به هم ریختگی مغز چگونه بر حافظه کوتاه مدت بزرگسالان تأثیر می گذارد؟

به گزارش مینی ست، با افزایش سن، تجربه چالش های حافظه غیر معمول نیست. ممکن است فکر کنید این مسئله به علت کاهش عملکرد مغز است، اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که در بسیاری از موارد، در واقع مسائل حافظه به واسطه داده های بیش از میزان بروز می نماید. حافظه کوتاه مدت شما فاقد اطلاعات نیست بلکه میزان زیادی داده برای غربال کردن دارد که به آن به هم ریختگی مغز می گویند.

به هم ریختگی مغز چگونه بر حافظه کوتاه مدت بزرگسالان تأثیر می گذارد؟

به گزارش خبرنگاران، با توجه به این یافته ها، جمع آوری اطلاعات در طول زمان می تواند بازیابی جزئیات را سختتر کند، اما به هم ریختگی فکر همواره چیز بدی نیست - گاه نشانه خرد است و افکار عمیق تر و خلاق تر را فعال می سازد.

به هم ریختگی فکر، شناخت را شکل می دهد

آنالیز مطالعات اجرا شده در مارس 2022 نشان می دهد که در میان افراد مسن تر، حافظه اپیزودیک یا بازنمایی رویداد ها نسبت به جوان تر ها آشفته تر است. این بهم ریختگی مغز را می توان غنای حافظه که با لایه هایی از اطلاعات انباشته در طول زمان ایجاد می شود، توصیف کرد.

به گفته محققان، بازنمایی های به هم ریخته ممکن است شامل اطلاعات موردنظر که اخیراً فعال شده، اما نامرتبط است، دانش قبلی و دیگر اطلاعات نامربوط باشد که همه با هم برای پردازش در شرایط فعلی کار می نمایند. این بازنمایی ها بیت هایی از داده یا حافظه هستند که می توانند در بازیابی اطلاعات مورد احتیاج در لحظه تداخل داشته باشند و در نتیجه باعث به هم ریختگی فکری شوند.

این یافته ها نشان می دهد که برای افراد مسن تر، ذخیره اطلاعات در مغز خیلی کم نیست بلکه بیش از حد زیاد است. حافظه آن ها به قدری غنی است که وقتی زمان بازیابی فرا می رسد، رمزگشایی اطلاعات مورد احتیاج در مقابل اطلاعات نامربوط سخت است.

اثرات حافظه آشفته

حافظه بهم ریخته به این معنی است که یک شخص اطلاعات زیادی جمع آوری نموده است، اما در زمان مورد احتیاج جهت بازیابی یک اطلاعات خاص مغایرت پیدا می نماید. اثرات به هم ریختگی مغز ممکن است شامل موارد زیر شود.

- نقص تمرکز و توجه

- حافظه ضعیف

- مه مغزی

- مشکل در یافتن اطلاعات موردنظر

از سوی دیگر، حافظه درهم و برهم همواره چیز بدی نیست. جمع آوری اطلاعات می تواند در بسیاری از شرایط مفید باشد. به علاوه خلاقیت را افزایش داده و اجازه تفکر عمیق تر می دهد.

چگونه به هم ریختگی مغز را اصلاح کنیم

تحقیقات اخیر نشان می دهد که بهم ریختگی فکری می تواند بر توانایی شما در استفاده از اطلاعات مرتبط در لحظه و کنترل توجه تأثیر بگذارد، اما راه هایی برای بهبود حافظه به طور طبیعی وجود دارد که در ادامه به ذکر آن ها می پردازیم.

1. از شکر اضافی و شیرین نماینده های مصنوعی خودداری کنید

خوردن غذا هایی که حاوی قند زیاد یا شیرین نماینده های مصنوعی هستند، تمرکز و حفظ سطح انرژی سالم را سخت تر می نماید. بعلاوه مهم است که از کربوهیدرات های تصفیه شده که اغلب در غذا های بسته بندی شده و محصولات پخته و آماده یافت می شوند اجتناب کنید.

در عوض بر خوردن میوه ها، سبزیجات و غلات قدیمی تمرکز کنید که همگی غنی از مواد مغذی هستند، انرژی را افزایش داده و التهاب را کاهش می دهند.

2. پروتئین با کیفیت بالا و چربی های سالم بخورید

اسید های آمینه موجود در غذا های پروتئینی و اسید های چرب ضروری در منابع سالم چربی از عملکرد مناسب مواد شیمیایی مغز پشتیبانی می نمایند. اسید های چرب ضروری بعلاوه فراوری هورمون های شادی را افزایش داده، عملکرد شناختی را بهبود بخشیده و التهاب را کاهش می دهند.

منابع باکیفیت پروتئین و چربی های سالم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، از جمله گوشت گاو که با علف تغذیه شده، مرغ ارگانیک، تخم مرغ، ماهی آزاد، آجیل، دانه ها، آووکادو و روغن نارگیل.

3. به مقدار کافی بخوابید

خواب کافی یکی از مطمئن ترین راه ها برای بهبود عملکرد مغز است. استراحت کافی از تعادل هورمونی و سطح انرژی سالم پشتیبانی می نماید.

4. استرس را کاهش دهید

افزایش استرس به ویژه زمانی که مزمن باشد، می تواند برای سلامت شناختی مضر باشد. استرس سطح کورتیزول را افزایش می دهد که بر خلق و خو، انرژی، اشتها، خواب و موارد دیگر تأثیر می گذارد. بعلاوه توانایی شما برای فراوری دوپامین کافی که به شما یاری می نماید تمرکز و انگیزه داشته باشید را کاهش می دهد.

5. فعالیت بدنی داشته باشید

فعالیت روزانه یا ورزش به کاهش استرس، افزایش انرژی، بهبود خواب، تعادل هورمون ها و کاهش التهاب یاری می نماید. انجام فعالیت های بدنی روزانه، به خصوص با افزایش سن، عملکرد شناختی و حافظه را تقویت می نماید و به شما یاری می نماید تا آشفتگی های فکری را از بین ببرید.

منبع: draxe.com

منبع: فرارو
انتشار: 21 تیر 1401 بروزرسانی: 21 تیر 1401 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2046

به "به هم ریختگی مغز چگونه بر حافظه کوتاه مدت بزرگسالان تأثیر می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به هم ریختگی مغز چگونه بر حافظه کوتاه مدت بزرگسالان تأثیر می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید