چه انگیزه ای پیانیست آلمانی را به ایران آورد؟

به گزارش مینی ست، یکی از هنرمندان بخش بین الملل سی وششمین جشنواره موسیقی فجر درباره تأثیرات مخرب کرونا بر شرایط موسیقی در دنیا و راه های جلوگیری از این آسیب ها، اظهاراتی را بیان نمود.

چه انگیزه ای پیانیست آلمانی را به ایران آورد؟

موریس ارنست ـ تکنواز پیانو از آلمان ـ امسال برای نخستین بار در جشنواره موسیقی فجر حضور پیدا کرده است و روز شنبه ـ دوم اسفند ماه ـ در سانس ساعت 20 اجرای او برای مخاطبان پخش خواهد شد.

این هنرمند که برای ضبط اجرای خود به ایران آمده، در گفت و گویی با خبرنگار مترجم خبرنگاران حاضر شد.

موریس ارنست در بخش اول این گفت وگو در پاسخ به پرسشی در این زمینه که آیا موافق است، با شیوع کرونا قدرت موسیقی بار دیگر بر همگان نمایان شد؟ گفت: موسیقی یک زبان جهانی است که با روح انسان صحبت می کند. به علت قرنطینه و تعطیلی هایی که به علت شیوع کرونا در سراسر جهان صورت گرفت، مردم متوجه شدند که موسیقی تا چه حد بخش مهمی از زندگی آنهاست. اشتیاق مخاطبان که به سمت جریان های زندگی و کنسرت های آنلاین روی می آورند، نشان دهنده پشتیبانی قدرتمندی از موسیقی و یک نیاز درونی آشکار انسان است.

او همچنین در پاسخ به اینکه چه انگیزه ای سبب شد در شرایط کرونا و در حالی که مرز بسیاری از کشورها هنوز به روی هم بسته است و از طرفی اجرای مجازی از کیفیت اجراها می کاهد، در سی وششمین جشنواره موسیقی فجر حضور پیدا کند؟ اظهار کرد: اگرچه جشنواره موسیقی فجر علت اصلی حضور من در ایران است، ولی به لطف ارتباطات خویشاوندی که دارم، همیشه و به صورت مکرر از این کشور زیبا بازدید می کنم. موسیقی در حال حاضر یک راه ارتباطی است و به طوری کلی برپایی کنسرت های آنلاین و مجازی بهتر از این است که کلا هیچ کنسرتی برگزار نشود.

این موزیسین آلمانی در عین حال توضیح داد: توقف اجراهای عمومی بخشی از مسئولیت هنر در قبال جامعه بود، ولی ارائه گزینه های جایگزین، الزامی است؛ زیرا از بین رفتن آنها آن هم به سادگی، نشان دهنده وظیفه نشناسی ما هنرمندان در مقابل جامعه خواهد بود.

این نوازنده پیانو درباره پیامی که قصد دارد با اجرای خود به مردم ایران منتقل کند، بیان کرد: موسیقی، زبانی بدون کلمات است و مستقیما با شنونده ها صحبت می کند. موسیقی حاوی یک پیام عمیق انسانیت است و آن را منتقل می کند که البته تنها آهنگسازان محدودی همانند باخ توانسته اند این کار را به انجام برسانند. در حقیقت قطعه ای که قصد اجرای آن را دارم، اثری خاص برای یک انسان رنج دیده است و به عبارت دیگر، قطعه ای عالی برای موقعیت هایی اینچنین (شرایط کرونا) است.

او همچنین درباره میزان آشنایی خود با موسیقی ایرانی گفت: موسیقی ایرانی چیزی است که در چند سال اخیر درصدد درک آن هستم. موسیقی ایرانی چیزی است که عمیقا آن را فریبنده، الهام بخش و بیانگر یک میراث عظیم فرهنگی یافتم.

در این روزهای کرونایی شرایط موسیقی در کشور شما (آلمان) به چه صورت است؟ موریس ارنست بیان کرد: شرایط موسیقی در آلمان تفاوت چندانی با شرایط موسیقی در ایران ندارد. در آلمان سعی می کنیم موسیقی را با کنسرت ها و تدریس آنلاین زنده نگه داریم و توسط طیف عظیمی از مردم که مشتاقانه منتظر بازگشایی مجدد تئاترها، سالن های کنسرت و سینما هستند، احساس دلگرمی می کنیم.

این هنرمند همچنین درباره باور خود به اینکه موسیقی تا چه حد می تواند حال مردم را در این شرایط بهتر کند، گفت: در حال حاضر کنسرت های آنلاین، تنها راه برقراری ارتباط با مخاطبین و زنده نگه داشتن فرایند ساخت موسیقی است. عمیقا معتقدم که موسیقی و به طور کلی هنر، دارویی برای روح انسان است که به شدت هم مورد نیاز است؛ در شرایط کنونی نیز این دارو با توجه به انزوا و لزوم رعایت فاصله اجتماعی، بیشتر مورد اهمیت است. با این حال علاقه مند هستم که ببینم آیا فرم جدیدی از هنر یا ترکیبی از جنبه های مثبت کنسرت و فیلم پدیدار می شود تا خودش را در کنار فرایند سابق برگزاری کنسرت ها تثبیت کند.

موریس ارنست در سرانجام گفت وگو با خبرنگاران به این پرسش که موسیقی و هنرمندان آن در دوران کرونا چقدر در کشور او آسیب دیدند و برای بهتر شدن این شرایط چه راهکاری می توان اندیشید؟ چنین پاسخ داد: با وجود حمایت گسترده و عظیم مالی از هنر در آلمان، بسیاری از هنرمندان پیروز نخواهند شد این بحران را پشت سر بگذارند. مقاله ای درباره برلین خواندم که نقل می کرد 30 درصد از موسیقیدان ها در حال تغییر شغل خود هستند. این شرایط برای آن دسته از موسیقیدان هایی که به تازگی کار خود را آغاز کرده بودند، تخریب و فجایع بیشتری به بار آورد. فقط می توان امیدوار بود که واکسیناسیون های مداوم به همان سرعتی که در حال حاضر به نظر می رسند سریع و قدرتمند باشند. بنابراین بازگشت به حالت عادی دیگر مسئله اگر نیست، بلکه مسئله چه زمانی؟ است. با دانستن این موضوع که مخاطبان از ما حمایت خواهند کرد، بسیار خوشبین هستم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 1464

به "چه انگیزه ای پیانیست آلمانی را به ایران آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه انگیزه ای پیانیست آلمانی را به ایران آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید