زلزله امروز تهران روی کدام گسل بود؟ ، خطر زمین لرزه 7، 5 ریشتری در این منطقه مرکز

به گزارش مینی ست، عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به زمین لرزه صبح امروز تهران گفت: این پهنه گسل توان لرزه زایی تا بزرگای 7/5 ریشتر را دارد.

زلزله امروز تهران روی کدام گسل بود؟ ، خطر زمین لرزه 7، 5 ریشتری در این منطقه مرکز

به گزارش خبرنگاران، دکتر مهدی زارع عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به زلزله امروز صبح قیامدشت استان تهران، گفت: زلزله قیامدشت با بزرگای 3.6 در ساعت 7:04 صبح امروز سه شنبه 20 تیر ماه در 20 کیلومتری جنوب شرق تهران در محدوده گسل ایوانکی در جنوب شرق تهران رخ داد که نشانگر فعال بودن پهنه گسله ایوانکی است و علت آن نیز رخداد همین زلزله های کوچک است.

  • زلزله در تهران ؛ 7 صبح | شرح هلال احمر درباره خسارت زلزله

وی ادامه داد: این پهنه گسله که انتهای شمال غربی آن به منطقه 15 تهران می رسد، توان لرزه زایی تا بزرگای 7.5 را دارد.

زارع خاطر نشان کرد: این گسل در روز 17 مهر ماه سال 88 و 3 اسفند ماه سال 1389 دو زلزله با بزرگای 4 را نشان داده است.

این محقق حوزه زلزله شناسی با تاکید بر اینکه این گسل سابقه رخداد زمینلرزه های تاریخی را دارد، اظهار کرد: به احتمال زیاد زلزله های تاریخی 743 میلادی و 855 میلادی که ری را ویران نموده اند، با جنبایی این گسل اتفاق افتاده اند. بعلاوه زلزله به صورت خوشه (فوج لرزه) در سال های 1388 تا 1402 در اثر جنبایی این گسل اتفاق افتاده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله شناسی تاکید نمود: بر اساس این تک رخداد زلزله کوچک، هیچ استنتاجی مبنی بر احتمال وقوع یا غیر محتمل بودن وقوع یک زلزله بزرگ بعدی در تهران را نمی توان انجام داد.

وی با بیان اینکه راه اندازی سامانه هشدار پیش هنگام زلزله به منظور افزایش امکانات زیرساختی پایش لرزه ای تهران می تواند به کاهش ریسک زلزله در تهران یاری کند، اضافه کرد: برآورد احتمال رخدادهای لرزه ای با پایش علمی بر اساس اطلاعات علمی دست اول میسر است و شبکه لرزه نگاری کشور در صورت توسعه و ساماندهی به صورت برخط و تجهیز با دستگاه های مدرن و برخط (سنجشگرهای باند پهن زلزله نگار و شتابنگاری، ژئوفیزیکی و ژئودتیک) می تواند به برآورد و پیش یابی زلزله های مهم بعدی و معین پهنه های پرتنش از نظر رخداد زلزله بعدی یاری کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 تیر 1402 بروزرسانی: 20 تیر 1402 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2224

به "زلزله امروز تهران روی کدام گسل بود؟ ، خطر زمین لرزه 7، 5 ریشتری در این منطقه مرکز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله امروز تهران روی کدام گسل بود؟ ، خطر زمین لرزه 7، 5 ریشتری در این منطقه مرکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید