومت در عراق به نقل از بیانیه کتائب حزب الله شرح داد: با مستندات قطعی مطمئن شدیم که دستگاه اطلاعاتی-امنیتی سعودی در پشت پرده تخریب دکل های برق عراق قرار گرفته است.

این بیانیه کتائب حزب الله عراق پس از دو تحول منتشر شده است؛ اول ورود نیرو های رزمی در کنار یگان های فنی و مهندسی الحشد الشعبی به حفاظت و تعمیر دکل ها با کمک کادر وزارت برق عراق برای جبران خلاء ناشی از حمله های مکرر منتسب به گروه تروریستی داعش علیه دکل های برق و دوم؛ انتشار اخباری مبنی بر اینکه هویت برخی عاملان خرابکاری در جریان دفع حملات به دکل ها به وسیله نیرو های امنیتی عراق و الحشد الشعبی فاش شده است.

بعید نیست که بخشی از استناد های کتائب به همین هویت های فاش شده و انتساب این افراد به عربستان سعودی بازشود.

بیانیه کتائب حزب الله عراق افزود: هدف سعودی ها از این اقدامات خرابکارانه ایجاد هرج و مرج و چرخش داعشی ها (بیدار کردن هسته های خفته داعش) در عراق است.

کتائب ادامه داد که عربستان خود را در نقش منجی عراق وارد خط بحران می کند تا چهره اش را سفید و بی گناه جلوه دهد.

این بیانیه کتائب زمانی قابل تامل می شود که بدانیم حملات به دکل های برق تا حدی پر از ابهام بود که حتی داعش درباره آن اعلام مسئولیت نمی کرد، اما شبکه هایی مانند العربیه پیش از همه رسانه ها چنین تیتر هایی را انتخاب می کردند: داعش مسئولیت حمله به دکل های برق را پذیرفت و داعشی ها سه دکل را در دیالی منهدم کردند.

نکته قابل تامل دیگر این است که عمده دکل ها در نزدیک مرز های ایران و در خطوط راهبردی انتقال از ایران به عراق تخریب می شد، جایی که ناظران می گویند، داعش در آن ها کمترین فعالیت را دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1695

به "انفجار دو دکل انتقال برق ایران به عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انفجار دو دکل انتقال برق ایران به عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید