نهاد نظارتی آمریکا: ارزیابی درستی از پیامد فروش سلاح به عربستان صورت نگرفته است

به گزارش مینی ست، گزارش دفتر بازرسی کل وزارت خارجه آمریکا نشان می دهد که پامپئو در سال 2019 و به رغم مخالفت کنگره با فروش این تسلیحات به عربستان و امارات، امکان فروش تسلیحات را ذیل قانون فروش اضطراری به این دو کشور فراهم کرد.

نهاد نظارتی آمریکا: ارزیابی درستی از پیامد فروش سلاح به عربستان صورت نگرفته است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران و به نقل از یورونیوز، یک نهاد نظارتی دولتی در آمریکا که تحقیقاتی در خصوص فروش اضطراری 8 میلیارد دلاری اسلحه به عربستان سعودی و برخی متحدان عرب آمریکا در خلیج فارس انجام داده است می گوید که وزارت خارجه آمریکا ارزیابی روشنی از اثرات این معامله و از جمله بر تلفات انسانی در یمن نداشته است.

گزارش دفتر بازرسی کل وزارت امور خارجه آمریکا نشان می دهد که مایک پامپئو در ماه مه 2019 و به رغم مخالفت کنگره با فروش این تسلیحات به عربستان و امارات، امکان فروش این تسلیحات را ذیل قانون فروش اضطراری به این دو کشور فراهم کرد.

دفتر بازرسی گفته است که قصد نداشته است تا قضاوتی در خصوص اضطراری بودن یا نبودن این معامله داشته باشد.

یک روز قبل از انتشار گزارش تحقیقاتی این نهاد نظارتی، مقامات وزارت خارجه یک جلسه مطبوعاتی غیرعادی ترتیب دادند تا رسانه ها را نسبت به سیاست پامپئو در فروش سلاح به عربستان و امارات توجیه کنند.

رئیس جمهور آمریکا دو ماه پیش در نامه ای خطاب به نانسی پلوسی، رئیس مجلس کنندگان آمریکا از قصد خود برای اخراج بازرس کل وزارت خارجه آمریکا، استیو لینیک خبر داده بود. لینیک از سال 2013 و در زمان اوباما در این سمت بود که سپس به درخواست پامپئو و توسط ترامپ برکنار شد.

اکنون این نهاد تحقیقاتی می گوید که تصمیم پامپئو و ترامپ بر روی گزارش آنها تاثیر منفی نگذاشته است.

گزارش دفتر بازرسی کل وزارت خارجه آمریکا معتقد است که در مجوز فروش اضطراری ماه مه 2019 وزارت خارجه، ارزیابی درستی از خطرات و یپامدها این معامله نداشته است و از جمله فروش بمب های هدایت شونده و تاثیر آن بر غیرنظامیان عنوان شده است.

حدود 4 هزار و 221 قطعه سلاح از ابتدای ژانویه 2017 به عربستان و امارات فروخته شده است که ارزش این معاملات 11 میلیارد و 200 میلیون دلار تخمین زده می شود.

مایک پامپئو علت این معامله اضطراری را مهار فعالیت های خطرناک ایران در یمن به واسطه حمایت از انصارالله عنوان کرده بود. با این حال گزارش نشان می دهد که نیمی از این تسلیحات تا ژانویه 2020 هم ارسال نشده اند و نیمی دیگر هنوز توافق خرید آنها به امضای نهایی نرسیده است.

در پاسخ کلارک کوپر یکی از معاونان وزارت خارجه می گوید که ارسال بخش زیادی از تسلیحات قرارد اضطراری در سال گذشته، 2019 شروع شده است.

وزارت دفاع بریتانیا در ماه مه فاش کرد که عربستان سعوی بیش از 500 حمله هوایی انجام داده است که احتمالا نقض قوانین بین المللی در یمن باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1120

به "نهاد نظارتی آمریکا: ارزیابی درستی از پیامد فروش سلاح به عربستان صورت نگرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نهاد نظارتی آمریکا: ارزیابی درستی از پیامد فروش سلاح به عربستان صورت نگرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید