اگر از شکست دیگران راضی می شوید، بخوانید

به گزارش مینی ست، تهران (پانا) - راه های زیادی برای بهبود شرایط اجتماعی شما وجود دارد. شما می توانید به پیروزیت های مهمی دست یابید، در کارتان پیروز شوید، بهترین امکانات را در اختیار بگیرید و در کل تلاش کنید با بالا بردن موقعیت اجتماعی ، احساس خوبی داشته باشید.

اگر از شکست دیگران راضی می شوید، بخوانید

به گزارش عصر ایران، گاهی رفتارهای انسان به عنوان یک موجود اجتماعی بسیار عجیب است. برای نمونه تجربه لذت بردن از بدبختی دیگران، یک احساس بسیار رایج در بین افراد است. بسکمک از ما بدون دلیل خاصی از شکست خوردن و ناکامی دیگران خرسند می شویم.

خرسند شدن از شکست و عدم پیروزیت افراد دیگر که لزوما هیچ دشمنی در حق ما نکرده اند ممکن است غیر اخلاقی و حتی انتقام جویانه به نظر برسد. احتمالا بیشتر ما تجربه احساس رضایت در هنگام مشاهده شکست دیگران را داشته ایم و البته معمولا در اعماق فکر خود از بابت این موضوع احساس گناه می کنیم. در اینجا باید خبر خوبی به شما بدهیم زیرا روان شناسان اعتقاد دارند نباید در این رابطه خیلی به خودتان سخت بگیرید.

این رفتار انسان که از نظر علم روان شناسی با اصطلاح Schadenfreude شناخته می شود، نتیجه چندین فرآیند عمیق است که مغز انسان میلیون ها سال را صرف تکامل آن کرده است.

اول از همه باید بپذیریم که انسان ها حیواناتی اجتماعی هستند. برخی از دانشمندان حتی به ما برچسب فراتر از اجتماعی می زنند. ما دائماً از افراد دیگر و روابط مان با آنها اطلاع داشته و از موقعیت اجتماعی خود آگاه هستیم. این آگاهی از موقعیت را می توان کلید احساس خرسندی از دیدن شکست دیگران دانست، زیرا ما انسان ها به طور غریزی از سلسله مراتب کلی، نظم اجتماع و جایگاه خود ناراضی بوده و در ضمیر ناخودآگاهمان می خواهیم مورد پسند، احترام و توجه قرار بگیریم. این بخش بزرگی از نحوه درک ما از جایگاه خود در جهان است و بر بسکمک از رفتارها و انگیزه های ما تأکید می کند.

راه های زیادی برای بهبود شرایط اجتماعی شما وجود دارد. شما می توانید به پیروزیت های مهمی دست یابید، در کارتان پیروز شوید، بهترین امکانات را در اختیار بگیرید و در کل تلاش کنید با بالا بردن موقعیت اجتماعی ، احساس خوبی داشته باشید.

طبیعتا هر یک از موارد بالا سبب می شود در مغز ما لذت ناشی از پاداش ایجاد شود و در این میان عکس موضوع فوق نیز صادق است. مطالعات نشان داده اند که داشتن موقعیت اجتماعی پایین بسیار استرس زا بوده و برای سلامتی انسان مضر است. اما از آنجایی که همه چیز فکری و نسبی است، یکی از راه های بهبود شرایط اجتماعی شما این است که شخص دیگری دچار شکست شده و شرایط خود را پایین بیاورد.به گزارش سیناپرس، بنابراین، وقتی می بینیم که شخصی دچار ناکامی شده و در نتیجه موقعیت اجتماعی خود را از دست بدهد، می توانیم بدون هیچ هزینه ای برای خودمان، احساس رضایت داشته باشیم.

به خاطر داشته باشید این احساس غیر طبیعی نبوده و در حدی که روی رفتار و زندگی عادی شما تاثیر نگذارد، قابل پذیرش است. در پایان ذکر این نکته ضروری است که اگر این احساس سبب شد شما اقدام به دسیسه چینی و انجام فعالیت های جدی برای شکست خوردن دیگران کنید، بهتر است به یک مشاور مراجعه کرده و از کمک های روان شناسی بهره ببرید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 بهمن 1400 بروزرسانی: 24 بهمن 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1915

به "اگر از شکست دیگران راضی می شوید، بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر از شکست دیگران راضی می شوید، بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید