بازسازی و سامان دهی 60 بنای تاریخی همدان با اعتبار 292میلیارد ریال

به گزارش مینی ست، پس از ثبت این آثار، حرایم آنان معین شده و حوزه بازسازی و بازپیرایی به تعمیر، استحکام بخشی و احیاء کاربری های متناسب با هر بنا مبادرت می نماید. این امور مبتنی بر ارزش ابنیه و گستردگی جغرافیایی آن یا در گروه حفظ و احیا یا در پایگاه های فنی میراث فرهنگی انجام می گردد. این معاونت مسئول تشکیل شورای فنی میراث فرهنگی است که در آن در زمینه ساماندهی و مشخص تکلیف ابنیه و آثار تاریخی تصمیم گیری می نمایند.

بازسازی و سامان دهی 60 بنای تاریخی همدان با اعتبار 292میلیارد ریال

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

در گروه مطالعه، معرفی و موزه ها تمهیداتی اندیشیده می گردد تا آثار تاریخی، فرهنگی منطقه به منظور آشنایی بیشتر مردم در موزه ها به نمایش درآید. حفظ و نگهداری از این موزه ها یا مجموعه های فرهنگی، تاریخی نیز بر عهده این معاونت است. علاوه بر این معرفی ابنیه و آثار با اهمیت فرهنگی در عرصه بین المللی که به وسیله ثبت جهانی انجام می گردد بر عهده این معاونت است. دادن آگاهی های ضروری در خصوص صیانت از میراث فرهنگی و ساماندهی مشارکت های مردمی را نیز در قالب تشکیل انجمن های میراث فرهنگی میسر می نماید.

در آستانه فرارسیدن هفته میراث فرهنگی، علی مالمیر، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان به تشریح فعالیت های معاونت میراث فرهنگی این اداره کل پرداخت.

علی مالمیر، در آستانه فرارسیدن هفته میراث فرهنگی، با تبریک این هفته به تمام فعالان حوزه میراث فرهنگی گفت: درک تاریخ با شناخت افکار انسان امکان پذیر است، یک راه ممکن برای شناخت افکار بشری تجلی عینی ساختار های ذهنی است، به عبارت دیگر تجلی عینی ذهن انسان به طور خاص در ارزش های میراث فرهنگی مشهود است؛ که در آثار و اماکن تاریخی نمایان می گردد، وابستگی بین انسان و گذشته همواره هست، در حالی که ما آینده را در پیش روی داریم.

او گفت: شناسندگان، حافظان، معرفان بینش ها و روش ها و دستاورد های پیشینیان، میراث بانان فرهیخته، تلاشگر و بی توقعی هستند که آثار فرهنگی و تمدن بی نظیر این مرز پرگهر را پاسداری می نمایند. استان همدان که عنوان پایتخت تاریخ و تمدن را داراست، در تنوع و تعدد آثار باستانی، تاریخی و فرهنگی از هر جهت باعث فخر و مباهات شهفرایندان این دیار کهن است و این آثار وظیفه و مسئولیت عظیمی را بر دوش خدمتگزاران و دوستداران میراث فرهنگی نهاده که نمی توان حضور و وجود پاسداران اش را نادیده گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: در سال گذشته با اعتبار 292 میلیارد ریال بیش از 60 بنای تاریخی در همدان بازسازی و 3100 قطعه شی تاریخی ساماندهی شد.

مالمیر ادامه داد: سامان دهی 60 بنای تاریخی از جمله ترانشه هفت تیر، تکمیل موزه منطقه ای و مخزن امن هگمتانه، محوطه سازی آرامگاه بوعلی، ساماندهی مجموعه دستکند سامن، بازسازی دیگر بناهای تاریخی از جمله یخچال میرفتاح ملایر، کاروانسرای تاج آباد، حمام تاریخی کبابیان، سرای مستوفی بازار تویسرکان، پل تاریخی مریانج، باغ نظری همدان، پل تاریخی کرزان و خانه اقتداری با اعتبار 292 میلیارد ریال از جمله فعالیت های بازسازیی معاونت میراث فرهنگی همدان در سال گذشته است.

سامان دهی 3300 قطعه شیء تاریخی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: ساماندهی و مستندنگاری اشیاء فرهنگی تاریخی شامل سامان دهی اطلاعاتی و مستندنگاری 600 قطعه سکه مسی دوره صفویه، ساماندهی 1800 قطعه سکه مسی موجود در مخزن، ساماندهی 500 قطعه سنگ های تاریخی و 150 قطعه ضرب سفالی و 50 عدد شیء فلزی با میزان اعتبار تخصیص یافته برای بازسازی اموال منقول فرهنگی تاریخی به مبلغ 400 میلیون ریال از دیگر فعالیت های این معاونت در سال گذشته بوده است.

نصب تجهیزات الکترونیکی و حفاظتی در موزه ها

مالمیر ادامه داد: در راستای حفظ و صیانت از آثار میراث نیاکان این معاونت اقدام به تجهیز موزه ها به سیستم های الکترونیکی و حفاظتی کرد که با اعتبار 4 میلیارد و 730 میلیون ریال سیستم های دوربین مداربسته در پایگاه نوشیجان، اماکن تاریخی و فرهنگی سطح استان، موزه لطفعلیان و پایگاه هگمتانه نصب و راه اندازی شد.

ثبت 2 اثر طبیعی در فهرست آثار ملی ایران

مالمیر از ثبت 2 اثر طبیعی در فهرست آثار ملی ایران از استان همدان در سال گذشته اطلاع داد و گفت: آبشار اللو در تویسرکان با شماره ثبت 840 و درخت بید سفید غار سراب کبودراهنگ با شماره ثبت 841 دو اثر طبیعی استان همدان بودند که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند.

ثبت 15 اثر غیرمنقول در فهرست آثار ملی کشور

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان به ثبت 15 اثر غیر منقول نیز در این بازه زمانی اشاره نمود و گفت: حمام قدیمی روستای علمدار، محوطه باستان شناختی انجیر سرابی، کهنه بازار کبودراهنگ، تپه کنجوران سفلی، تپه آق تپه قره بلاغ، عمارت مجذوب علیشاه، شیرعلی تپه ابدالان، خانه مازوچی، خانه های محمدعلی عطایی، خداکرمی، نوری مقدم، میرابیان و خانه سماواتی در همدان و پل مریانج و تپه پاقلا از جمله آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور هستند.

او ثبت قمقمه سفالی و قاشق مکشوفه ازنهاوند، ملاقه نقره مکشوفه از فیروزان، کوزه مکشوفه از شهر زیرزمینی ارزانفود، نسخه کتاب قانون وقفی کتابخانه موقوفی بهاءالملک و نسخه خطی نهج البلاغه موجود در کتابخانه موقوفی بهاالملک را از دیگر آثار ثبت شده همدان در فهرست آثار ملی ایران نام برد.

مشخص عرصه و حریم 4 اثر در همدان

مالمیر تصویب و تایید حدود، عرصه و حریم چهار اثر در همدان از سوی معاونت میراث فرهنگی در سال گذشته را از دیگر اقدامات معاونت میراث فرهنگی این اداره کل بیان کرد و گفت: به منظور مشخص تکلیف عرصه و حدود آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و پیشگیری از احتمال وجود مسائل برای اشخاص همجوار با تپه های تاریخی و همچنین ضرورت تدوین چارچوب قانونی حفاظت و صیانت از این تپه ها، پروژه مشخص حریم و عرصه این آثار شروع و در دست اقدام است که تصویب و تایید حدود، عرصه و حریم محوطه چال تپه، کاروانسرای فرسفج و تپه های دولت آباد و دشته از جمله مناطق تاریخی و فرهنگی در استان همدان بودند که در سال گذشته مشخص عرصه و حریم شدند.

فصل آخر کاوش در معبد لائودیسه در نهاوند

مالمیر با تاکید بر اهمیت کاوش های باستانی در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین گفت: در سال گذشته کاوش و گمان زنی فصل پنجم معبد لائودیسه در نهاوند، فصل بیست و سوم در هگمتانه، برآورد قصر قجر در شورین و مشخص عرصه و حریم تپه قلعه بلنده ازناو از جمله فعالیت های باستان شناسان معاونت میراث فرهنگی همدان بوده است که فصل آخر کاوش در معبد لائودیسه نهاوند نیز به همین دلیل به زودی شروع می گردد.

اختصاص 7میلیارد ریال به پروژه های مطالعاتی میراث فرهنگی همدان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان اجرای پروژه های مطالعاتی در حوزه میراث فرهنگی را با اهمیت خواند و گفت: در معاونت میراث فرهنگی همدان در سال گذشته بیش از 7 میلیارد ریال در این راستا هزینه شده است.

او مطالعه بستر شکل یابی و توسعه هگمتانه تا همدان، تکمیل اطلاعات نقشه باستان شناسی استان همدان، مطالعات مشخص عرصه و حریم و تهیه پفراینده ثبتی تپه باستانی ازناو، مطالعه طرح بازسازی و احیای بناهای تاریخی خانه یگانه، تهیه بانک اطلاعات دیجیتال پایگاه ملی نوشیجان را از جمله پروژه های مطالعاتی این معاونت در سال گذشته مطرح کرد.

مالمیر اضافه نمود: شناسایی و تهیه پفراینده های ثبتی شهر نهاوند، مطالعه آثار موجود در حریم و عرصه هگمتانه و طرح بازسازی و احیای یخچال میرفتاح ملایر، حفاظت و ساماندهی آثار مکشوفه در محوطه هگمتانه، مطالعه ژئوفیزیک مسجد جامع همدان و طرح بازسازی و حفاظت از تزیینات گنبد علویان و طرح جامع سایت تاریخی هگمتانه از دیگر پروژه های مطالعاتی معاونت میراث فرهنگی است.

او مطالعه و تهیه طرح توسعه و بازآفرینی حرم شاهزاده حسین و امام زاده هود، مطالعه طرح بازسازی و احیای پل تاریخی دهنجرد، حمام درگزین و مستندنگاری آثار چهار بنا در شهرستان فامنین را از دیگر پروژه های مطالعاتی این معاونت نام برد.

بازدید 55هزار نفر از 18 موزه فعال استان در سال گذشته

مالمیر با اشاره به اهمیت موزه ها و نقش آنها در حفظ و حراست از آثار نیاکان برای آیندگان گفت: نقش حیاتی موزه ها در جوامع بشری نقشی بدیع است و موزه ها با حفظ و زنده نگه داشتن آثار فرهنگی به جا مانده از تمدن ها و پیشینیان می توانند در تقویت هویت ملی و فرهنگی جامعه نقش بسزایی ایفا نمایند، امروزه موزه ها و مراکز فرهنگی در ارتقای دانش بشری و نیز گسترش علم و پایدار سازی آموزش که به تعبیری آموزش مستمر است، یکی از نهادهای اجتماعی موثر به شمار می فرایند.

مالمیر ادامه داد: موزه ها از منابع مهم و سرمایه های ملی کشورها هستند. هنگامی که به صورت صحیح و علمی مورد استفاده قرار گیرند، می توانند در تحقق هدف های فرهنگی و اجتماعی مؤثر باشند و یکی از مهم ترین کارنمودهای موزه به نمایش گذاشتن داستان انسان گذشته در برابر چشمان انسان معاصر است و نیز نشان می دهد او چگونه دانش خود را درباره جهانی که در آن زندگی نموده به دست آورده است و چگونه هنر، صنایع، تمدن و فرهنگ خود را ساخته و چگونه زندگی خود را بنا نهاده است.

او گفت: موزه معرف و نماد جنبه های گوناگون تاریخ زندگی اجتماعی بشر طی قرن های متمادی اند، یعنی آنچه را که در کتاب های تاریخ به طور تئوری می خوانیم در موزه به طور عینی و محسوس لمس می کنیم و موزه فرصتی را برای بروز لذت ناشی از زیبایی، شادی و شعف ذهنی و فضایی را برای پرورش تصورات دست نیافتنی و گریز از روزمرگی و سرگرمی ذهنی فراهم می نمایند و صندلی ویژه ای در میان ابزارها و روش های آموزشی دارند و باید موزه ها را به مثابه مراکز دانشگاهی به شمار آورد، زیرا هر فردی را در هر سطحی از دانش بهره مند می سازند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: در استان همدان 18 موزه در حوزه های تخصصی و عمومی فعالیت می نمایند که در طول سال پذیرای علاقه مندان برای بازدید از این اماکن هستند.

مالمیر گفت: موزه هگمتانه در حوزه باستان شناسی، موزه بوعلی سینا و طب در حوزه تخصصی پزشکی، موزه تاریخ و فرهنگ در خانه لطفعلیان ملایر و موزه حمام حاج آقا تراب نهاوند در حوزه مردم شناسی، موزه شهدا در نهاوند، موزه تاریخ و فرهنگ در اسدآباد و تویسرکان، موزه تاریخ طبیعی و موزه دفاع مقدس در همدان، موزه ورزش پهلوانی در همه کسی، موزه مشاغل سنتی، موزه مشاهیر و موزه آمادای در همدان و در حوزه مردم شناسی، موزه های فعال استان همدان هستند.

او ادامه داد: موزه و مرکز پژوهش و تحقیقات دانشگاهی، موزه آموزش و پرورش، موزه موقوفات، موزه برق و موزه شهید مدنی از دیگر موزه های فعال در استان همدان هستند که در سال گذشته بیش از 55 هزار نفر از این اماکن بازدید داشته اند.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1572

به "بازسازی و سامان دهی 60 بنای تاریخی همدان با اعتبار 292میلیارد ریال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی و سامان دهی 60 بنای تاریخی همدان با اعتبار 292میلیارد ریال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید