قبرستانی که برای بازدید از آن باید مجوز دریافت کنید

به گزارش مینی ست، خبرنگاران/ این خبر پیرامون قبرستانی که برای بازدید از آن باید مجوز دریافت کنید، برای شما نوشته شد.

قبرستانی که برای بازدید از آن باید مجوز دریافت کنید

گورستان متفقین در شهر تهران که با عناوین دیگری از قبیل گورستان جنگی تهران یا گورستان دولت نیز شناخته می گردد، یکی از زیباترین آرامگاه های تاریخی در شهر تهران است.

گورستان متفقین تهران یکی از جاذبه های گردشگری در قلهک تهران است. این آرامگاه زیبا و باشکوه، محل دفن تعداد زیادی از سربازان و نیروهای متفقین در جنگ های جهانی (اول و دوم) است. در زمان جنگ جهانی دوم با وجود این که کشور ایران به صورت رسمی اعلام بی طرفی کرد اما به علت موقعیت استراتژیک و بسیار مهم ایران، این کشور نیز درگیر جنگ شد و سربازان بسیار زیادی در این زمان وارد خاک ایران شده و در همین کشور نیز از جهان رفتند.

این سربازان در آرامستان متفقین در قلهک دفن شدند. در این مکان شاهد وجود سه در هستیم که این دربها به باغ سفارت انگلیس و بعلاوه به خیابان باز می گردد.

یکی از جاذبه های این قبرستان، بنای یادبود گنبدی شکلی است که حاصل ترکیب معماری ایرانی اسلامی و سبک معماری در غرب است، با این حال جنبه های معماری اسلامی در آن بیش از جنبه های غرب گرایی بچشم می خورد. این بنای یادبود گنبدی شکل، یک بنای نمادین است و بگونه ای نشان از خاکسپاری متفقین در یک کشور اسلامی دارد.

حدود 600 قبر در این گورستان وجود دارد که البته صرفاً برای سربازان جنگی نبوده و حتی دیپلمات های مختلف نیز در این آرامستان دفن شده اند. هر ساله در تاریخ 6 ژوئن مراسم یادبودی برای این سربازها با حضور نمایندگان کشورهای مختلف در این مکان برگزار می گردد. لازم به ذکر است که بازدید از آرامستان متفقین در قلهک احتیاج به کسب مجوز است.

منبع: همگردی
انتشار: 30 خرداد 1401 بروزرسانی: 30 خرداد 1401 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2027

به "قبرستانی که برای بازدید از آن باید مجوز دریافت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبرستانی که برای بازدید از آن باید مجوز دریافت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید