سفر سعدی در جهان مجازی، انتشار 219 عنوان کتاب در پیوند با سعدی در سال 98

به گزارش مینی ست، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، مدیر مرکز سعدی شناسی امروز جمعه 29 فروردین 1399 در جمع خبرنگاران، گفت: منت خدای را که ما را یاری فرمود تا امسال نیز چون 22 سال گذشته، بر خوان سعدی بنشینیم؛ اگرچه به دلیل شرایط کنونی، به صورت مجازی و بی حضور فیزیکی سعدی پژوهان و سعدی دوستان در آرامگاه مبارکش.

سفر سعدی در جهان مجازی، انتشار 219 عنوان کتاب در پیوند با سعدی در سال 98

کورش کمالی سروستانی، افزود: سعدی، ستاره ای تابناک است که دیرگاهی بر این سرزمین و در ذهن و زبان مردمان خوش درخشیده است، به درستی که ما 750 سال بدو دل بسته ایم و کلامش را و اندیشه اش را پاس داشته ایم، سخنان نغزش را پند دارویی دانسته ایم که به شهد ظرافت برآمیخته، تا سعادت و رستگاری نوع بشر را رقم زند.

وی با بیان این مطلب، گفت: سعدی در آثارش، در اندیشه پی ریزی نگرشی نو در عصر خویش است؛ نگرشی که از خوش بینی نسبت به توانایی های بشر برای حل مسائل جمعی و فردی، درمان رنج بشری و غنی ساختن زندگی اجتماعی برخوردار است.

مدیر دانشنامه فارس، ادامه داد: حضور انسان در نگاشته های سعدی ابعاد گسترده و شکل و عمقی دارد که هم، نشان از گزینشی تجربی و آگاهانه است و هم، نموداری از رویکردی مسئولانه بدین امر. امروز از پس گذر قرن های بسیار، با هر سنجه عقلانی و علمی که به تحلیل و تبیین آثار او بنشینیم، درخواهیم یافت که دغدغه ها و آمال سعدی، تنها برای تعالی و کرامت انسانی بوده است. آنچه که مردمان عصر ما، در هر کجای جهان، بیش از هر زمان دیگری بدان نیازمندند و بی شک این همه در راستای همدلی، تفاهم، صداقت و نوع دوستی روی خواهد داد.

مدیر مرکز سعدی شناسی با سپاسگزاری از پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، که در سخنرانی خود برای همدلی و همراهی جهانی در مهار ویروس ویرانگر کرونا به شعر درخشان بنی آدم اعضای یکدیگرند استناد کرده بود، گفت: این حُسن انتخاب، نشان دهنده حضور جهانی اندیشه های انسان محبت آمیز سعدی در روزگار ماست.

وی با تحلیل شرایط کنونی ایران و جهان، گفت: به دلیل شرایط ویژه کشور، کلیه برنامه های مرکز سعدی شناسی، با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس، شهرداری شیراز، صدا و سیمای مرکز فارس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، در فضای مجازی، برگزار خواهد شد.

کمالی سروستانی، گفت: این برنامه ها از 31 فروردین ماه با اجرای زنده گروه موسیقی همنوازان ایران، سخنرانی و شعرخوانی از ساعت 20.30 در آرامگاه سعدی آغاز خواهد شد و به مدت 7 روز، با سعدی خواهیم بود و 7 حکایت، 7 غزل، 7 کتاب، 7 سخنرانی، 7 قطعه موسیقی و 7 اثر خوشنویسی از اینستاگرام مرکز سعدی شناسی(@sadishenasi) و دیگر نهادهای فرهنگی، پخش می شود که اطلاعات دقیق آن پس از این، اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه کتابخانه تخصصی سعدی بر روی سایت مرکز سعدی شناسی به رایگان در دسترس قرار خواهد گرفت، افزود: دفتر هشتم دوسالانه سعدی شناسی نیز که در واقع بیست و ششمین دفتر سعدی شناسی است که از سال 1377 تا به امروز منتشر شده، به زودی در روی سایت مرکز سعدی شناسی بارگذاری خواهد شد.

به گفته مدیر مرکز سعدی شناسی، دومین جشنواره ملی گلستان خوانی با همکاری شهرداری شیراز و موسسه حدیث آرزومندی برگزار خواهد شد و گروه موسیقی تم تِریو کلیپ ویژه روز سعدی را ارایه خواهند داد؛ شاعران، نویسندگان و هنرمندان، پژوهشگران و مدیران ملی و استانی نیز، پیام های کتبی و تصویری خود را ویژه یادروز سعدی در سایت های مختلف از جمله سعدی شناسی و مرکز فرهنگی شهر کتاب، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس، شهرداری شیراز، صدا و سیمای مرکز فارس و نیز سایت و صفحات مجازی مطبوعات استانی و ملی منتشر خواهند کرد.

مدیر مرکز سعدی شناسی در ادامه افزود: یادروز سعدی امسال همزمان با چهلمین سال درگذشت شاعر معاصر ایران، سهراب سپهری، است و به همین مناسب به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب و با همکاری مرکز سعدی شناسی یک هفته با سعدی و سپهری از روز دوشنبه اول اردیبهشت ماه تا دوشنبه 8 اردیبهشت ماه در فضای مجازی برگزار می شود و شاعران و نویسندگان و پژوهشگران از سعدی و سپهری، با ارائه مقاله، یادداشت و پیام تصویری، سخن خواهند گفت.

وی افزود: در سال 1391، مرکز سعدی شناسی و مرکز فرهنگی شهر کتاب، برنامه 10 ساله سعدی و شاعران بزرگ جهان را پی ریختند و تا به امروز همایش های سعدی و پوشکین، سعدی و یونس امره، سعدی و سروانتس، سعدی و متنبی، سعدی و کنفوسیوس، سعدی و ویکتورهوگو، سعدی و پترارک، سعدی و شیلر را در ایران و دیگر کشورهای جهان برگزار کردند.

به گفته کمالی سروستانی، امسال نیز قرار بود که همایش سعدی و میتسکوویچ و سعدی و امرسون در ایران، لهستان و امریکا برگزار شود که به دلیل شرایط بحرانی جهان، به زمان مناسبی موکول شد.

مدیر مرکز سعدی شناسی در ادامه، افزود: خوشبختانه یادروز سعدی به یُمن خوبی ها و زیبایی های اندیشه سعدی چون شعر و نامش مورد توجه قرار گرفته و امسال نیز در برخی از شهرهای ایران و جهان، سخنرانی مجازی، ویژه بزرگداشت سعدی برگزار خواهد شد؛ خانه کتاب ایران، دانشگاه الزهرا و برخی از موسسات انتشاراتی معتبر مراسم یادروز سعدی را نیز به گونه مجازی برگزار خواهند کرد. همچنین برخی از استادان و پژوهشگران نیز به صورت مجازی به سخنرانی و شعرخوانی خواهند پرداخت. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که شرایط ویژه کشور از سویی دیگر هم موجب شده که میزان سخنرانی ها و توجه ها به سعدی در فضای مجازی، بیشتر شود؛ همچون انجمن فرهنگ و ادب شیراز که تا به امروز نزدیک به 100 نشست بر خوان سعدی برگزار کرده و در ادامه این نشست ها، برخوان سعدی مجازی به مناسبت یادروز سعدی در شیراز و نی ریز برگزار خواهد شد.

کمالی سروستانی با سپاسگزاری از همه نهادها و سازمان های فرهنگی، پژوهشگران و استادان سعدی شناسی که به گونه های مختلف در فضای مجازی درصددند که بخشی از دینِ خود را به سعدی، آموزگار زبان و اندیشه، که ذهن و زبانش سرشار از ایجاز و اعجاز است، قدردانی کرد.

وی همچنین در مورد کارنامه سعدی پژوهی در سال 1398 براساس گزارش خانه کتاب ایران گفت: مطابق آمار ارائه شده در سال 1398، جمعا 219 عنوان کتاب در شمارگان 215970 در رابطه با سعدی منتشر شده است؛ کل کتاب های چاپ اول 107 عنوان در شمارگان 101750 است که از این تعداد، 10 عنوان در شمارگان 13000 کلیات سعدی، 19 عنوان در شمارگان 17500 گلستان، 7 عنوان در شمارگان 5500 بوستان، 4 عنوان در شمارگان 1650 غزلیات و 67 عنوان در شمارگان 64100 پیرامون سعدی است.

کمالی سروستانی ادامه داد: کتاب های چاپ مجدد نیز 112 عنوان در شمارگان 114220 است که از این تعداد، 12 عنوان در شمارگان 10150 کلیات سعدی، 36 عنوان در شمارگان 37130 گلستان، 12 عنوان در شمارگان 15900 بوستان، 4 عنوان در شمارگان 2900 غزلیات، 2 عنوان در شمارگان 1500 رباعیات و 46 عنوان در شمارگان 46640 پیرامون سعدی است.

کمالی سروستانی در سرانجام، ضمن پاسداشت جایگاه رفیع طبیبان و پرستاران گرانقدر این مرز و بوم که با از جانگذشتگی، به همدردی از همنوعان خویش پرداخته اند، اظهار کرد: سرانجام سخن آنکه، خداوندگار بزرگ را شاکریم که امسال نیز، به همت طبیبان و پرستاران پرمایه و گرانمایه این سرزمین، ما همچنان، علیرغم طوفان حوادث پیش آمده؛ فرصت آن را یافته ایم، که اگرچه به گونه مجازی؛ اما همچنان خوشه چین خوان شیخ باشیم؛ و به قدر همت خویش، از آن بهره گیریم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 22 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 928

به "سفر سعدی در جهان مجازی، انتشار 219 عنوان کتاب در پیوند با سعدی در سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر سعدی در جهان مجازی، انتشار 219 عنوان کتاب در پیوند با سعدی در سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید