خانم سخنگو استارت سنگ اندازی تازه را زد!

به گزارش مینی ست، فارس نوشت: وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای در رابطه با نشست هفته گذشته در ژنو درباره کمیته قانون اساسی سوریه، به اتهام زنی علیه دولت بشار اسد پرداخته است.

خانم سخنگو استارت سنگ اندازی تازه را زد!

دولت آمریکا که به دلیل ادامه حضور غیر قانونی نظامیانش در سوریه به بهانه حفاظت از میادین نفتی با انتقادهای بین المللی روبرو است، امروز یکشنبه با صدور یک بیانیه به دولت قانونی سوریه درباره به تاخیر انداختن کار تدوین قانون اساسی این کشور اتهام هایی وارد نموده است.

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتشار یک بیانیه درباره سوریه نشست هفته گذشته کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو، مواضع واشنگتن را اعلام کرد.

در بیانیه اورتاگوس ادعا شده که آمریکا به حمایت خود از کوشش های آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل و گیر پدرسون نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه برای تسهیل کار تشکیل قانون اساسی جدید این کشور ادامه می دهد.

هفته گذشته هیأت دولت سوریه در مذاکرات کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو در اعتراض به مواضع دیگر طرف ها از مقر مذاکرات خارج شد. طبق گزارش خبرگزاری رسمی سوریه، این اقدام پس از آن صورت گرفت که پیشنهاد این هیات در مورد جدول برنامه ها بدون پاسخ ماند.

جلسه اول کمیته مرکزی تدوین قانون اساسی سوریه 13 تا 17 آبان برگزار گردید و سه هیأت شرکت نماینده، هر کدام از میان خود 15 نفر را در قالب هیأت کوچک تر برای آنالیز قانون اساسی جدید یا اصلاح قانون اساسی فعلی انتخاب کردند.

این کمیته شامل 150 عضو است که 50 نفر از آنان، حامی دولت سوریه، 50 نفر حامی طرف دیگر و 50 نفر نیز مربوط به جامعه مدنی است. در حال حاضر هر هیأت 15 نفر را انتخاب نموده اند تا آنالیز دقیق تری در مورد قانون اساسی انجام دهند.

هرچند شورای امنیت سازمان ملل در سال 2015 با صدور قطعنامه ای بر بازنویسی و تدوین مجدد قانون اساسی سوریه تأکید نموده بود اما تشکیل این کمیته از زمانی به جدیت مطرح شد که سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در نشست آستانه آن را مطرح نموده و استفان دی میستورا نماینده وقت سازمان ملل در سوریه و سپس گیر پدرسون جانشین وی، با استقبال از آن فعالیت های خود را بر اساس تشکیل این کمیته تنظیم کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه بامداد امروز یکشنبه خود به وقت تهران از خروج هیات دمشق از مذاکرات دومین جلسه کمیته قانون اساسی به شدت انتقاد کرد و سپس دست به اتهام زنی علیه دولت قانونی سوریه زده است.

این مقام آمریکایی مدعی شد: رژیم (بشار) اسد در حالی وارد دومین دور مذاکرات شد که آنها قبل از آنکه مایل به صحبت درباره اصول قانون اساسی سوریه باشند، پیش شرط هایی را مطرح کردند. این پیش شرط های درخواستی رژیم اسد به صراحت نقض قواعد کاری کمیته قانون اساسی و کوششی فاحش برای به تاخیر انداختن کوشش مهمی است که هم هیات کوچکتر (قانون اساسی سوریه) و هم گروه آستانه از آن حمایت می نمایند.

ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا علیه اقدام اخیر هیات دولت سوریه در حالی مطرح شده که واشنگتن از سال 2011 و شروع بحران سوریه در حال حمایت از گروه های تروریستی و مسلح مخالف دولت سوریه بوده و همچنین نظامیان این کشور بخش هایی از خاک سوریه به ویژه مناطق نفتی آن را در اشغال نموده اند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 596

به "خانم سخنگو استارت سنگ اندازی تازه را زد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانم سخنگو استارت سنگ اندازی تازه را زد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید