زندگی مخفیانه یک کنه مرموز در صورت ما!

به گزارش مینی ست، اگر در حال خواندن این مطلب هستید، باید بگوییم که به احتمال زیاد تنها نیستید و جانداری بسیار کوچک در پوست شما درحال زندگی است. دانشمندان می گویند نوعی کنه پوستی بسیار کوچک به نام Demodex folliculorum وجود دارد که تنها زیستگاه آن بدن انسان و به ویژه پوست صورت است.

زندگی مخفیانه یک کنه مرموز در صورت ما!

به گزارش خبرنگاران، تحقیقات نو نشان می دهد که کنه D. folliculorum برای بقا به انسان متکی است. به عبارت بسیار ساده تر این موجودات بسیار کوچک در بدن ما متولد، از آن تغذیه و در آن می میرند. دانشمندان می گویند در این فرآیند همزیستی این کنه به تدریج حتی با بدن ما ترکیب می شوند و به همین دلیل است که آن ها فقط قادر به زیستن در بدن انسان ها هستند.

در یک مطالعه نو، دانشمندان اکنون توالی ژنوم این جانوران کوچک همه جا حاضر را مشخص نموده اند و نتایج نشان می دهد که وجود انسان محور آن ها می تواند تغییراتی را ایجاد کند که در سایر گونه های کنه دیده نمی گردد. آلخاندرا پروتی، زیست شناس بی مهرگان دانشگاه ریدینگ در بریتانیا، شرح می دهد: ما دریافتیم که این کنه ها دارای آرایش متفاوتی از ژن های اعضای بدن نسبت به سایر گونه های مشابه هستند که آن ها را با زندگی محافظت شده در منافذ پوست انسان سازگار نموده است. در واقع، این تغییرات در DNA آن ها منجر به بعضی ویژگی ها و رفتار های بدن غیرعادی شده است.

ریزه های پوست انسان تنها منبع غذایی این کنه هاست که بیشتر عمر دو هفته ای خود را صرف خوردن آن می نماید. این موجودات فقط در شب ظاهر می شوند تا به آرامی روی پوست بخزند و یک فولیکول نو برای اقامت خود بیابند. طول بدن های کوچک آن ها فقط یک سوم میلی متر است، با مجموعه ای از پا های کوچک و دهانی که در یک انتهای بدن بلند و سوسیس شکل قرار گرفته است. پا های آن ها به وسیله سه عضله تک سلولی نیرو می گیرد و بدن آن ها حداقل مطلق پروتئین را دارد. در واقع، این کمترین عددی است که تا به امروز در گروه وسیع تری از گونه های مرتبط دیده شده است. دانشمندان هنوز در کوشش هستند تا بفهمند این جاندار بسیار کوچک چه فوایدی برای پوست انسان می تواند به همراه داشته باشد که به چنین همزیستی با بدن انسان رسیده است.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2053

به "زندگی مخفیانه یک کنه مرموز در صورت ما!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی مخفیانه یک کنه مرموز در صورت ما!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید