شبح بروکن؛ پدیده آب و هوایی که شاید ترسناک باشد

به گزارش مینی ست، کسانی که آخر هفته پیش در هوای مه آلود به پیاده روی رفته بودند با پدیدهٔ آب و هوایی شگفت انگیزی رو به رو شدند. شبح یا طیف بروکن (سایه یا شبح بزرگ بر ابر یا مه) نادری در پیک دیستریکت واقع در شمال انگلستان مشاهده شد.

شبح بروکن؛ پدیده آب و هوایی که شاید ترسناک باشد

جان اولدبوری، که برای اولین بار به تنهایی در تپه های دربی شر پیاده روی می کرد می گوید مشاهدهٔ این پدیده خیلی ترسناک بود.

این مرد 37 ساله اهل سیل، منچستر بزرگ از دامنه ای در نزدیکی منطقهٔ جنگلی لیدی کلا حدود ساعت دو بعد از ظهر پایین می آمد.

او می گوید:آفتاب پشت سرم بود که ناگهان سایهٔ وهم انگیزی با هاله ای رنگین کمانی در اطراف آن در برابر خودم دیدم، چنان ترسیدم که سرجایم خشکم زد و بی حرکت ایستادم.

بلافاصله یاد گفتگو با دوستم در اسکاتلند افتادم که گفته بود این پدیده را دیده است و فقط می خواستم از آن عکس بگیرم. استیو چرچیل زمانی که در لرد سیت واقع در هوپ ولی بود توانست از آن عکس برداری کند.

او می گوید:من هرگز با چنین پدیده ای روبرو نشده بودم.

با دوستم در حال پیاده روی بودیم که ناگهان هر دو متوجه وجود هاله در اطراف سایه هامان بر ابر ها شدیم، چون در موقعیتی بالاتر از ابر ها قرار داشتیم. اولین کاری که کردیم عکس گرفتیم، چون نمی دانستیم این پدیده چقدر ممکن است دوام بیاورد، بسیار هیجان انگیز بود احساس می کردم این پاداش زیبای همه تلاش هایی است که برای کوه پیمایی کردیم.

ادارهٔ هواشناسی بریتانیا می گوید شبح یا طیف بروکن زمانی مشاهده می شود که خورشید از پشت مشاهده کننده بتابد و سایهٔ او بر روی ابر و مه بیفتد.

بزرگ نمایی سایه نوعی توهم نوری است که باعث می شود سایه روی ابر های نزدیک مانند باقی نشانه های طبیعی دورتر دیده شود.

ادارهٔ هواشناسی می گوید: سایه روی قطره های آب که از هم فاصله دارند می افتد که خطای بصری به وجود می آورد و باعث می شود که حس کنیم سایه حرکت می کند، اما درواقع این ابر ها هستند که حرکت می کنند و تغییر شکل می دهند.

همهٔ این پدیده ها با هم شرایط گیج کننده ای ایجاد می کند و حس می کنیم سایهٔ بزرگ در حال حرکتی در دوردست می بینیم.

با وارونگی ابر ها همان روز در لستر شایر هم پدیدهٔ شبح بروکن مشاهده شده است.

گردشگران آخر هفته در کوهسار شاهد وارونگی ابر ها هم بودند. در این پدیده ابر ها از دره ها شروع به شکل گیری می کنند و بالا می آیند و منظره ای را ایجاد می کنند که گویی از پنجرهٔ هواپیما تماشا می کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1911

به "شبح بروکن؛ پدیده آب و هوایی که شاید ترسناک باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبح بروکن؛ پدیده آب و هوایی که شاید ترسناک باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید