چگونه در سریع ترین زمان گوشی خود را به یک سیستم دسکتاپ تبدیل کنیم

به گزارش مینی ست، گوشی های هوشمند امروزی بسیار قدرتمند هستند و هم اکنون می توانند برای قابلیت های متنوع و پیچیده ای نظیر اجرای بازی ها، چک کردن شبکه های اجتماعی، پاسخگویی به ایمیل ها و ثبت تصاویر و ویدیوهای با وضوح عالی، مورد استفاده قرار بگیرند. اما بدون شک یکی از مهم ترین قابلیت های این دستگاه ها، امکان تبدیل کردن آن ها به یک سیستم دسکتاپ است.اگرچه گوشی های هوشمند امروزی به سادگی می توانند در جیب قرار بگیرند و از مکانی به مکان دیگری جا به جا شوند، اما نباید ظاهر کوچک و فشرده آن ها ما را گمراه کند. در حال حاضر بسیاری از گوشی های هوشمند پرچمدار و بالارده موجود در بازار، قابلیت آن را دارند که از یک سیستم دسکتاپ پشتیبانی نمایند.

چگونه در سریع ترین زمان گوشی خود را به یک سیستم دسکتاپ تبدیل کنیم

در اصل باید گفت که قریب به اتفاق کاربران، این روزها یک دستگاه موبایل و قابل حمل را در اختیار دارند که قدرت پردازشی آن ها به قدری است که می توانند برای کاربردهایی که این روزها از یک سیستم دسکتاپ انتظار داریم مورد استفاده قرار بگیرند. برای اینکه بتوان این دستگاه ها را به یک سیستم دسکتاپ تبدیل کرد باید علاوه بر گوشی های هوشمند از تجهیزات جانبی دیگری نیز استفاده کرد. تجهیزاتی نظیر صفحه نمایش اکسترنال، ماوس و صفحه کلید به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند که در زیر جزییات کاملی از آن ها را ارائه می کنیم.

ارتباط بی سیم: استفاده از دستگاه Chromecast یا Apple TV، ساده ترین و جامع ترین روشهمانطور که در بالا شرح داده شد، گوشی های هوشمند به عنوان مغز این سیستم عمل می نمایند. تجهیزات جانبی که در بالا معرفی گردید به کاربران یاری می نماید که در هنگام استفاده دسکتاپ از گوشی هوشمند خود عملکرد بسیار بهتری را در اختیار داشته باشند.

به عنوان مثال یک نمایشگر اکسترنال سبب می گردد که کاربران در هنگام استفاده از برنامه های مختلف، به یک محیط کار عظیم تر و وسیع تر دست پیدا نمایند و محدودیت های موجود در نمایشگر کوچک گوشی های هوشمند را نداشته باشند.

این نمایشگر اکسترنال می تواند یک تلویزیون عظیم، نمایشگر یک کامپیوتر قدیمی یا یکی از نمایشگرهای اکسترنالی باشد که به تازگی روانه بازار شده اند. بهترین و ساده ترین روش برای اتصال گوشی های اندرویدی به این نمایشگرها، استفاده از دستگاه های Chromecast است. اگر از گوشی های مبتنی بر سیستم عامل iOS استفاده می کنید بهتر است از دستگاه های Apple TV بهره ببرید.

می توان گفت دستگاه های Chromecast با فاصله ساده ترین و بهترین روش برای اتصال گوشی های اندرویدی به نمایشگرهای اکسترنال هستند. سازگاری کامل آن ها با انواع مختلف از گوشی های اندرویدی و همچنین فراهم کردن یک ارتباط بی سیم، سبب شده است که این روزها محبوبیت این دستگاه ها نزد کاربران زیاد باشد. پس از اتصال این دستگاه، می توان از قابلیت Screen Mirroring در سیستم عامل اندروید استفاده کرد تا نمایش تصویر گوشی های هوشمند بر روی نمایشگر اکسترنال ممکن گردد.

همچنین می توانید برنامه Google Home را از سرویس گوگل پلی دانلود کنید و برای تبدیل گوشی اندرویدی خود به یک سیستم دسکتاپ تنها گزینه Cast Screen را در منوی آن انتخاب کنید. در استفاده از دستگاه های Apple TV برای اتصال گوشی های آیفون به نمایشگرهای اکسترنال نیز از روشی مشابه استفاده می گردد. در این دستگاه ها باید قابلیت Screen mirroring در Control Center در حالت فعال قرار بگیرد.

هنگامی که تمامی اتصالات برقرار گردد، اطلاعات در حال نمایش بر روی صفحه نمایش گوشی های هوشمند، به وسیله نمایشگرهای اکسترنال نیز قابل روئیت خواهد بود. تنها مانعی که می تواند در این بخش وجود داشته باشد تاخیر در ارسال و نمایش اطلاعات است. این موضوع سبب می گردد که امکان استفاده از قابلیت Screen Mirroring برای نمایش ویدیوها بر روی نمایشگرهای خارجی به سختی امکان پذیر باشد و در گروی یک ارتباط پرسرعت باشد.

باید گفت که این تنها ضعف دستگاه های Chromecast است؛ اما اغلب گوشی های هوشمند اندرویدی قابلیت اتصال به آن را دارند و می توانند به وسیله آن، نمایش تصویر بر روی نمایشگرهای خارجی را ممکن نمایند.

ارتباط سیمی: مستقیم و بدون تاخیر، اما نه به سادگیآنچه که سبب شده است این روزها استفاده از ارتباط های سیمی سخت تر از ارتباط های بی سیم باشد، حضور انواع گوناگونی از پورت های ارتباطی در گوشی های هوشمند است. اگرچه تمامی گوشی های اپل از پورت Lighting بهره می برند اما گوشی های اندرویدی کم کم در حال فراموش کردن پورت microUSB و مهاجرت به پورت USB Type-C هستند. این تفاوت میان پورت های ارتباطی سبب شده است که اتصال گوشی های هوشمند به یک نمایشگر خارجی کار ساده ای نباشد.

اغلب گوشی های پرچمدار موجود در بازار از پورت USB Type-C بهره می برند؛ اما استفاده از این پورت در نمایشگرهای اکسترنال هنوز آنطور که باید و شاید گسترش پیدا ننموده است. با توجه به این موضوع کاربران برای اینکه بتوانند گوشی خود را به یک نمایشگر اکسترنال متصل نمایند ممکن است در این جهت به یک رابط تبدیل احتیاج داشته باشند.

حتی اگر یکی از این کابل های تبدیل را هم در اختیار داشته باشید، ممکن است برای اتصال گوشی خود به لپ تاپ ها، وادار به استفاده از پورت HDMI شوید. در این حالت نوعی از هاب های جدید میان گوشی و نمایشگرهای اکسترنال قرار می گیرند تا تبدیل میان پورت های ارتباطی را صورت دهند.

مشکل دیگری که بر سر راه استفاده از ارتباط های سیمی وجود دارد، پشتیبانی نکردن بخشی از گوشی های هوشمند از آن ها است. حتی اسمارت فون های جدیدی نظیر ال جی V40، گوگل پیکسل 3 یا وان پلاس 6T نیز نمی توانند قابلیت Screen Mirroring را تحت یک ارتباط سیمی فراهم نمایند.

علاوه بر این، اگر از یک گوشی اندرویدی قدیمی تر استفاده می کنید که به پورت microUSB مجهز است بازهم ممکن است رابط های تبدیل موجود، قادر به برقراری ارتباط مورداحتیاج نباشند؛ چرا که تنها بخشی از این گوشی های هوشمند با این رابط ها سازگاری دارند.

به نظر می رسد در برقراری ارتباط های سیمی، گوشی های اپل چند گام جلوتر هستند. حضور یک پورت واحد در این دستگاه ها سبب شده است که بتوان تنها با در اختیار داشتن یک تبدیل Lighting به HDMI، به سادگی همه آن ها را به تلویزیون ها و انبوهی از نمایشگرهای اکسترنال متصل کرد. می توان گفت که همه گوشی های اپل به لطف بهره مندی از یک استاندارد مشابه، به خوبی با استفاده از ارتباط سیمی، قابلیت اتصال به نمایشگرهای خارجی را دارند.

تجربه یک دسکتاپ سفارشی در بعضی از گوشی های هوشمندگوشی های هوشمند جدید نظیر سری محصولات گلکسی اس 10 یا میت 20، قادر هستند یک عملکرد دسکتاپ سفارشی را در هنگام اتصال به نمایشگرهای خارجی مهیا نمایند. نکته قابل توجه دیگر در خصوص این گوشی های هوشمند این است که کاربران برای اینکه بتوانند آن ها را به یک سیستم دسکتاپ تبدیل نمایند به استفاده از یک کابل رابط خاص یا یک داک نگهدارنده احتیاجی نخواهند داشت. تنها کافی است آن ها را به صورت مستقیم به یک نمایشگر خارجی متصل کنید، تا در همان لحظه، دسترسی به یک تجربه دسکتاپ ممکن گردد.

برخلاف دیگر گوشی های هوشمند، این اسمارت فون ها قادر هستند یک سری قابلیت ویژه و اختصاصی را هم در دسترس کاربران خود قرار دهند. حضور این قابلیت های اختصاصی سبب شده است که عملکرد دسکتاپ این گوشی های هوشمند بسیار بهتر از دیگر دستگاه ها باشد و بتوان توسط آن ها یک سیستم دسکتاپ واقعی را تجربه کرد. به عنوان مثال می توان در حالت دسکتاپِ این دستگاه ها، به صورت همزمان چند پنجره فعال را در اختیار داشت.

عملکرد دسکتاپ این گوشی های هوشمند به قدری عالی است که باور کردن آن برای بسیاری سخت است. این موضوع نشان می دهد ادعای اینکه گوشی های هوشمند امروزی، همچون کامپیوترهای قدرتمندی هستند که می توان آن ها را در جیب حمل کرد، دروغ و خیالی نیست.

چگونه از قابلیت DeX در گوشی های سامسونگ استفاده کنیم؟

می توان در گوشی های بالارده و جدید سامسونگ از قابلیت DeX برای دسترسی سریع به یک سیستم دسکتاپ استفاده کرد. این قابلیت هم اکنون در اختیار کاربران گوشی های گلکسی اس 8، 8 پلاس، نوت 8، اس 9، اس 9 پلاس، نوت 9، سری گوشی های گلکسی اس 10 و همچنین گوشی نوت 10 قرار گرفته است. کاربران تبلت Tab S4 نیز در حال حاضر می توانند از این قابلیت برای تبدیل کردن دستگاه خود به یک سیستم دسکتاپ استفاده نمایند.

به منظور استفاده از این قابلیت باید پورت USB-C این دستگاه ها را به یک نمایشگر دارای درگاه ورودی HDMI متصل کنید. به این منظور سامسونگ کابل های ویژه ای با عنوان DeX را فراوری و روانه بازار نموده است. این شرکت همچنین در حال حاضر دو داک رابط برای اتصال گوشی های هوشمند به نمایشگرهای خارجی فراوری و عرضه نموده که می توان آن ها را با نام های DeX Station و DeX Pad در بازار یافت. این داک های رابط دارای پورت USB و HDMI اضافی نیز هستند تا بتوانند به دستگاه های بیشتری متصل شوند. البته در حال حاضر داک های متفرقه دیگری نیز در بازار یافت می گردد که با گوشی های سامسونگ سازگار هستند.

چگونه گوشی های هواوی را به یک سیستم دسکتاپ تبدیل کنیم؟

قابلیتی مشابه با DeX در گوشی های بالارده هواوی نیز وجود دارد. برای اینکه بتوانید این گوشی ها را به یک سیستم دسکتاپ تبدیل کنید تنها کافی است که توسط یک سیم رابط، پورت USB-C آن ها را به یک نمایشگر خارجی دارای درگاه HDMI وصل کنید. به این منظور می توانید از داک های نگهدارنده هواوی که با عنوان Matedock در بازار موجود هستند نیز استفاده نمایید. البته محصولات مشابه ارزان قیمت تری نیز در بازار یافت می گردد.

رابط کاربری طراحی شده برای این قابلیت، شباهت زیادی به سیستم عامل ویندوز دارد و به همین دلیل می توان به راحتی از آن استفاده کرد. همچنین می توان در این حالت تنظیماتی را به کار گرفت تا اطلاعات در حال نمایش توسط گوشی، عیناً بر روی نمایشگر خارجی مشاهده گردد. کاربران علاوه اتصال سیمی، می توانند از ارتباط بلوتوث هم برای ارتباط ماوس و صفحه کلید به گوشی و در نتیجه سیستم دسکتاپ استفاده نمایند. در هنگام استفاده از این قابلیت، نمایشگر گوشی های هواوی به یک ماوس و صفحه کلید لمسی تبدیل می گردد و می توانید با استفاده از آن، دستورات گوناگون را به سیستم دسکتاپ خود منتقل کنید.

یکی از قابلیت های عالی گوشی های هواوی در این بخش، امکان برقراری ارتباط با نمایشگر یا تلویزیون های خارجی به صورت بی سیم است. برای دسترسی به این قابلیت باید در این گوشی های هوشمند جهت Settings، سپس Device Connectivity و در خاتمه Easy Projection را طی کنید. باید توجه داشت که برای استفاده از این قابلیت به یک تلویزیون دارای ارتباط Wi-Fi احتیاج دارید. همچنین می توان از یک نمایشگر بی سیم در کنار دانگل های Miracast استفاده کرد.

یک نمونه دانگل میراکست ایسوس

به لطف حضور قطعات سخت افزاری قدرتمند در گوشی های بالارده سامسونگ و هواوی می توان با استفاده از ارتباط بی سیم و همچنین یک دسته بازی مجهز به ارتباط بلوتوث، یک کنسول گیمینگ اندرویدی تمام عیار را در اختیار داشت. البته معمولاً به کاربران توصیه می گردد برای دسترسی به یک سیستم گیمینگ قدرتمند، تا جای ممکن است از ارتباطات سیمی استفاده نمایند. این موضوع سبب می گردد که در هنگام اجرای بازی ها کمترین زمان لگ و تاخیر ایجاد گردد.

اتصال صفحه کلید و ماوسبرای دسترسی به یک تجربه دسکتاب عالی، احتیاج است که در آخرین گام یک ماوس و صفحه کلید نیز به گوشی های هوشمند متصل گردد. توصیه می کنیم برای این مصارف، حتماً از یک ماوس و صفحه کلید بی سیم و مجهز به ارتباط بلوتوث بهره ببرید؛ چرا که اتصال آن ها به گوشی های هوشمند به سادگی امکان پذیر است و این کار مشابه با برقراری ارتباط دیگر دستگاه های بی سیم صورت می گیرد.

فرآیند اتصال این دستگاه ها به گوشی های هوشمند، شباهت زیادی به انجام این کار در لپ تاپ ها و سیستم های دسکتاپ دارد و عملکرد آن ها در دستگاه های اندرویدی نیز بسیار خوب است. در سمت مقابل نمی توان همه ماوس های بی سیم را به گوشی های آیفون متصل کرد؛ اما در اتصال صفحه کلیدهای بلوتوثی به آن ها مانعی وجود ندارد.

اگر همچنان به استفاده از ماوس و صفحه کلید سیمی علاقه مند هستید، باید برای این کار یک رابط مناسب تهیه کنید. خرید یک هاب USB که قابلیت اتصال به گوشی های هوشمند را داشته باشد برای اینکه بتوانید به صورت همزمان ماوس و صفحه کلید سیمی خود را به کار بگیرید ایده مناسبی به نظر می رسد.

بار دیگر باید بگوییم که استفاده از یک ماوس و صفحه کلید سیمی در کنار گوشی های اندرویدی، به سادگی امکان پذیر است؛ اما راهی وجود ندارد که بتوان از آن ها در کنار گوشی های آیفون استفاده کرد. به عبارت دیگر، اگر از کاربران گوشی های اپل هستید، چاره ای ندارید جز اینکه از صفحه کلیدهای بلوتوثی بهره ببرید.

آینده سیستم های پردازشی قابل حملهمانطور که در بالا نشان داده شد، می توان به سادگی و به سرعت، گوشی های هوشمند را به یک سیستم دسکتاپ قدرتمند تبدیل کرد. اگرچه این راه چاره فعلاً قادر نیست که جایگزین سیستم های دسکتاپ امروزی گردد، اما استفاده از آن در مواقع مختلف می تواند بسیار سودمند و مفید باشد. اگر در موقعیتی قرار دارید که باید چند فعالیت مختلف را صورت دهید و دسترسی به یک سیستم دسکتاپ نیز وجود ندارد، استفاده از این راه چاره می تواند بسیار عالی باشد.

اگر یک ماوس و صفحه کلید و یکی از نمایشگرهای اکسترنالی که این روزها با تنوع زیادی در بازار یافت می شوند را به همراه داشته باشید، می توانید در هر شرایط و مکانی به یک سیستم دسکتاپ دسترسی پیدا کنید.

باید گفت که گوشی های هوشمند امروزی از هر زمان دیگری قدرتمندتر و پیشرفته تر هستند. این موضوع سبب شده است که بتوان رده جدیدی از قابلیت ها را از این دستگاه ها انتظار داشت.

ممکن است به دلیل محدودیت های موجود در هنگام استفاده از گوشی های هوشمند نتوان به حداکثر قدرت و توان آن ها دسترسی پیدا کرد، اما با استفاده از راه چارههای بالا و همچنین قطعات جانبی موجود در بازار، می توان به راحتی آن ها را به یک سیستم دسکتاپ تبدیل کرد و در مدت زمان مشابه، فعالیت های گسترده تری را صورت داد.

منبع : شهر سخت افزار

منبع: آی تابناک
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: miniset.ir شناسه مطلب: 934

به "چگونه در سریع ترین زمان گوشی خود را به یک سیستم دسکتاپ تبدیل کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در سریع ترین زمان گوشی خود را به یک سیستم دسکتاپ تبدیل کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید