شکر نارگیل؛ همه چیز درباره این شیرین کننده طبیعی

به گزارش مینی ست، این شکر که گاهی آن را شکر نخل نارگیل نیز می نامند، از شیره درخت نارگیل گرفته می گردد نه از خود نارگیل. این شکر به دلیل منشأ گیاهی و تولید اندک برای تولیدش، به شیرین نماینده ای محبوب برای بسیاری از غذا های وگان بدل شده است. چون این شکر شیرین نماینده ای طبیعی و گیاهی است، بیشتر افراد تصور می نمایند ارزش غذایی اش بیشتر از شکر معمولی است، اما در حقیقت از نظر مواد غذایی و کالری تقریبا مانند شکر به دست آمده از نیشکر است.

شکر نارگیل؛ همه چیز درباره این شیرین کننده طبیعی

طرز تهیه شکر نارگیل

این شکر را طی یک فرایند طبیعی دومرحله ای درست می نمایند:

گل نخل نارگیل را برش می دهند تا شیره اش داخل ظرف جمع گردد.

ظرف شیره را روی حرارت قرار می دهند تا بیشتر آب آن بخار گردد.

محصول نهایی قهوه ای رنگ و دانه ای است و ظاهرش به شکر خام شباهت دارد، اما ذراتش معمولا کوچک تر و متفاوت اند.

ارزش غذایی

شکر نیشکر مواد مغذی متعددی دارد که در نخل نارگیل هم پیدا می شوند مانند آهن، روی، کلسیم و پتاسیم. این مواد غذایی برای بدن بسیار مفیدند، اما 1 واحد شکر نارگیل به مقدار کافی از آن ها ندارد. این شکر بعلاوه حاوی اینولین فیبر مایع است که احتمال افزایش قند خون و کاهش ناگهانی آن پس از غذاخوردن را کاهش می دهد.

ارزش غذایی 1 قاشق غذاخوری شکر تهیه شده از نارگیل به توضیح زیر است:

18 کالری؛

0 گرم پروتئین؛

0 گرم چربی؛

5 گرم کربوهیدرات؛

0 گرم فیبر؛

5 گرم قند.

فواید بالقوه شکر نارگیل

1. جلوگیری از کاهش قند خون

بدن برای تأمین انرژی خود از گلوکز استفاده می نماید. شکر نارگیل مانند شکر قهوه ای و شکر سفید گلوکز خون را افزایش می دهد و جلوی عوارضی مانند کمبود قند خون یا هیپوگلیسمی را می گیرد. هیپوگلیسمی باعث می گردد احساس گرسنگی، لرز، سرگیجه یا حالت تهوع کنید. این مشکل حتی ممکن است منجر به تشنج و کما گردد. اگر دنبال شیرین نماینده ای طبیعی و گیاهی می گشت تا گلوکز خون و انرژی خود را حفظ کنید، این شکر گزینه ای ایدئال است.

2. کاهش احتمال افزایش قند خون

1 واحد از این شکر مقدار اندکی اینولین دارد. اینولین نوعی فیبر محلول است که احتمال افزایش قند خون و افت ناگهانی آن پس از غذاخوردن را کاهش می دهد. غذا های حاوی اینولین انتخابی سالم برای افراد دیابتی اند.

خطرات بالقوه

مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و فیبر این شکر اندک و کالری آن زیاد است. با توجه به کالری زیاد این شکر، ارزش ندارد که مقدار زیادی از آن را برای تأمین مواد مغذی بدن مصرف کنید. متخصصان تغذیه این شکر را مانند شکر معمولی می دانند و پیشنهاد می نمایند مقدار مصرف آن را محدود کنید. 1 قاشق غذاخوری شکر سفید 16 کالری دارد و 1 قاشق شکر نارگیل 18 کالری، بنابراین اگر آن را با شکر تهیه شده از نارگیل جایگزین کنید، به مقدار کالری مصرفی خود می افزایید.

آیا شکر نارگیل از شکر معمولی مغذی تر است؟

شکر معمولی و شربت ذرت که مقدار زیادی فروکتوز دارد، فاقد ارزش غذایی اند و فقط کالری دارند یا به اصطلاح کالری خالی محسوب می شوند. اما شکر نارگیل مقدار اندکی مواد مغذی دارد که مهم ترین آن ها آهن، روی، کلسیم و پتاسیم و بعلاوه مواد مغذی فیتو مانند پلی فنول ها و آنتی اکسیدان ها هستند. با این حال مقدار این مواد در مقایسه با مقدار آن ها در غذا های کامل ناچیز است. کالری این شکر مانند شکر معمولی بسیار زیاد است و اگر می خواهید از ارزش غذایی آن بهره مند شوید، باید مقدار بسیار زیادی از آن را مصرف کنید که عاقلانه نیست.

آیا شاخص گلیسمی شکر نارگیل کمتر از شکر سفید است؟

شاخص گلیسمی (GI) برای مقدار گیری مقدار افزایش قند خون پس از مصرف غذاهاست. شاخص گلسیمی شکر معمولی تقریبا 60 است و شاخص گلسیمی شکر نارگیل 54. البته شاخص گلیسمی برای افراد مختلف بسیار فرق می نماید و بعلاوه ممکن است این عدد برای بسته های مختلف شکر نارگیل متفاوت باشد. از طرفی این شاخص به غذا های دیگری که با این شکر مصرف می کنید، حجم وعده غذایی، زمان مصرف آن و عوامل دیگر بستگی دارد. گرچه محتوای اینولین این شکر احتمالا جذب قند را تا حدی آهسته می نماید، هنوز تعیین نیست این تفاوت اندک در شاخص گلیسمی فایده ای برای سلامت بدن دارد یا نه.

شکر نارگیل همچنان شکر است!

مصرف شکر زیاد برای سلامت ضرر دارد، چون باعث افزایش قابل توجه قند خون می گردد. این ماده بعلاوه فاقد ارزش غذایی تعیین است و عملا ویتامین یا ماده معدنی ندارد. علاوه بر این، مصرف بیش ازحد شکر زمینه ساز مسائل زیادی می گردد، از جمله سندرم متابولیک، اضافه وزن، دیابت و بیماری قلبی.

متخصصان پیشنهاد می نمایند بیشتر از 20درصد مجموع کالری مصرفی روزانه شما از انواع شکر نباشد. با آنکه از نظر ارزش غذایی شکر نارگیل کمی از شکر معمولی بهتر است، اثرات منفی آن روی سلامت تا حد زیادی همان است. پس این شکر را نیز مانند شکر معمولی به مقدار مصرف کنید.

مقایسه با سایر شیرین نماینده ها

1. شکر پالم

این 2 شکر از گیاهان متفاوتی گرفته می شوند و روش تهیه متفاوتی دارند. (شکر پالم با جوشاندن شیره گل های نخل درست می گردد.) با آنکه هر دو شکر رایحه ای مانند کارامل دارند، عده ای رایحه شکر پالم را دودی توصیف می نمایند.

هنگام خرید شکر نارگیل، حتما برچسب روی بسته آن را بخوانید. بسیاری از شرکت ها برای صرفه جویی شکر نیشکر و دیگر شکر ها را با این شکر مخلوط می نمایند روی بسته می نویسند شکر نارگیل؛ بنابراین مهم است که لیست ترکیبات را بخوانید تا از نوع شکر مطمئن شوید. بعلاوه بسته به نوع شکر پالمی که استفاده می کنید، ممکن است رایحه و رنگش متفاوت باشد، اما از نظر تغذیه ای تفاوتی ندارد.

2. میوه مانک

معمولا میوه مانک و شکر نارگیل هر دو به جای شکر معمولی یا ساکروز استفاده می شوند. البته مزه میوه مانک مثل طعم گیاه استویاست. میوه مانک در مقایسه با این شکر اندکی بهتر حل می گردد، بنابراین انتخابی عالی برای نوشیدنی هاست. از طرفی شیرینی میوه مانک اندکی بیشتر است. برخلاف شکر نارگیل که به لطف فیبر پری بیوتیک خود اثر کمی روی قند خون دارد، میوه مانک شیرین نماینده فاقد کالری و ارزش غذایی است که روی قند خون اثری نمی گذارد. البته این میوه اندکی خواص آنتی اکسیدانی دارد.

3. شکر خرما

اگر دنبال جایگزین دیگری برای شکر می گشت که ارزش غذایی بیشتری داشته باشد، شکر خرما پیشنهاد خوبی است. این شکر به جای آنکه از خود درخت خرما درست شده باشد، از میوه درخت خرما گرفته می گردد و به شکل شکر خشک و پودر می گردد؛ بنابراین تمام مواد مغذی خرما یعنی فیبر، آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی حفظ می شوند، مانند ویتامین A، ویتامین B کمپلکس، روی و آهن. با آنکه محتوای فیبر این شکر جذب قند را کم می نماید، برای بهره گیری از ارزش غذایی آن باید مقدار زیادی از آن را مصرف کنید.

برای پخت وپز شکر نارگیل بهتر از شکر خرماست. چون از شیره گل های درخت نارگیل گرفته می گردد، در حالی که شکر خرما محصول خرما های خرد شده و پودرشده است که جلوی حل شدن آن در مایعات را می گیرد.

4. عسل

نکتار شکر نارگیل بافتی شبیه عسل دارد، بنابراین می توانید در دستور های آشپزی این دو را به جای هم بهره ببرید. بسیاری از عسل ها از نظر رایحه بویی مانند بوی گل دارند، در حالی که رایحه این شکر مانند کارامل است. اگر می خواهید از ماده ای بهره ببرید که شاخص گلیسمی کمتری داشته باشد، شاخص گلیسمی عسل کمی بیشتر از شکر مدنظر است. (به ترتیب 58 و 54)

5. آگاوه

آگاوه در مقایسه با شکر نارگیل فروکتوز بیشتری دارد. شیره آگاوه از گیاه آگاوه آبی به دست می آید و بیشتر از شکر نارگیل تولید می گردد، بنابراین بسیاری از مواد غذایی خود را حفظ نمی نماید. طعم و رایحه آگاوه خنثی تر از این شکر است و در دستور های آشپزی بیشتر استفاده می گردد.

خرید شکر نارگیل

برای خرید این شکر می توانید به فروشگاه های مواد غذایی یا فروشگاه های اینترنتی مراجعه کنید.

جایگزین های سالم شکر

اگر نگران مصرف بیش ازحد شکرید، اما همچنان باید غذا یا نوشیدنی خود را شیرین کنید، از میوه و آب میوه بهره ببرید. مثلا هلیم فرنگی خود را با مقداری موز یا پوره سیب شیرین کنید یا مقداری آب میوه به آب گازدار اضافه کنید. استفاده از سایر شیرین نماینده های طبیعی نیز فکر خوبی است از جمله عصاره وانیل، ادویه هایی مانند دارچین یا پودر نارگیل و عصاره بادام.

جمع بندی

شکر نارگیل در مقایسه با شکر معمولی گزینه بهتری است. این شکر به دلیل داشتن مواد مغذی بیشتر، فیبر بیشتر، کاربرد گسترده تر در دستور های آشپزی و شاخص گلیسمی کمتر، محبوبیت بیشتری دارد. بااین حال برای بهره مندی از ارزش غذایی این شکر باید مقادیر زیادی از آن را مصرف کنید که عاقلانه نیست و خطرات بالقوه ای دارد.

منبع: راهنماتو

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1402 بروزرسانی: 26 شهریور 1402 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2248

به "شکر نارگیل؛ همه چیز درباره این شیرین کننده طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکر نارگیل؛ همه چیز درباره این شیرین کننده طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید