چرا شب ها نباید در اتاق گرم بخوابیم؟

به گزارش مینی ست، استفاده از وسایل گرمایشی ممکن است گزینه همیشگی شما با فرا رسیدن فصل سرما باشد. گرچه حس خوبی است که صبح ها وقتی از زیر پتو بیرون می آییم از سرما به خود نلرزیم، اما شاید دستگاه ایمنی بدن تان نظر دیگری داشته باشد.

چرا شب ها نباید در اتاق گرم بخوابیم؟

خوابیدن با وسیله گرمایشی روشن در طی شب می تواند شما را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ها و دیگر بیماری های جدی کند و هوای اتاق را هم مسموم می سازد. در ادامه از مضرات خوابیدن با وسیله گرمایشی روشن بیشتر خواهیم گفت. با خبرنگاران همراه باشید.

مضرات خوابیدن با وسیله گرمایشی

1- می تواند کیفیت خواب را پایین آورد

شب ها بدن با دور کردن گرما از مرکز خود، با کاهشی اندک در حرارت مرکزی خود روبرو می گردد. این امر به بدن می فهماند که وقت خواب فرا رسیده است. با این حال، اگر دمای اتاق بالا باشد، این مسئله می تواند فرآیند تنظیم حرارت بدن را به تاخیر اندازد و شما را دچار خستگی و بی قراری و اذیت تان کند.

بالا بودن دمای محیط می تواند مدت زمان خواب NREM (خواب با حرکت آرام چشم) را کاهش دهد. این امر نه تنها باعث می گردد روز بعد سرحال نباشید، بلکه بر روی فرایند ترمیم بدن، یکپارچه شدن حافظه، یادگیری و دیگر فرآیندهای بدن هم اثر بگذارد. به همین علت شاید بهتر باشد به جای روشن کردن یک وسیله گرمایشی، یک پتو بیشتر روی خود بیاندازید، چون اگر گرم تان گردد می توانید یکی از لایه های رویی را کنار بزنید.

2- می تواند باعث سینه درد و مسائل قلبی گردد

وسایل گرمایشی حرارت زیادی ایجاد می نمایند، امری که باعث بالا رفتن سطح کربن مونوکسید درون هوای اتاق می گردد. به همین علت است که توصیه نمی گردد وسیله گرمایشی را طولانی مدت روشن نگه دارید، چون حرارت ناشی از آن باعث می گردد سطح کربن مونوکسید به بالاتر از اندازه بی خطر برسد که برای سلامت مضر است.

آثار ناشی از روشن نگه داشتن وسیله گرمایشی به مدت طولانی می تواند باعث سینه درد و دیگر مسائل قلبی گردد. در چنین شرایطی افراد مبتلا به بیماری های مرتبط با قلب و بیماران مبتلا به آسم باید بیشتر مراقب باشند چون به ویژه این افراد در معرض خطر قرار دارند.

3- می تواند قدرت باروری مردان را تحت تاثیر قرار دهد

قرارگیری طولانی مدت در معرض حرارت ممکن است بر روی قدرت باروری مردان اثرگذار باشد. با این حال، خوشبختانه آثار منفی گرما جبران ناپذیر نیست. بنابراین هیچ وقت برای خاموش کردن وسیله گرمایشی تان و خوابیدن در یک اتاق خنک تر دیر نیست.

4- می تواند پوست را خشک کند

خوابیدن با وسیله گرمایشی روشن در طی شب می تواند باعث خشک شدن پوست به علت کمبود رطوبت هم گردد. این امر می تواند باعث گردد پوست تان راحت تر تحریک، پوسته پوسته و دچار خارش گردد. کسانی که معمولا وسیله گرمایشی نزدیک به خود را روشن نگه می دارند، بیشتر در معرض خطر خشکی پوست و دیگر علائم ذکر شده هستند.

5- می تواند هوای اتاق را مسموم کند

اگر اتاق تهویه مناسبی نداشته باشد (امری که مدیریت آن در هنگام خواب سخت است) انتشار طولانی مدت حرارت زیاد می تواند اثری منفی بر کیفیت هوای اتاق داشته باشد. این امر می تواند در بلند مدت پیامدهایی برای سلامت بدن داشته باشد و منجر به مسائل تنفسی همانند آسم، واکنش های آلرژیک و دیگر بیماری های جدی گردد.

6- می تواند دستگاه ایمنی بدن را سرکوب کند

باکتری ها در هوای خشک بیشتر دوام می آورند. به همین علت است که روشن گذاشتن وسیله گرمایشی شرایط مناسبی برای رشد باکتری ها فراهم می نماید. در حقیقت، به همین دلیل است که در فصل سرما که هوای خانه خشک تر است، معمولا بیشتر بیمار می شویم.

7- نوزادان هم از اتاق گرم خوش شان نمی آید

نوزادان حساسیت بیشتری به گرمای هوا دارند چون پوست آن ها به اندازه قابل توجهی سریع تر خشک می گردد. علاوه بر این، مخاط درون بینی که باکتری ها را به دام می اندازد در هوای گرم به راحتی خشک می گردد. با خشک شدن مخاط، دستگاه ایمنی بدن هم ضعیف می گردد و بیشتر مستعد ابتلا به عفونت می شویم. دستگاه ایمنی بدن ما آنقدری قوی هست که از پس آن برآید، اما در خصوص نوزادان اینگونه نیست و آن ها آسیب پذیری بیشتری در برابر عفونت ها دارند.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلب 9 کاربرد جالب یخ که نمی دانستید را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 2074

به "چرا شب ها نباید در اتاق گرم بخوابیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شب ها نباید در اتاق گرم بخوابیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید