ماده غذایی کولین به مقابله با آلزایمر یاری می نماید

محققان دریافتند ماده مغذی کولین دارای قابلیت پیشگیری از بیماری آلزایمر است.

ماده غذایی کولین به مقابله با آلزایمر یاری می نماید

به گزارش خبرنگار مهر، رامون ولازکوز، سرپرست تیم تحقیق از موسسه تحقیقاتی بیماری های عصبی بانر آمریکا، در این باره می گوید: مطالعه ما بر روی موش های نر مبتلا به علائم شبه آلزایمر نشان می دهد مکمل غذایی کولین در طولانی مدت پرفایده است.

محققان دریافتند تاثیرات مفید کولین در طول زندگی موجب کاهش فعالیت میکروگلیا می گردد. میکروگلیا، سلول های ویژه ای هستند که مغز را از بقایای مضر بجامانده خلاص می نمایند.

کاهش مشهود در میکروگلیا مرتبط با بیماری که در انواع بیماری های فساد عصبی وجود دارد، می تواند دریچه ای بر روی تحقیقات جدید باشد و روش هایی را برای درمان طیف وسیعی از اختلالات نظیر بیماری ام اس و پارکینسون، ارائه دهد.

کولین به دو طریق از مغز در مقابل آلزایمر محافظت می نماید. اول اینکه کولین مانع فراوری پلاک های آمیلوئیدبتا می گردد. پلاک های آمیلوئیدبتا عامل بیماری زا اصلی در بیماری آلزایمر است.

دوم اینکه، مکمل کولین موجب کاهش فعالیت میکروگلیا می گردد. فعالیت بیش از حد میکروگلیا موجب التهاب مغز شده و در نهایت منجر به مرگ نورونی که در عملکرد شناختی نقش دارد، می گردد.

لازم به ذکر است کاهش فعالیت میکروگلیا حاصل تغییر در دو گیرنده اصلی موسوم به استیل کولین نیکوتین آلفا7 و گیرنده زیگما-1 است.

کولین در انواع مواد غذایی نظیر جگر مرغ، تخم مرغ، گوشت گوساله، جوانه گندم، شیر و کلم بروکسل (کلم فندقی) یافت می گردد.

ماده غذایی کولین بسیار برای عملکرد مغز مهم است. بدن انسان از کولین برای فراوری استیل کولین، انتقال دهنده عصبی مسئول در عملکرد حافظه، کنترل عضلات و رفتار استفاده می نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 آبان 1398 بروزرسانی: 16 آبان 1398 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 432

به "ماده غذایی کولین به مقابله با آلزایمر یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماده غذایی کولین به مقابله با آلزایمر یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید