قدرتمندترین رایانه جهان در خدمت مبارزه با کرونا

به گزارش مینی ست، مقامات ژاپنی اعلام کردند قرار است از یک ابر رایانه این کشور که برای اولین بار در مدت 9 سال اخیر به عنوان قدرتمندترین رایانه جهان معرفی شده است برای یافتن راه های مبارزه با ویروس کرونا استفاده کنند.

قدرتمندترین رایانه جهان در خدمت مبارزه با کرونا

به گزارش ایرنا از تلویزیون ژاپن، ابر رایانه فوگاکو که به طور مشترک توسط موسسه تحقیقاتی ریکن (RIKEN) و شرکت فوجیتسو، غول سازنده لوازم الکترونیکی، توسعه داده شده است روز دوشنبه در رده بندی رایانه های سریع که هر سال دو بار در یک همایش بین المللی کارشناسان اعلام می شود، جایگاه نخست را به خود اختصاص داد.

این کامپیوتر ژاپنی در موسسه ای در شهر کوبه در غرب ژاپن نصب شده و توانسته است برای اولین بار وارد رده بندی جهانی شود.

فوگاکو پیروز شده است از مجموع شش بخش در چهار بخش از جمله سرعت محاسبات، برتر از سایر ابر رایانه ها قرار بگیرد.

ابرکامپیوتر فوگاکو توانایی انجام 415 هزار تریلیون محاسبه در ثانیه را دارد که 2.8 برابر سریعتر از ابرکامپوتر سامیت ساخت شرکت آمریکایی آی بی ام است.

فوگاکو همچنین در سه بخش دیگر که شامل اندازه گیری عملکرد در روش های محاسباتی برای کاربردهای صنعتی، استفاده های هوش مصنوعی و تحلیل داده های بزرگ می شود هم جایگاه برتر را به خود اختصاص داد.

مقامات موسسه ریکن گفتند که فوگاکو بهترین و قابل توجه ترین کارایی را در این بخش های اصلی داشته است آنها ابراز امیدواری کردند که این ابر رایانه و فناوری های آن به حل و فصل طیفی از مسائل اجتماعی از جمله یافتن راهی برای مبارزه با کرونا کمک کند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1038

به "قدرتمندترین رایانه جهان در خدمت مبارزه با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرتمندترین رایانه جهان در خدمت مبارزه با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید