سکه رومی باستانی هزاران دلار فروخته شد

به گزارش مینی ست، سکه 1700 ساله منقش به چهره فرمانروای روم باستان آلکتوس که توسط یک فلزیاب در زمین های اطراف کنت واقع در انگلستان کشف شده بود با قیمتی نجومی در جریان یک حراجی در بریتانیا به فروش رسید.

سکه رومی باستانی هزاران دلار فروخته شد

به گزارش ایسنا و به نقل از انشنت اوریجینز، این سکه طلایی باستانی بسیار نادر، در جریان یک حراجی، قیمت پیش بینی شده را در هم شکست و در نهایت به قیمت سرسام آور 700 هزار دلار به فروش رسید. این سکه که در حراجی واقع در لندن به فروش رسید، در ابتدا قیمت فروش این اثر حدود 90 هزار الی 127 هزار دلار تخمین زده شده بود.

کارشناسان موزه بریتانیا پس از آنالیز های اولیه این سکه اعلام کردند این اثر، یک سکه 1700 ساله از جنس طلاست که چهره فرمانروای روم باستان بر روی آن حک شده است. این یکی از معدود سکه هایی از این دست است که تاکنون باقی مانده است.

بنا بر گزارش آرت نت دیگر سکه هایی که به این دوره تعلق دارند در موزه بریتانیا نگهداری می شوند. این موزه هویت و قدمت این سکه طلا را با تطبیق دادن به یکی از سکه های کشف شده در سال 1800 را تشخیص داد.

مبلغ پرداخت شده، این اثر را به گران قیمت ترین سکه رومی با طرح آلکتوس بدل می نماید. هنوز محل دقیق این اکتشاف گرانبها اعلام نشده است ولی اطلاعات ارائه شده به محلی در نزدیکی بندر دوور واقع در کنت اشاره دارد.

گمان می رود این اولین سکه طلای حکاکی شده در دوران فرمانروایی آلکتوس باشد. در یک روی این سکه تصویر آلکتوس و در روی دیگر آن تصویری نمادین دیده می گردد.

تنها 24 سکه طلا منقش به چهره آلکتوس در سراسر دنیا وجود دارد.

تاریخدانان اطلاعات چندانی از آلکتوس در اختیار ندارند، با این حال اسناد تاریخی نشان می دهد که وی فرمانروایی به نام کاروسیوس را به قتل رساند و قدرت را در دست گرفت. آلکتوس از سال های 293 تا 296 پس از میلاد بر بریتون ها و ساکنان گال شمالی حکومت می کرد. وی در نبردی با کنستانتین یکم کشته شد.

از آنجایی تمامی سکه های منقش به چهره الکتوس پس از کشته شدن وی ذوب شدند، کشف چنین سکه هایی متدوال نیست .

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 222

به "سکه رومی باستانی هزاران دلار فروخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکه رومی باستانی هزاران دلار فروخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید